Lotta Eräkangas jatkaa EBT:ssä, Ulriikka Nuolikoski Kouvottarista Espooseen

20.8.2018 15:11 Kaudella 2015-16 vuoden tulokkaana palkittu Lotta Eräkangas on tehnyt jatkosopimuksen EBT:n kanssa. Uutena pelaajana espoolaisseurassa nähdään Kouvolasta siirtyvä Ulriikka Nuolikoski.

Lotta Eräkangas aloittaa neljännen kautensa naisten Korisliigassa EBT:n paidassa. Kuva: Ville Vuorinen

Tuleva kausi on 186cm pitkälle ja 21-vuotiaalle Lotta Eräkankaalle neljäs naisten Korisliigassa. Vuodesta toiseen tasaista jälkeä kentän molemmissa päissä tekevä EBT:n luottopelaaja viimeisteli viime kaudella tilastorivikseen 7,5 pistettä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden.

– Olen todella tyytyväinen, että voin edelleen jatkaa uraani kasvattajaseurassani. Kesän treeneissä on tapahtunut huomattavaa kehittymistä monien pelaajien osalta ja odotan innolla, miten tämä näkyy suoriutumisessamme kauden aikana, Eräkangas sanoo seuran tiedotteessa.

– Lotta otti viime kaudella ison askeleen eteenpäin puolustuspään pelaajana. Hän on ollut aina hyökkäyspäässä monipuolinen osaten vähän kaikkea. Nyt on sen verran kokemusta tältä tasolta, että uskon ajan olevan valmis selkeään harppaukseen hyökkäyspään pelaajana. Potentiaalia on kehittyä todella kovaksi korintekijäksi, ennakoi EBT:n päävalmentajana jatkava Niko Hellman.

Seuran omista kasvateista myös viime kaudella Korisliigan vuoden tulokkaana palkittu Sanni Tuomisto sekä Wilma Kivekäs jatkavat joukkueessa tulevalla kaudella.

Ulriikka Nuolikoski on pelannut edelliset kaksi kautta Kouvottarien riveissä. Kuva: Ville Vuorinen

Nuolikoski tuo korintekouhkaa

Vimpelin Vedon kasvatti Ulriikka Nuolikoski, 25, nähdään alkavalla kaudella EBT:n paidassa. 178-senttinen takamies on pelannut urallaan kasvattajaseuransa lisäksi Catzin ja Kouvottarien paidassa ja alkava kausi on hänelle kuudes naisten Korisliigassa. 

Viime kausi Kouvottarissa jäi Nuolikoskella lyhyeksi syksyllä tapahtuneen loukkaantumisen takia. Helmikuussa parketille palannut Nuolikoski ehti pelaamissaan kahdeksassa ottelussa tehdä keskimäärin 4,3 pistettä ja poimia 1,5 levypalloa. Tilastollisesti toistaiseksi parhaan kautensa pääsarjassa hän pelasi Kouvolassa 2016-17, kun hänen tilastorivinsä 23 ottelussa oli 8,8 pistettä, 3,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä.

– Olen todella innoissani aloittamassa uutta kautta EBT:ssä! Joukkue on kehittynyt viime vuosina, joten asioita tehdään varmasti oikein ja hyvällä meiningillä. Valmentajat osaavat hommansa ja joukkue puhaltaa yhteiseen hiileen. Omana tavoitteena on ottaa täällä seuraava askel ja olla monipuolisempi pelaaja tulevalla kaudella, Nuolikoski painottaa.

– Ulriikka on kova heittäjä tuoden meidän takakentälle korintekouhkaa ja samalla yhden kokeneen suomalaisen lisää lisäten tervettä kilpailua pelipaikoista, Hellman kertoo. 

176-senttinen Magdalene Agyei on pelannut 13 nuorten maaottelua. Kuva: Ville Vuorinen

A-tyttöjen Suomen mestari Agyei EBT:n paitaan

Viime kevään nuorten SM-kultaan päättänyt Magdalene Agyei, 19, siirtyy HNMKY:n 19-vuotiaiden tyttöjen joukkueesta EBT:n paitaan. 176-senttinen Klaukkalan NMKY:n kasvatti Agyei kokosi viime kaudella 19-vuotiaiden SM-sarjassa 7,9 pistettä ja 7,6 levypalloa ottelua kohden. Saman seuran naisten 1-divarijoukkueessa pisteitä kertyi 14,7 per peli ja levypalloja 10 ottelua kohden. Nuorten maaotteluita Agyei on pelannut 13.

– Olen todella innoissani EBT:n mukaan liittymisestä! Tämä on upea mahdollisuus ja aion ottaa tästä kaiken irti, Agyei iloitsee.

