Peli-Karhut ja Catz kiinni finaalipaikassa – välierät katkolla perjantaina

3.4.2019 22:23 Peli-Karhut sai jälleen suorittaa kovan iltapuhteen Kouvottaria vastaan, mutta edellisensä kaltaisesti illan ottelu ratkesi loppuminuuteilla kotkalaisten eduksi numeroin 86-91. Hyvinkään Ponteva onnistui petraamaan aiempaan peliin nähden, mutta Catzin kova päätösjakson rynnistys ja henkinen kantti piti ottelun loppuun asti kissojen repiessä voitto niukasti lukemin 76-73.

Brooke McCartyn liukkaat jalat aiheuttivat päänvaivaa Kouvottarien puolustukselle. Kuva: Ville Vuorinen.

Kouvottaret koki jälleen kirvelevän niukan tappion Peli-Karhuille ottelun päättyessä lukemin 86-91 (38-39). Hallitsevalla mestarilla on mahdollisuus lunastaa itselleen finaalipaikka perjantaina kotikentällään välieräsarjan ollessa nyt 2-0 kotkalaisille.

Peli-Karhujen lähtötilanne otteluun ei ollut täysin optimaalinen. Joukkueen takakentällä isoja minuutteja pelaava Linda-Lotta Lehtoranta istui siviiliasuisena vaihtopenkin puolella, mikä luonnollisesti kavensi vieraiden rosteria.

Tämä ei kuitenkaan vierasjoukkueen pelivireeseen vaikuttanut. PeKa aloitti ottelun vimmaisesti viimeistellen kovilla tarkkuuksilla läheltä ja kaukaa. Menetyksiin sortunut Kouvottaret jäi sen sijaan pahasti polkemaan paikoilleen PeKan pelatessa organisoidusti molemmissa päissä kenttää. Avausjakson päätteeksi hurjassa vireessä ollut Brooke McCarty oli säkittänyt jo peräti 15 pistettä ja vienyt joukkueensa 11 pisteen tuntuvaan etumatkaan.

Kotijoukkue ei shokkialusta pahemmin silti hätkähtänyt. Kouvottarien kuuden pisteen runi heti toisen neljänneksen alkuun siivitti joukkueen takaisin pelin mukaan ja viimeistään Roosa Frimodigin (6) onnistuminen kaaren takaa jakson puolessa välissä antoi kouvolalaisille helpotuksen huokauksen pelin tasoittuessa.

Äärimmäisen jännittäväksi äitynyt ottelu ratkaistiin lopulta vapaaheittoviivalta loppuminuuteilla. Virhevaikeuksista huolimatta Peli-Karhut dominoi hienoisesti päätösjaksoa hyökkäyspäässä pakottaen Kouvottaret jatkuvasti pieneen takaa-ajoon, mutta kotijoukkue pysytteli sinnikkäästi kannoilla kovilla onnistumisilla. Kun pelikellossa oli jäljellä lopulta enää minuutin verran aikaa, oli Kouvottaret kolmen pisteen tappioasemassa. Tässä kohtaa ottelua kotiyleisölle tarjoiltiin todellinen namupala, kun kuumakätinen Taeler Deer onnistui naulaamaan haamukolmosen sukan nyöreistä läpi tuoden ottelun tasoihin.

Kauaa ei Jatke Areenan hurmos saanut kuitenkaan kestää, kun jo seuraavassa hetkessä Deer rikkoi epäurheilijamaisesti McCartya, joka tarkkakätisenä pussitti vakaasti pallot pussiin vapaaheittoviivalta. Tämän jälkeen kupletin juoni olikin jo selvä: vuoroin pelikelloa katkottiin ja vuoroin heittoviivalle asteli pääasiassa McCarty, jolle palloa haluttiin systemaattisesti pelata, eivätkä kouvolalaiset onnistuneet saamaan enää kunnollisia hyökkäyksiä aikaiseksi PeKan napatessa toisen voiton naapurikaupungistaan.

Kotijoukkue onnistui anastamaan ottelun levypallot suuremassa määrin itselleen sekä nikkaroimaan hyökkäyslevyistä 21 pistettä PeKan 12 vastaan. Kolmen sekunnin alueelta vieraat sen sijaan säkittivät selvästi isomman tilin kolmen pisteen heittojen jakautuessa tasaisemmin. Tarkemmin olisi Kouvottarien pitänyt pitää pelivälineestä huolta: menetyksiä joukkueelle kertyi 14 ja näistä PeKa rokotti itselleen 22 pistettä.

