9.4.2011 Espoo Team voitti huippujännittävässä naisten SM-pronssiottelussa helsinkiläisen Torpan Pojat lukemin 74–69 (37–28) ja kruunasi kautensa upeisiin pronssijuhliin mylvivän kotiyleisön edessä. Espoo nappasi pronssit nyt toisena keväänä peräkkäin.

Niina Laaksosen (oik.) Espoo Team livahti pronssipelissä voittoon Taru Tuukkasen (vas.) ToPosta.

Espoo Team päätti kauden kaksi kilpailua voittoon, kun se voitti ennen SM-pronssejaan myös Suomen cupin. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Sarjanousija ToPo sai pettyä runsaslukuisen espoolaisyleisön hurratessa villisti pronssijuhlat järjestäneelle kotijoukkueelle. ToPo menetti mahdollisuutensa ensimmäisellä jaksolla, jonka emännät vei nimiinsä selvin lukemin 24–10.
Yksilötasolla ottelu oli Espoon Niina Laaksosen (27/7) ja ToPon D’andra Mossin (33/9) juhlaa. Laaksonen sai otteluun unelma-alun takomalla kymmenen pistettä heti ensimmäisellä jaksolla, jolla Moss vasta haki tuntumaa peliin. ToPo otti kömpelön ensimmäisen jakson jälkeen hienoisen komennon pelistä voittamalla loput kolme jaksoa. Alussa syntynyt takamatka oli kuitenkin sen verran suuri, että Espoolle riitti tasaisen varma suorittaminen ilman liiallista puristusta.
ToPo otti aikalisän vielä 20 sekuntia ennen ottelun päätössummeria, ja onnistuikin kaventamaan Janika Sundströmin (15/3) kolmosella lukemat 72–69:ään vain 17 sekuntia ennen pelin loppua. Espoo otti välittömästi kavennuksen jälkeen aikalisän. Lopulta Laura Wilsonin (11/8) vapaaheitot aivan viimeisen neljänneksen lopussa sinetöivät Espoolle pronssimitalit varmistaneet voittolukemat.
- Pienestä se oli kiinni. Ottelu ratkesi varmaan siihen, että meillä oli laajempi arsenaali. Onnistujia löytyi tasaisemmin kuin ToPolla. Lopussa tilanne meni todella tiukaksi, mutta pysyimme rauhallisina ja puolustimme joukkueena tosi hyvin, voittajajoukkueen helpottunut valmentaja Mikko Larkas sanoi tasaisen ottelun jälkeen.
Espoo voitti aiemmin kaudella Suomen cupin mestaruuden.
Torpan Poikien upea nousu SM-sarjaan ja hyvät peliesitykset olivat laiha lohtu hävityn ottelun jälkeen.
- Olimme alussa liian jännittyneitä, enkä oikein ymmärrä miksi. Ero pääsi venymään isoksi, mutta kyllä me pääsimme myös todella lähelle. Tässä vaiheessa neljäs sija ei tietysti paljon lohduta, ToPon pronssiotteluun luotsannut Mikko Kurki sanoi tunteikkaana.
- Espoo oli koko kauden meidän päävastus. Tällä kertaa emme aivan onnistuneet, mutta onnittelut Espoolle hienosta pronssista, Kurki totesi kohteliaasti.
- Kiitokset vaan ToPolle kovasta vastuksesta, pronssiottelun tasaisuutta korostanut Larkas kuittasi kohteliaisuuden.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.