– Magda on poikkeuksellisen urheilullinen suomalainen naiskoripalloilija ja siksi omaa myös huikeaa potentiaalia. Koko joukkueen urheilullisuus kasvaa edelleen, Hellman kommentoi.

EBT:llä on tähän mennessä sopimukset Lotta Aaltosen, Lotta Hämäläisen, Lotta Vesiluoman, Lotta Eräkankaan, Kamilah Jacksonin, Delaney Hdoginsin, Sanni Tuomiston, Magdalene Agyein ja Wilma Kivekkään kanssa.

Henkilöt

 
17.1.2019 21:04 Naisten Korisliiga

Catz sammutti HBA:n liekin - "Koko joukkue pelasi loistavasti"

Naisten Korisliigassa vajaalukuinen Catz oli jälleen vaikean paikan edessä, kun vastassa oli erinomaisia otteita aiemmissa peleissä esittänyt HBA Märsky. Kissalauma onnistui kuitenkin ottamaan joukkueestaan kaiken irti ja nousemaan voittoon lukemin 68-78.

17.1.2019 09:36 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Lena Reshetko vahvistaa Catzin kevätkautta

Catzin vakiovahvistus Elena Reshetko kertoo seuran tiedotteessa palaavansa äitiyslomalta takaisin joukkueen rosteriin kevätkaudeksi.

16.1.2019 21:58 Naisten Korisliiga

PeKa kärkimittelön voittoon - Alku ja HBA venyttivät ottelun jatkoajalle

Sarjassa toisena oleva PeKa onnistui kasvattamaan eroa kolmantena olevaan Espoo Basket Teamiin hakemalla sarjapisteet vieraista. Forssan Alun ja HBA:n kohtaaminen puolestaan tarjoili huiman jatkoaikatrillerin, jonka voittoon onnistui lopulta nousemaan Alku lukemin 83-78.

13.1.2019 16:25 Naisten Korisliiga

Kouvottaret juoksivat Catzin kumoon

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa Kouvottaret katkaisivat kaksi ottelua kestäneen tappioputkensa voittamalla Catzin vieraissa numeroin 63-73 (32-31).

12.1.2019 15:11 Naisten Korisliiga

Honka ja HBA nousivat yllätysvoittoihin - pisteet myös HyPolle ja ViVelle

Naisten Korisliigaa pelattiin neljän ottelun verran. Honka onnistui nousemaan Espoon paikalliskamppailuun voittoon, ja HBA katkaisi PeKan voittoputken. Sarjakärki Hyvinkään Ponteva kasvatti etumatkaansa ja Vimpelin Veto haki sarjapisteet vieraskentältä.

10.1.2019 19:27 Naisten Korisliiga

HBA murskasi ToPon kotikentällään

Naisten Korisliigan torstain ainoassa ottelussa kohtasivat sarjan häntäpäät. HBA katkaisi tappioputkensa murskaamalla ToPon kotikentällään numeroin 97-56.

9.1.2019 21:08 Naisten Korisliiga

Forssan Alun vapaaheitot upottivat Catzin täpärästi

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa Forssan Alku kaatoi niukasti Catzin lukemin 64-60. Alku onnistui voiton myötä katkaisemaan Catzin kolme ottelua kestäneen voittoputken.

9.1.2019 12:34 Pääjuttu

Sudenpentujen Emerita Mashaire: ”Vahvat ajot kohti koria on mun juttu”

Viime viikolla perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa nähtiin jälleen kerran Suomen tulevaisuuden koripallolupauksia. Yhtenä tähtenä tuikki Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen Emerita Mashaire, 17.

6.1.2019 17:01 Naisten Korisliiga

HyPolle sarjan kärkikamppailun voitto - "Popcornit olisi voinut kaivaa esiin"

Naisten Korisliigan vuoden 2019 pelit pyöräytettiin käyntiin kolmella ottelulla. Sarjan kärkikamppailun voiton vei suurinumeroisesti HyPo EBT:tä vastaan lukemin 87-99. Kymenlaakson Derbyssä PeKa nappasi jälleen voiton Kouvottarista lukemin 77-91, ja ViVe nujersi Hongan 84-62.

4.1.2019 10:53 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun pelaajaksi on valittu PeKan Brittany Starling

Naisten Korisliigan joulukuun pelaajaksi on valittu Peli-Karhujen Brittany Starling. Starlingin johdolla PeKa takoi laadukasta jälkeä koko viime kuukauden aikana, sillä joukkue voitti kaikki kuusi otteluaan.

31.12.2018 10:32 Pääjuttu

Koripallovuoden 2018 kohokohtina Markkanen, Susijengi ja mestarit

Suomalainen koripallovuosi 2018 on vajaata vuorokautta vaille historiaa. Päättyvän koripallovuoden kohokohtia suomalaisperspektiivistä ovat Basket.fi:n lukijamäärien perusteella olleet Lauri Markkasen loisto-otteet Chicago Bullsissa, Susijengin loppuunmyydyt MM-karsintaottelut sekä Suomen mestaruudet.