Suurta vastuuta joukkueessa kantanut Brooke McCarty (38/4/8s) suoriutui tehtävästään isosta minuuttimäärästä huolimatta erinomaisesti. McCartya myös rikottiin peräti yhdeksän kertaa. Brittany Starling oli puolestaan korin alla kivenkova tupla-tuplan arvoisesti (25/10/4s). Ellen Järvinen toi joukkueelle tärkeitä onnistumisia ratkaisevilla hetkillä ja säkitti yhteensä hyvät 13 pistettä.

Hirmuisessa vireessä oli Kouvottarien Taeler Deer, joka oli lähellä yltää toistamiseen kauden aikana triplatuplaan (33/9/6s). Kovan ja pyyteettömän iltapuhteen korin alla sai suorittaa puolestaan Claire Lamunu (20/15). Camille Zimmerman haki ottelussa virettään paikoin, mutta sai kasaan lopulta kelpo lukemat (19/9).

Ottelutilastot

 

Catzin kantti kesti kotihallissa loppuun asti 

Hyvinkään Ponteva joutui taipumaan toistamiseen Lappeenrannan Catzille, joka vei välieräsarjan jo tilanteeseen 0-2. Catz repi ottelun voiton itselleen tällä kertaa vain kolmella pisteellä trilleriksi venyneen ottelun päättyessä 76-73 (30-30). Perjantaina ottelusarja on katkolla lappeenrantalaisille vieraskentällä Martinhallissa.

Ottelu ei olisi juuri tasaisempi voinut olla puoliajalle tultaessa. Avausjakso päättyi tasan 16-16, mutta vielä toinenkin neljännes meni niin ikää tismalleen tasalukemiin 14-14. Menetyksiin sortuivat myös molemmat joukkueet tasaisesti puolin ja toisin pelin ollessa hermostuneen tunnustelevaa. Ottelun kahdella ensimmäisellä kymmenminuuttisella ei kumpikaan joukkue onnistunut muutaman pisteen eroa kauemmas toisistaan pääsemään ottelun ollessa taistelua rinta rinnan.

– Olimme aika hermostuneita alussa. Menetimme kahdeksan palloa ensimmäisellä puoliajalla mikä on meille harvinaista, Mika Haakana ruoti ottelun alkuhetkiä.

Kolmannen jakson alussa Ponteva sai hetkellisesti virettään käyntiin toden teolla. Kolmen pisteen kaaren takaa onnistui ensin Titta-Riina Lepistö (14), jonka jälkeen säestystä antoi kolmoslinko Randi Brown, joka naulasi kaukoheiton pohjaan vielä kaksi kertaa putkeen. Kissojen heitot kolisivat tässä kohtaa nyt pahasti rautoihin, eikä Catzin joukkuejohto kauaa tilannetta katsellut kissojen poistuessa aikalisälle rauhoittelemaan tilannetta.

Pelin ratkaisut venyivät lopulta päätösneljännekselle. Puolessavälissä jaksoa Valencia McFarlandin johdolla Catz aloitti pistetulituksen kunnolla Roosa Kososen (6/4s) ja Petra Noposen (7) onnistuessa tärkeillä paikoilla nyt myös. Joukkueen kapteeni Aleighsa Welch intoutui pistetalkoisiin niin ikää, mutta sisäpelaaja ei suinkaan tyytynyt lähiheittoihin. Welch säkitti peräjälkeen peräti kaksi kaukoheittoa sukkana sisään ja joukkue oli siirtynyt ratkaisevilla minuuteilla kuuden pisteen johtoon. HyPo onnistui omilla kovilla suorituksillaan kuromaan eroa vielä tulisesti umpeen, mutta lopulta voitto valui läpi vieraiden sormien Alexis Montgomeryn heittäessä ohi viimeisen tasoitusheiton ja Welchin marssiessa vielä kertaalleen vapaaheittoviivalle.

– Levypallopelissä olimme aika sillassa, se aiheutti ekstravaikeuksia tänään. Loppu oli aika onnea, olisi voinut pomppia kummalle tahansa. Osoitimme kovaa henkistä kanttia lopussa, fyysisesti mennään aika äärirajoilla tuossa vaiheessa, Haakana niputti ottelun päätteeksi.

