Korisliigan pronssit Kouvolaan

28.4.2010 Kouvot otti seurahistoriansa ensimmäiset pronssimitalit, kun se voitti keskiviikkona Korisliigan pronssiottelussa Kouvolassa KTP:n pistein 86-73 (42-45). Kouvoilla on aiemmilta kausilta mitalitilillään kolme kultaa ja kolme hopeaa.

Ville Kaunisto auttoi 21 pisteellään Kouvot pronssille.

Pronssi oli Kouvojen historian ensimmäinen. Aiemmin seura on huuhtonut kolme kultaa ja kolme hopeaa.

Uusia haasteita uralleen hakevalle Kouvot-luotsille Jukka Toijalalle mitali oli jo yhdeksäs, kun ynnätään peli- ja valmennusurien saavutukset. Kuvat: Matti Koskinen.

Kouvot hallitsi pronssipeliä toisen jakson alkupuolelle 35-26 -tilanteeseen asti. Sen jälkeen KTP sai pelistä otteen ja pystyi kääntämään itselleen kolmen pisteen taukojohdon. KTP voitti toisen neljänneksen 27-14.

Kouvot tasoitti pelin kolmannen jakson alkupuolella, mutta KTP johti vielä viimeisen kerran jakson puolivälissä 55-57 -tilanteessa. Kouvot nousi jakson lopussa kuuden pisteen johtoon ja viimeisellä neljänneksellä kotijohto kasvoi kohti lopullista 13 pisteen eroa.

Kouvojen tasaisen tehokvartetin muodostivat 21 pistettä heittäneet Ville Kaunisto ja Kyle Shiloh, 17 pisteestään 15 jo taukoon mennessä nakannut Antti Kanervo sekä 16 pistettä kerännyt Ajene Moye.

- Moye istui teknisen virheensä jälkeen penkillä suurimman osan kolmannesta jaksosta, jolloin muu joukkue osoitti suuruutensa. Puolustuksemme toimi lopussa hyvin ja se mahdollisti voittomme, kommentoi pelaaja- sekä valmentajauransa yhdeksännen SM-mitalin nyt pokannut valmentaja Jukka Toijala, joka ei valmenna Kouvolassa enää ensi kaudella.

Toijala ei tuntenut vielä pelin jälkeen haikeutta.

- Ehkä sekin tunne vielä tulee, mutta nyt olen ennen kaikkea iloinen siitä, että päätimme kauden voittoon ja saimme mitalit.

KTP:stä pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin yhdysvaltalaistrio, josta puuttui harjoituksissa kylkiluun murtuman saanut Eric Washington. Pitkästä aikaa pelannut Isaac Spencer nosti 21 pistettä, joista 15 jo taukoon mennessä. Ian Young heitti 16 ja Ryan McDade 14 pistettä.

– Pelasimme 25 minuuttia hyvin, mutta viimeistä varttia Kouvot hallitsi. Kouvot oli meitä parempi jo runkosarjassa, joten ansaitsi mitalit siinäkin mielessä, totesi KTP:n valmentaja Ray Ailus.

Lue myös seuraavat

Lisätiedot: Ottelutilastot

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia