Lotta Eräkangas jatkaa EBT:ssä, Ulriikka Nuolikoski Kouvottarista Espooseen

20.8.2018 15:11 Kaudella 2015-16 vuoden tulokkaana palkittu Lotta Eräkangas on tehnyt jatkosopimuksen EBT:n kanssa. Uutena pelaajana espoolaisseurassa nähdään Kouvolasta siirtyvä Ulriikka Nuolikoski.

Lotta Eräkangas aloittaa neljännen kautensa naisten Korisliigassa EBT:n paidassa. Kuva: Ville Vuorinen

Tuleva kausi on 186cm pitkälle ja 21-vuotiaalle Lotta Eräkankaalle neljäs naisten Korisliigassa. Vuodesta toiseen tasaista jälkeä kentän molemmissa päissä tekevä EBT:n luottopelaaja viimeisteli viime kaudella tilastorivikseen 7,5 pistettä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden.

– Olen todella tyytyväinen, että voin edelleen jatkaa uraani kasvattajaseurassani. Kesän treeneissä on tapahtunut huomattavaa kehittymistä monien pelaajien osalta ja odotan innolla, miten tämä näkyy suoriutumisessamme kauden aikana, Eräkangas sanoo seuran tiedotteessa.

– Lotta otti viime kaudella ison askeleen eteenpäin puolustuspään pelaajana. Hän on ollut aina hyökkäyspäässä monipuolinen osaten vähän kaikkea. Nyt on sen verran kokemusta tältä tasolta, että uskon ajan olevan valmis selkeään harppaukseen hyökkäyspään pelaajana. Potentiaalia on kehittyä todella kovaksi korintekijäksi, ennakoi EBT:n päävalmentajana jatkava Niko Hellman.

Seuran omista kasvateista myös viime kaudella Korisliigan vuoden tulokkaana palkittu Sanni Tuomisto sekä Wilma Kivekäs jatkavat joukkueessa tulevalla kaudella.

Ulriikka Nuolikoski on pelannut edelliset kaksi kautta Kouvottarien riveissä. Kuva: Ville Vuorinen

Nuolikoski tuo korintekouhkaa

Vimpelin Vedon kasvatti Ulriikka Nuolikoski, 25, nähdään alkavalla kaudella EBT:n paidassa. 178-senttinen takamies on pelannut urallaan kasvattajaseuransa lisäksi Catzin ja Kouvottarien paidassa ja alkava kausi on hänelle kuudes naisten Korisliigassa. 

Viime kausi Kouvottarissa jäi Nuolikoskella lyhyeksi syksyllä tapahtuneen loukkaantumisen takia. Helmikuussa parketille palannut Nuolikoski ehti pelaamissaan kahdeksassa ottelussa tehdä keskimäärin 4,3 pistettä ja poimia 1,5 levypalloa. Tilastollisesti toistaiseksi parhaan kautensa pääsarjassa hän pelasi Kouvolassa 2016-17, kun hänen tilastorivinsä 23 ottelussa oli 8,8 pistettä, 3,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä.

– Olen todella innoissani aloittamassa uutta kautta EBT:ssä! Joukkue on kehittynyt viime vuosina, joten asioita tehdään varmasti oikein ja hyvällä meiningillä. Valmentajat osaavat hommansa ja joukkue puhaltaa yhteiseen hiileen. Omana tavoitteena on ottaa täällä seuraava askel ja olla monipuolisempi pelaaja tulevalla kaudella, Nuolikoski painottaa.

– Ulriikka on kova heittäjä tuoden meidän takakentälle korintekouhkaa ja samalla yhden kokeneen suomalaisen lisää lisäten tervettä kilpailua pelipaikoista, Hellman kertoo. 

176-senttinen Magdalene Agyei on pelannut 13 nuorten maaottelua. Kuva: Ville Vuorinen

A-tyttöjen Suomen mestari Agyei EBT:n paitaan

Viime kevään nuorten SM-kultaan päättänyt Magdalene Agyei, 19, siirtyy HNMKY:n 19-vuotiaiden tyttöjen joukkueesta EBT:n paitaan. 176-senttinen Klaukkalan NMKY:n kasvatti Agyei kokosi viime kaudella 19-vuotiaiden SM-sarjassa 7,9 pistettä ja 7,6 levypalloa ottelua kohden. Saman seuran naisten 1-divarijoukkueessa pisteitä kertyi 14,7 per peli ja levypalloja 10 ottelua kohden. Nuorten maaotteluita Agyei on pelannut 13.