Molemmat joukkueet heittivät kolmosia kelpo määrän ottelussa: Catz onnistui näissä 13 kertaa, HyPo 11. Kolmen sekunnin alueelta Ponteva sai puolestaan tehdä tuhoja 30 pisteen edestä, kotijoukkue 18. Vierasjoukkue niittasi pallon menetyksistä itselleen 21 pistettä kissojen yhdeksää vastaan, jonka lisäksi Ponteva voitti ottelun levypallot. 

– Onnittelut Catzille, ottivat hienon kotivoiton ja heittivät uskomattoman hyvin. Olen aika tyytyväinen esitykseemme, olimme merkittävästi parempia kuin ensimmäisessä pelissä. Ei hölmöilty ja tehtiin asioita, mitä sovittiin. Toki olisimme voineet heittää paremminkin, etenkin korin alta heitimme huonosti. Kivalla fiiliksellä eteenpäin, saa nähdä miten käy, Miikka Sopanen tuumi tappion jälkeen.

Suuret minuutit pelannut Valencia McFarland (26/7/4s) onnistui tärkeissä heittopaikoissa ja säkitti peräti kuusi kolmen pisteen heittoa pohjaan. Tehokkaana kentällä esiintyi myös playoff-konkari Elena Reshetko (16/8). Aleighsa Welch avitti puolestaan joukkuettaan lukemin (13/10/7s).

Hyvinkään Pontevan tehomoottori oli Alexis Montgomery, joka myös napsi joukkueen suurimman levypallosaldon (11/13/5s). Suurimmasta pistekertymästä vastasi jälleen Randi Brown, joka nikkaroi 19 pistettä ja repi kuusi levypalloa. Taru Tuukkanen painoi isot minuutit ottelussa niin ikää (6/9). Tuukkasen mukaan ottelussa oli nähtävissä parannuksia edelliseen verrattuna:

– Minusta me pelattiin hyvin tänään, parannettiin paljon viime pelistä. Catz heitti todella hyvin, McFarland heitti tosi kovia heittoja sisään. Hyvin taisteltiin levareista tänään, kun oltiin niissä aika huonoja ensimmäisessä pelissä.

Ottelutilastot

Naisten Korisliigan seuraavat välieräpelit pelataan perjantaina 5.4., jolloin molemmat ottelusarjat ovat katkolla. Hyvinkään Ponteva pelaa tällöin Martinhallissa vieraanaan Catz ja Peli-Karhut kohtaa Kouvottaret Karhuvuoren urheilutalossa. Jälkimmäinen ottelu on katsottavissa Elisa Viihde Sport -kanavalta. Molemmat pelit käynnistyvät klo 18:30. 

 
11.9.2019 12:49 Naisten Korisliiga

Natalie Day palaa Catziin, myös joukkueen valmennus täydentyi

Lappeenrannan Catz kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajan rosteriinsa, kun joukkueessa toissakaudella tehokkaasti esiintynyt 29-vuotias Natalie Day allekirjoitti vuoden mittaisen sopimuksen seuran kanssa.

28.8.2019 19:41 Naisten Korisliiga

Amy Griffin palaa Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen 2019-20 valmistautuva Vimpelin Veto saa riveihinsä tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa tehokkaasti esiintynyt 183-senttinen, 23-vuotias Amy Griffin palaa ryhmään.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

18.7.2019 08:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tähtipelaaja Lena Reshetko siirtyy Peli-Karhuihin

Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

11.7.2019 12:27 Naisten Korisliiga

Mika Haakana vuoden jatkosopimukseen Catzin kanssa

Catzin päävalmentajana viisi kultaa, kolme hopeaa ja yhden pronssin saavuttanut Mika Haakana jatkaa päävalmentajana nyt jo kymmenettä kautta lappeenrantalaisjoukkueessa

8.7.2019 08:12 Naisten Korisliiga

Camille Zimmermanille jatkosopimus Kouvottariin

Kouvottaret sai parin päivän sisään lisää iloisia uutisia maailmalta, kun viime kaudella ammattilaisuransa juuri Kouvolasta aloittanut 23-vuotias Camille Zimmerman palaa tuttuun Kouvottaret-paitaan tulevaksi kaudeksi.

5.7.2019 10:31 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tehopakkaus Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa

25-vuotias Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa myös tulevalla kaudella. Seura solmi ugandalaisen tehopelaajansa kanssa yhden kauden kattavan jatkosopimuksen.

