Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

Miikka Muurinen kellotti komeat minuutit Belgradissa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Muurinen sai valmentaja Zeljko Obradovicilta käskyn astella kentälle ensimmäisen kerran, kun ottelun toista jaksoa oli pelattu kolme minuuttia. Muurinen aloitti ottelun tunnustellen, mutta keräsi vielä ennen puoliaikaa Partizanille kaksi levypalloa, kaksi syöttöä ja yhden komean blokin.

Kolmannen jakson alussa Muurinen pääsi toden teolla irti. Muurinen viimeisteli ensimmäisen korinsa Partizan-paidassa kulmakolmosella tilanteeseen 48-34 ja pari minuuttia myöhemmin huudatti yli 6000-päistä belgradilaiskatsomoa kahdella perättäisellä donkilla.

Sinnikäs KK Krka onnistui nousemaan niin kolmannella jaksolla kuin päätösjaksollakin yli kymmenen pisteen takaa-ajoasemasta tasoihin, mutta Partizan viimeisteli voittonsa Vanja Marinkovicin (15/4) ja Aleksej Pokusevskin (12/5) onnistumisilla. Muuriselle kirjattiin debyytissään 17 minuutissa seitsemän pistettä (2p 2/6, 3p 1/3), kaksi levypalloa, kaksi syöttöä ja blokki.

Partizan jatkaa kauttaan torstai-iltana, kun se kohtaa Euroliigassa kotikentällään turkkilaisen Anadolu Efesin.

Päivitetty