– Olen todella innoissani EBT:n mukaan liittymisestä! Tämä on upea mahdollisuus ja aion ottaa tästä kaiken irti, Agyei iloitsee.

– Magda on poikkeuksellisen urheilullinen suomalainen naiskoripalloilija ja siksi omaa myös huikeaa potentiaalia. Koko joukkueen urheilullisuus kasvaa edelleen, Hellman kommentoi.

EBT:llä on tähän mennessä sopimukset Lotta Aaltosen, Lotta Hämäläisen, Lotta Vesiluoman, Lotta Eräkankaan, Kamilah Jacksonin, Delaney Hdoginsin, Sanni Tuomiston, Magdalene Agyein ja Wilma Kivekkään kanssa.

Henkilöt

 
19.11.2018 10:09 Naisten Korisliiga

Lotta Vehka-aho NCAA-parketeille Florida Atlanticiin

Vimpelin Vedon kasvatti Lotta Vehka-aho, 17, siirtyy vuoden päästä Atlantin taakse NCAA:n yliopistoparketeille Florida Atlantic Universityyn. Vehka-aho pelaa kuluvalla kaudella Naisten Korisliigaan HBA:ssa.

18.11.2018 15:05 Susiladies

Saara Wahlgren: ”Hallilla oli mahtava tunnelma”

Töölön Kisahallissa käydyssä kamppailussa Slovenia lunasti itselleen paikan 2019 EM-kisoihin päihittämällä Susiladiesin 68-88 (27-41). Häviöstä huolimatta naisten maajoukkue esitti parketilla monia valon pilkahduksia, ja yksi heistä oli hallia sytyttänyt taistelija Saara Wahlgren.

17.11.2018 21:20 Susiladies

Sara Bejedi: ”Taidollisesti meillä olisi edellytykset voittaa mikä tahansa joukkue”

Naisten maajoukkue Susiladies pelasi EM-karsintojen viimeisen kotiottelunsa Sloveniaa vastaan Töölön Kisahallissa Helsingissä. Joukkueen kantavana voimana toimi vasta 18-vuotias pelintekijä Sara Bejedi, joka pussitti upeat 19 pistettä ja johti peliä vanhan ammattilaisen elkein.

10.11.2018 20:51 Naisten Korisliiga

Roosa Kososen vapaaheitot toivat Catzille voiton - pisteille myös PeKa, Honka sekä HBA

Naisten Korisliigan seitsemäs kierros pelattiin loppuun neljällä ottelulla. Catz venyi niukkaan voittoon Forssan Alusta, ja PeKa vei Kymenlaakson Derbyn voiton nimiinsä Kouvottarista. Vimpelin Veto joutui poistumaan ilman ensimmäistä vierasvoittoaan Hongan pitäessä kotietunsa, ja HBA sai ensimmäisen vierasvoittonsa ToPosta.

8.11.2018 10:24 Naisten Korisliiga

Kuukauden pelaajaksi valittu Mia Loyd: "Viime kausi Forssassa oli jotain, mitä en ole aiemmin kokenut"

Naisten Korisliigan lokakuun pelaajaksi valittu Mia Loyd on jo tuttu nimi suomalaisille koripallon ystäville. Loyd pelasi viime kaudella Forssan Alun joukkueessa vakuuttavasti, ja päätti uusia sopimuksensa joukkueen kanssa tälle kaudelle.

7.11.2018 21:48 Naisten Korisliiga

Forssan Alku joutui vieraskentällä tiukoille - HyPo jatkaa hirmuista virettään

Naisten Korisliigan kärkijoukkueet pääsivät mittaamaan voimasuhteitaan toden teolla, kun kärkipaikkaa pitävä EBT kohtasi toisena sarjassa olevan HyPon. Kouvolassa puolestaan irti pääsivät jaetulla kolmossijalla olevat Kouvottaret ja Forssan Alku.

3.11.2018 19:30 Naisten Korisliiga

HyPon paikkapuolustus piti onnistuneesti läpi ottelun - myös PeKa takaisin voiton tielle

Naisten Korisliigan kuudes kierros saatiin päätökseensä. HyPo haki peräti viidennnen peräkkäisen voittonsa ottelussaan Vimpelin Vetoa vastaan. PeKa sen sijaan onnistui saamaan ensimmäisen vierasvoittonsa komantena sarjassa olevaa Forssan Alkua vastaan.

2.11.2018 21:54 Naisten Korisliiga

Kouvottaret ja Honka kotivoittoihin

Naisten Korisliigan kuudetta kierrosta jatkettiin kahdella ottelulla. HBA ei päässyt hakemaan ensimmäistä vierasvoittoaan Kouvottaria vastaan ja Honka onnistui viimein pääsemään ulos tappioputkestaan ottelussa ToPoa vastaan.

