Lotta Eräkangas jatkaa EBT:ssä, Ulriikka Nuolikoski Kouvottarista Espooseen

20.8.2018 15:11 Kaudella 2015-16 vuoden tulokkaana palkittu Lotta Eräkangas on tehnyt jatkosopimuksen EBT:n kanssa. Uutena pelaajana espoolaisseurassa nähdään Kouvolasta siirtyvä Ulriikka Nuolikoski.

Lotta Eräkangas aloittaa neljännen kautensa naisten Korisliigassa EBT:n paidassa. Kuva: Ville Vuorinen

Tuleva kausi on 186cm pitkälle ja 21-vuotiaalle Lotta Eräkankaalle neljäs naisten Korisliigassa. Vuodesta toiseen tasaista jälkeä kentän molemmissa päissä tekevä EBT:n luottopelaaja viimeisteli viime kaudella tilastorivikseen 7,5 pistettä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden.

– Olen todella tyytyväinen, että voin edelleen jatkaa uraani kasvattajaseurassani. Kesän treeneissä on tapahtunut huomattavaa kehittymistä monien pelaajien osalta ja odotan innolla, miten tämä näkyy suoriutumisessamme kauden aikana, Eräkangas sanoo seuran tiedotteessa.

– Lotta otti viime kaudella ison askeleen eteenpäin puolustuspään pelaajana. Hän on ollut aina hyökkäyspäässä monipuolinen osaten vähän kaikkea. Nyt on sen verran kokemusta tältä tasolta, että uskon ajan olevan valmis selkeään harppaukseen hyökkäyspään pelaajana. Potentiaalia on kehittyä todella kovaksi korintekijäksi, ennakoi EBT:n päävalmentajana jatkava Niko Hellman.

Seuran omista kasvateista myös viime kaudella Korisliigan vuoden tulokkaana palkittu Sanni Tuomisto sekä Wilma Kivekäs jatkavat joukkueessa tulevalla kaudella.

Ulriikka Nuolikoski on pelannut edelliset kaksi kautta Kouvottarien riveissä. Kuva: Ville Vuorinen

Nuolikoski tuo korintekouhkaa

Vimpelin Vedon kasvatti Ulriikka Nuolikoski, 25, nähdään alkavalla kaudella EBT:n paidassa. 178-senttinen takamies on pelannut urallaan kasvattajaseuransa lisäksi Catzin ja Kouvottarien paidassa ja alkava kausi on hänelle kuudes naisten Korisliigassa. 

Viime kausi Kouvottarissa jäi Nuolikoskella lyhyeksi syksyllä tapahtuneen loukkaantumisen takia. Helmikuussa parketille palannut Nuolikoski ehti pelaamissaan kahdeksassa ottelussa tehdä keskimäärin 4,3 pistettä ja poimia 1,5 levypalloa. Tilastollisesti toistaiseksi parhaan kautensa pääsarjassa hän pelasi Kouvolassa 2016-17, kun hänen tilastorivinsä 23 ottelussa oli 8,8 pistettä, 3,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä.

– Olen todella innoissani aloittamassa uutta kautta EBT:ssä! Joukkue on kehittynyt viime vuosina, joten asioita tehdään varmasti oikein ja hyvällä meiningillä. Valmentajat osaavat hommansa ja joukkue puhaltaa yhteiseen hiileen. Omana tavoitteena on ottaa täällä seuraava askel ja olla monipuolisempi pelaaja tulevalla kaudella, Nuolikoski painottaa.

– Ulriikka on kova heittäjä tuoden meidän takakentälle korintekouhkaa ja samalla yhden kokeneen suomalaisen lisää lisäten tervettä kilpailua pelipaikoista, Hellman kertoo. 

176-senttinen Magdalene Agyei on pelannut 13 nuorten maaottelua. Kuva: Ville Vuorinen

A-tyttöjen Suomen mestari Agyei EBT:n paitaan

Viime kevään nuorten SM-kultaan päättänyt Magdalene Agyei, 19, siirtyy HNMKY:n 19-vuotiaiden tyttöjen joukkueesta EBT:n paitaan. 176-senttinen Klaukkalan NMKY:n kasvatti Agyei kokosi viime kaudella 19-vuotiaiden SM-sarjassa 7,9 pistettä ja 7,6 levypalloa ottelua kohden. Saman seuran naisten 1-divarijoukkueessa pisteitä kertyi 14,7 per peli ja levypalloja 10 ottelua kohden. Nuorten maaotteluita Agyei on pelannut 13.