29.12.2018 16:15 Naisten Korisliiga

ToPolle trillerivoitto Kouvottarista - pisteille myös HyPo ja Catz

Naisten Korisliigassa paketoitiin vuoden 2018 ottelut kolmen ottelun voimin.ToPo otti kovan voiton vieraskentällä Kouvottarista lukemin 65-70. Espoossa nähtiin mielenkiintoinen kamppailu, kun Honka emännöi HyPoa. Voiton vei kuitenkin tälläkin kertaa sarjakärki HyPo. Catz puolestaan saalisti kolmannen voittonsa peräjälkeen kaatamalla Vimpelin Vedon.

27.12.2018 22:22 Naisten Korisliiga

Catz voittoon vaikean paikan edessä: "Äärimmäisen tärkeä voitto meille tähän kohtaan"

Naisten Korisliigaa jatkettiin joulutauon jälkeen kolmen ottelun voimin. Vaikeuksista viime aikoina kärsinyt Catz nujersi sarjakärki EBT:n kotonaan tiukasti lukemin 83-78. PeKa puolestaan otti yhdeksännen peräkkäisen voiton putkeen Forssan Alkua vastaan, ja HyPo kaatoi monivaiheisen ottelun päätteeksi Vimpelin Vedon.

22.12.2018 13:01 Naisten Korisliiga

Marraskuun pelaaja Sidney Cook: ”Koripallon parhaat hetket tapahtuvat kentän ulkopuolella”

Naisten Korisliigan viime kuun pelaajaksi valittiin Tapiolan Hongan Sidney Cook, joka kirjautti itselleen vakuuttavat tilastot. Cook kertoo viihtyneensä Suomessa ja Hongan väreissä mainiosti.

20.12.2018 21:16 Naisten Korisliiga

Espoo Basket Team punnersi tiukkaan voittoon Mäkelänrinteellä

Naisten Korisliigan joulutaukoa edeltävässä mittelössä toisensa kohtasivat HBA Märsky sekä Espoo Basket Team. Tiukkojen vaiheiden jälkeen EBT onnistui lopulta nousemaan työvoittoon, sekä viemään sarjapisteet kotiinsa numeroin 64-76.

19.12.2018 20:52 Naisten Korisliiga

Peli-Karhujen voittokulku jatkuu – joukkueelle kahdeksas peräkkäinen voitto

Naisten Korisliigassa pelattiin toiseksi viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Peli-Karhut pääsivät siirtymään omalle tauolleen hyvistä asetelmista, sillä joukkue nappasi kahdeksannen peräkkäisen voittonsa kotihallissaan Vimpelin Vetoa vastaan numeroin 71-63.

18.12.2018 21:04 Naisten Korisliiga

Randi Brownin kuuma heittokäsi johdatti HyPon voittoon

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa kohtasivat sarjakärki Hyvinkään Ponteva, sekä sarjan häntäpäässä oleva ToPo. Ensimmäisen kahden jakson ajan ottelu pysyi tasaväkisenä, mutta toisella puoliajalla HyPo jyräsi voittoon numeroilla 69-84.

15.12.2018 15:53 Naisten Korisliiga

Kouvottaret kukisti EBT:n jatkoajan päätteeksi kolmella pisteellä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina viiden ottelun pelikierros. Jaetulla kärkisijalla oleva EBT joutui taipumaan Kouvottarille lukemin 82-85. PeKa puolestaan jatkoi voittoputkeaan kaatamalla Hongan vieraskentällä numeroin 59-90. Voittoon ylsivät kierroksella myös Catz, FoA, sekä ViVe.

13.12.2018 20:57 Naisten Korisliiga

Brooke McCartyn loppukiri oli HBA:lle liikaa - PeKalle kuudes voitto putkeen

Naisten Korisliigan pelejä jatkettiin torstaina yhden ottelun verran. Vastaan asettuivat Mäkelänrinteellä ensi kertaa kauden aikana HBA sekä Peli-Karhut. Vauhdikkaan koripalloilun päätteeksi voiton vei lopulta PeKa lukemin 66-87 (32-45).

11.12.2018 21:14 Naisten Korisliiga

Honka kotivoittoon - Minna Mali upotti Kouvottaret vapaaheitoillaan

Naisten Korisliigan tiistain ottelussa kohtasivat Tapiolan Honka sekä Kouvottaret. Ottelusta kehkeytyi jännittävä trilleri, jonka ratkaisun hetket koettiin vasta viimeisellä minuutilla. Voittoon onnistui nousemaan lopulta kotijoukkue Honka täpärästi lukemin 88-82 (46-44).

Näytä lisää vastaavia