2.11.2018 15:44 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan kuukauden pelaaja on Mia Loyd

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi on valittu Forssan Alun Mia Loyd.

31.10.2018 21:51 Naisten Korisliiga

Delaney Hodgins ratkaisi jännitysnäytelmän voiton EBT:lle

Espoonlahden urheiluhallissa koettiin naisten Korisliigassa todellinen jännitysnäytelmä, kun kärkipaikkaa pitävä EBT kohtasi viime kauden hopeamitalisti Catzin.

27.10.2018 20:19 Naisten Korisliiga

EBT jatkaa vakuuttavia otteitaan – myös Kouvottaret ja HyPo voittoihin

Naisten Korisliigan viides kierros pelattiin loppuun lauantaina. PeKan ja EBT:n välisessä ottelussa käytiin tiukkaa taistoa Kotkassa, ja Kouvottaret saivat kauden ensimmäisen vierasvoittonsa ToPoa vastaan. HyPo jatkoi niin ikään vahvoja suorituksiaan kaatamalla Hongan murskalukemin kotipelissään.

25.10.2018 21:15 Pääjuttu

HBA joutui taipumaan Forssan Alulle kotonaan

HBA koki kauden ensimmäisen kotitappion kovan taiston jälkeen Forssan Alulle. Forssalaiset porskuttavat jo kolmen ottelun voittoputkessa häviön ollessa HBA:lle toinen putkeen.

21.10.2018 19:59 Pääjuttu

Forssan Alku ei antanut Kouvottarille vierasvoittoa

Forssan Alku piti kotietunsa Kouvottaria vastaan sinetöimällä ottelun voiton viimeisellä jaksolla hyvällä heittopelillään.

20.10.2018 20:12 Pääjuttu

Sarjakärki EBT nappasi paikalliskamppailun voiton Espoossa

Lauantain otteluissa nähtiin odotettu paikalliskamppailu Espoossa, kun sarjakärki EBT otti voiton Hongasta. Vimpelin Vedolla oli kotihallissaan täysi työ venyä voittoon PeKasta, kun taas HyPo käveli kotonaan sarjanousija ToPon yli hyvällä puolustuspelaamisella.

17.10.2018 21:53 Pääjuttu

Valencia McFarland ja Sydney Wallace ratkaisivat trillerivoiton Catzille

Naisten Korisliigan neljäs kierros polkaistiin käyntiin kahdella ottelulla. Honka ja Catz kävivät äärimmäisen tiukkaa taistoa, kun taas EBT nujersi HBA:n kotihallissaan selvin numeroin.

13.10.2018 20:40 Pääjuttu

HyPolle viimein vierasvoitto Lappeenrannassa

Naisten Korisliigan kolmas kierros jatkui kolmen ottelun verran. HyPo onnistui viimein kukistamaan Catzin vieraissa ja Forssan Alku kairasi tiukan voiton ToPosta. Kouvottaret puolestaan jatkoi puhdasta kotipeliään voittamalla EBT:n.

7.10.2018 21:31 Naisten Korisliiga

Catz jatkaa voittokulkuaan – kaikki kotijoukkueet pitivät kotietunsa

Naisten Korisliigan toisen kierroksen pelejä pelattiin sunnuntaina viiden ottelun verran. Catz kaatoi niukasti sarjanousija ToPon, ja hallitseva mestari PeKa joutui nöyrtymään viime kauden pronssimitalisti HyPon edessä. Voiton pokkasivat myös Honka, Vimpelin Veto, sekä EBT.

6.10.2018 21:22 Naisten Korisliiga

Aleighsa Welchin viime hetken vapaaheitot siivittivät Catzin voittoon – EBT, FoA sekä Kouvottaret voittoihin

Naisten Korisliigan avauskierroksen pelit jatkuivat lauantaina kun Catz onnistui dramaattisen vaiheiden jälkeen kaatamaan hallitsevan mestarin PeKan. Tasaista kamppailua käytiin myös ToPon ja EBT:n kohtaamisessa, sekä Kouvottarien ja Hongan ottelussa.

5.10.2018 10:35 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-kauden 2018/19 ennakko 3/3: PeKa ja Catz lähtevät mestaruusjahtiin

Naisten Korisliigan pelit jatkuvat lauantaina 6.10. Illan odotetuimmassa, TV2:ssa suorana näytettävässä ottelussa kohtaavat viime kauden finalistikaksikko Kotkan Peli-Karhut sekä Lappeenrannan Catz.

Näytä lisää vastaavia