– Olen todella innoissani EBT:n mukaan liittymisestä! Tämä on upea mahdollisuus ja aion ottaa tästä kaiken irti, Agyei iloitsee.

– Magda on poikkeuksellisen urheilullinen suomalainen naiskoripalloilija ja siksi omaa myös huikeaa potentiaalia. Koko joukkueen urheilullisuus kasvaa edelleen, Hellman kommentoi.

EBT:llä on tähän mennessä sopimukset Lotta Aaltosen, Lotta Hämäläisen, Lotta Vesiluoman, Lotta Eräkankaan, Kamilah Jacksonin, Delaney Hdoginsin, Sanni Tuomiston, Magdalene Agyein ja Wilma Kivekkään kanssa.

Henkilöt

 
12.9.2018 13:08 Naisten Korisliiga

Minna Mali palaa naisten Korisliigaan Hongan paidassa

Minna Mali palaa takaisin naisten Korisliigaan kasvattajaseura Tapiolan Hongan paidassa. 21-vuotias Mali keskittyi menneen kauden ajan opiskeluun, eikä pelannut naisten edustusjoukkueessa.

30.8.2018 09:47 Naisten Korisliiga

Ashley Morrissette PeKan paitaan

Viime kaudella Romaniassa pelannut Ashley Morrissette, 23, vahvistaa hallitsevaa Suomen mestaria Peli-Karhuja.

28.8.2018 09:47 Susiladies

Susiladiesin Anissa Pounds Espanjan kakkossarjaan

Keväällä SM-kultaa Peli-Karhujen riveissä huuhtonut Susiladiesin Anissa Pounds, 25, siirtyy ensi kaudeksi Espanjan kakkossarjan Maristas A Coruñaan.

24.8.2018 13:53 Naisten Korisliiga

Petra Noponen Catziin, Johanna Timperi jatkaa Lappeenrannassa

Viime kaudella Viron mestaruutta juhlinut Petra Noponen palaa kotimaan parketeille Lappeenrannan Catzin paidassa. Johanna Timperillä alkaa kolmas kausi kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa.

23.8.2018 09:38 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2018-19 on julkaistu. Naisten Korisliiga ja miesten I divisioona A käynnistyvät torstaina 4.10., I divisioona B starttaa 7.10. ja naisten I divisioona 14.10.

11.8.2018 10:44 Pääjuttu

Veera Pirttinen Saksan Bundesliigaan

Naisten Korisliigan vuoden puolustaja Veera Pirttinen, 21, siirtyy tulevaksi kaudeksi Saksan Bundesliigassa pelaavaan ChemCats Chemnitziin.

7.8.2018 11:47 Naisten Korisliiga

Lotat Aaltonen ja Hämäläinen jatkavat EBT:ssa

Espoo Basket Teamin Naisten Korisliiga-joukkue kaudelle 2018-19 rakentuu kovaa vauhtia. Viime kauden runkopelaajista Lotta Aaltonen ja Lotta Hämäläinen ovat solmineet jatkosopimukset espoolaisseuran kanssa.

7.8.2018 11:35 Naisten Korisliiga

Camille Zimmerman Kouvottarien kolmas ulkomaalaisvahvistus

Aiemmin kesällä takapelaaja Taeler Deerin ja sisäpelaaja Claire Lamunun värvännyt Kouvottaret on löytänyt ulkomaalaiskolmikkoonsa kolmannen pelaajan. 185-senttinen, 22-vuotias Camille Zimmerman saapuu Kouvolaan Columbian yliopistojoukkueesta.

3.8.2018 13:49 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Xavierin yliopiston Hall of Fameen

Pitkän ja kunnioitettavan ammattilaisuran Yhdysvaltain NCAA-liigassa, Naisten Korisliigassa ja Euroopan kentillä tehnyt 170-senttinen ja 38-vuotias KTP-kasvatti Reetta Piipari on nimetty Xavierin yliopiston Hall of Fameen.

1.8.2018 11:46 Naisten Korisliiga

Daisha Simmons jatkaa mestari-PeKassa

Peli-Karhujen kevään 2018 mestarijoukkueen yhdessä keskeisimmistä rooleista pelannut 178-senttinen ja 27-vuotias Daisha Simmons jatkaa kolmannelle kaudelleen kotkalaisjoukkueessa.

