Siitonen ja Telih HNMKY:n tuoreimmat hankinnat

Helsingin NMKY:n miesten I divisioonassa pelaava edustusjoukkue vahvistuu entisestään. Joukkueen vahvuuteen on kiinnitetty Joensuun Katajassakin vaikuttanut namikalaiskasvatti Teemu Siitonen ja MaSu Basketissa uransa aloittanut, mutta HNMKY:ssä viime vuodet pelannut 17-vuotias Anton Telih.

26-vuotias Siitonen pelasi Korisliigassa kolme kautta sitten. Viime kaudella Teemu kärsi loukkaantumisista, mutta pelasi kuitenkin otteluita eteläisen alueen II divisioonassa. Nyt parimetrinen Siitonen tekee paluuta valtakunnallisille parketeille.

– Teemu sopii perusnamikalaisena loistavasti meidän joukkueeseen. Hän tuo joukkueeseemme kokoa ja monipuolisuutta. Teemu pystyy pelaamaan sekä laidassa että isona miehenä, mikä tuo pelaamiseen paljon lisävaihtoehtoja kentän molemmissa päissä, arvioi HNMKY-luotsiksi nimetty Juha Oikarinen.

Anton Telih on tuttu korispiireissä myös juniorimaajoukkueista. Viime kesänä Telih oli mukana 16-vuotiaiden poikien EM-kisoissa Virossa. Pääsääntöisesti Telih pelasi viime kaudella HNMKY:n A-poikien joukkueessa.

– Anton on nuori pelaaja, jolla on paljon potentiaalia. Uskon, että hän tulee oppimaan paljon uutta meidän kokeneemmilta pelaajilta. Antonin urheilullisuus tulee parhaimmillaan esille puolustuksessa, mistä voi olla meille iloa jo tulevalla kaudella, kertoi Oikarinen.

Kesäharjoittelujaksonsa 22.5. aloittavaan HNMKY-miehistöön on aiemmin nimetty Ilkka Ekström, Janne Hänninen, Korisliigan pronssijoukkue Katajasta siirtynyt Clifton Jones, Tuomas Mantere, Eetu Nieminen sekä Antti-Jussi Sipilä.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_i_divisioona/