3.7.2019 12:44 Naisten Korisliiga

Hartonen jatkaa Kouvottarien penkin päässä – tukku runkopelaajia jatkosopimukseen

Kouvot on solminut vuoden mittaisen sopimuksen päävalmentajana jatkavan Mika Hartosen kanssa. Vuoden mittaiset pelaajasopimukset ovat seuran kanssa allekirjoittaneet Kaisa Lind, Roosa Frimodig, Maria Koskinen ja Henriikka Vähäuski.

2.7.2019 08:39 Pääjuttu

Petra Noponen Forssan Alkuun – Vuoden tulokas Ella Salminen jatkaa

Tehokkaana kaukoheittäjänä tunnettu Noponen pelasi viime kaudella SM-hopeaa voittaneessa Catzissa. Vuoden tulokas -palkinnon päättyneellä kaudella voittanut Ella Salminen jatkaa Forssassa.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

19.6.2019 08:47 Susiladies

Roosa Lehtoranta Belgian pääsarjan Antwerp Giantsiin

Naisten Korisliigaa päättyneellä kaudella Tapiolan Hongassa pelannut Roosa Lehtoranta, 22, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun Peli-Karhut-kasvatti on tehnyt sopimuksen Belgian pääsarjassa pelaavan Antwerp Giantsin kanssa.

6.6.2019 20:26 Naisten Korisliiga

HBA:n Sara Bejedi palkittiin arvokkaimpana pelaajana, Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 18-vuotiaan huippulupauksen, Sara Bejedin, sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen pelaajia palkittiin kolmessa kategoriassa.

14.5.2019 13:02 Naisten Korisliiga

Mäkelä jatkaa mestarijoukkue Peli-Karhujen päävalmentajana

Kaksi edellistä naisten Suomen mestaruutta voittanut Peli-Karhut jatkaa ensi kaudella tutulla valmennuskaksikolla.

21.4.2019 16:03 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut juhlii naisten Korisliigan mestaruutta toista vuotta peräkkäin

Naisten Korisliigan neljäs finaaliottelu tarjosi pääsiäisen ratoksi laadukasta naiskoripalloa, josta ei tunnelmaa ja jännitystä puuttunut. Catz taisteli viimeiseen asti, mutta lopulta trilleriksi venynyt ottelu kruunasi Peli-Karhut Suomen mestariksi toista kertaa peräkkäin ottelun päättyessä kahden pisteen erolla 71-73 (37-37). Suomen mestaruus on PeKalle viides.

18.4.2019 22:57 Naisten Korisliiga

Catzin Roosa Kosonen: ”Luvassa on todella mielenkiintoinen ottelu”

Catzin oma kasvatti Roosa Kosonen kertoo joukkueen ottavan kaiken irti finaalisarjan välipäivistä, jolloin aika menee pelaajilla pitkälti palautumiseen ja seuraavaan otteluun valmistautumisessa.

16.4.2019 21:46 Naisten Korisliiga

Catz taisteli selkä seinää vasten ja nappasi ensimmäisen voiton finaalisarjassa

Lappenrannan Catz kykeni venymään vaikean paikan edessä finaalisarjan ollessa jo 0-2 kotkalaisille. Ryhdikkäästi ottelun aloittanut Catz oli vähällä jälleen menettää otettaan voitosta päätösjaksolla, mutta lopulta Elena Reshetkon ja Valencia McFarlandin vapaaheitot toivat joukkueelle voiton lukemin 77-83 (29-40).

14.4.2019 20:49 Naisten Korisliiga

Sinnikäs PeKa taisteli itsensä jatkoajan päätteeksi voiton päähän mestaruudesta

Peli-Karhut nappasi tiukan ja monivaiheisen ottelun päätteeksi voiton jatkoajalla lukemin 80-84 (40-35). Finaalisarja on katkolla PeKalle ensi tiistaina Karhuvuoressa ottelusarjan ollessa jo 2-0.

13.4.2019 20:09 Naisten Korisliiga

Hyvinkään Ponteva on naisten Korisliigan pronssimitalisti 2018-19

Hyvinkään Ponteva on naisten Korisliigan pronssimitalisti vuosimallia 2018-19. Hurjassa vireessä ollut Ponteva selätti Kouvottaret murskaavasti kotiyleisön edessä luvuin 104-59 (55-30).

12.4.2019 21:57 Naisten Korisliiga

Peli-Karhujen ehjä joukkuepeli takasi voiton kotiyleisön edessä

Naisten Korisliigan finaalisarja 2018-19 käynnistyi Kotkan Karhuvuoressa, jossa Peli-Karhut nappasi Catzista selvän voiton koriluvuin 76-61.

Näytä lisää vastaavia