31.7.2018 16:38 Naisten Korisliiga

Mestari-PeKa kiinnitti Minna Stenin

Hallitseva naisten koripallon Suomen mestari Peli-Karhut on kiinnittänyt takalinjoilleen Naisten Korisliigan kaikkien aikojen parhaisiin puolustajiin lukeutuvan Minna Stenin. 190-senttinen, 30-vuotias ja 76 naisten maaottelua pelannut Sten edusti viime kaudella Forssan Alkua.

31.7.2018 16:10 Naisten Korisliiga

Kinneston ja Salminen vahvistavat Alkua

Naisten Korisliigan Forssan Alku on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta, uutisoi Forssan Lehti. Toisen amerikkalaisena Forssaan saapuu 172-senttinen pelinrakentaja Emily Kinneston, ja suomalaisosastolla joukkueen korin alle saapuu viimeksi Tampereella pelannut Ella Salminen.

23.7.2018 10:57 Naisten Korisliiga

Kamilah Jackson takaisin EBT-paitaan

Viime kaudella Naisten Korisliigan levypalloennätyksiä kirjauttanut 180-senttinen, 26-vuotias Kamilah Jackson palaa Espoo Basket Teamiin kaudeksi 2018-19.

16.7.2018 12:32 Naisten Korisliiga

Valencia McFarland kolmannelle kaudelleen Catzissa

Naisten Korisliigan hopealle sijoittunut 2010-luvun kestomenestyjä Catz solmi loppuviikolla yksivuotisen jatkosopimuksen jo kaksi vuotta Lappeenrannassa viihtyneen Valencia McFarlandin, 26, kanssa.

13.7.2018 09:00 Naisten Korisliiga

Claire Lamunu Kouvottarien korin alle

185-senttinen ugandalainen Claire Lamunu ottaa kaudella 2018-19 haltuunsa Kouvottarien kolmen sekunnin alueen. Lamunu, 24, on pelannut Yhdysvaltain yliopistoliiga NAIA:ssa, edustanut maataan maajoukkueessa sekä pelannut yhden kauden ammattilaisena Euroopassa.

6.7.2018 10:22 Naisten Korisliiga

Kujansivu jatkaa Hongan naisten luotsina, Lehtorannalle ja Sandellille jatkosopimukset

Edelliset neljä kautta Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkuetta valmentanut Kimmo Kujansivu nähdään joukkueen peräsimessä myös tulevalla kaudella. Pelaajista Roosa Lehtoranta ja Saara Sandell ovat tehneet jatkosopimukset espoolaisseuran kanssa.

18.6.2018 22:48 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2018-19 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2018-19. Korisliigaan myönnettiin 11 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä.

8.6.2018 13:46 Korisliiga

Tapahtumaseminaari kokosi Korisliiga-seurat yhteen

Lähes kaikkien Korisliigan ja Naisten Korisliigan seurojen edustajat olivat paikalla torstaina Espoossa järjestetyssä tapahtumaseminaarissa, jossa esiteltiin hyväksi todettuja konsepteja ja tarjottiin vinkkejä seurojen toimintaan.

6.6.2018 09:57 Naisten Korisliiga

Wahlgren ja Damoiseaux jatkavat Hyvinkään Pontevassa

Molemmilla takapelaajan tonteilla operoiva 174-senttinen, 25-vuotias Saara Wahlgren jatkaa viime keväänä alkanutta taivaltaan Hyvinkään Pontevan kanssa. Lisäksi Ponteva on sorvannut jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Meri Damoiseaux’n kanssa.

2.6.2018 19:04 Naisten Korisliiga

Loyd, Bedretdin ja Vapamaa jatkavat Alussa, Elli Koskinen palaa Forssaan

Naisten Korisliigan pelaavan Forssan Alun valmistautuminen pelikauteen 2018-19 on hyvässä vauhdissa. Viime kauden runkopelaajista Alku on solminut sopimukset Mia Loydin, Meral Bedretdinin ja Hanna Vapamaan kanssa, ja yhden Utahin yliopistossa vietetyn kauden jälkeen Forssaan palaa Elli Koskinen. Sopimuksista uutisoi Forssan Lehti.

Näytä lisää vastaavia