Yllättäjä-Korihait kestomenestyjä Hongan kimppuun

31.3.2011 18:13 Päättynyt runkosarjakausi oli Uudenkaupungin Korihaille historiallinen - seura selvisi ensimmäisen kerran 24 vuoteen pudotuspeleihin kotiedun turvin. Vastaansa Korihait saa kansainvälisessä VTB-liigassa marinoidun Espoon Hongan, joka on viimeisen kymmenen vuoden aikana kerännyt tililleen viisi Suomen mestaruutta ja kaksi cupin kultaa.

Petri Heinosen Korihait saalistaa seuran ensimmäistä välieräesiintymistä sitten vuoden 1995.

Tuomas Iisalo ja Honka ovat Korisliigan ohella tahkonneet VTB-liigan otteluita, jotka ovat uuvuttaneet, mutta myös koulineet.

Honka on sytyttänyt Korihaiden Bojan Sarcevicin, joka on tehnyt espoolaisia vastaan tällä kaudella keskimäärin 16,3 pistettä.

Korisliigan korikuningas Jamar Wilson on Hongasta vastustajien papereissa taatusti merkattu mies. Kuvat: Francios Perthuis.

Vielä kauden alkaessa koripalloväki ei uskaltanut odottaa suuria Korihailta, jonka päävalmentaja Jyri Lehtonen lähti Kouvolan Kouvoihin tehdäkseen tilaa seuran aktiiviselle monitoimimiehelle, mutta valmennustehtävissä kokemattomalle Tom Westerholmille. Kaikkien yllätykseksi runkosarjakausi päättyi historiallisesti, kun 44 ottelustaan 28 voittanut Korihait selviytyi "tosipeleihin" kotiedun turvin ensimmäisen kerran 24 vuoteen.

- Viime kesästä asti tähtäimeen otettiin se, että pudotuspeleihin asti mennään, mutta sijoitusta ei lähdetty vielä siinä vaiheessa arvailemaan. Tarkoitus kuitenkin oli se, että pudotuspeleissä voitaisiin sitten haastaa kenet tahansa, kertoo Westerholm Korihaiden suunnitelmista ennen kauden alkua.

Korihaiden penkin päässä on nähty kauden aikana demokraattinen valmentajakolmikko, jossa Westerholm vetää suuret linjat, Ville Vuorinen keskittyy vastustajan analysointiin ja peliin valmistamiseen ja Petri Helminen toimii pelitilanteissa näkyvimpinä hahmona. Yhtä demokraattisesti Korihait esiintyy kentällä, jossa seitsemän pelaajaa jakaa peliajan melkeinpä tasan.

- Joukkueena on koko kausi pelattu, ja kun pudotuspeleihin mennään, keskitymme ihan samalla tavalla pelaamaan joukkueena ja pysäyttämään vastustajan joukkue, Westerholm linjaa.

Espoon Honkaa analysoidessaan Westerholm ei säästele ylisanoja. Uudessakaupungissa tiedetään, että jos Korihait mielii välieriin ensimmäisen kerran sitten kevään 1995, keskittymisen on oltava täydellistä.

- Hongalta löytyy kokemusta, syvyyttä, taitoa ja kokoa - siellä on kaikkea, mitä hyvässä jengissä täytyy olla. Yhtään tilannetta ei voiteta helpolla tässä otteluparissa.

Salmisen Honka toipuu loukkaantumissumasta

Viime vuosikymmenen menestynein liigajoukkue Espoon Honka on tottunut kuluneella kaudella kovaan ottelutahtiin, sillä 44 liigaottelun lisäksi espoolaiset ovat tahkonneet kymmenen matsin verran kansainvälistä VTB-Liigaa Moskovan TsSKA:n ja Lietuvos Rytas Vilnan kaltaisia eurooppalaisia huippujoukkueita vastaan. Korisliigan runkosarjan loppu sujui espoolaisilta alakanttiin lukuisien loukkaantumisten johdosta, mutta viikon lepo on tehnyt joukkueelle hyvää.

- On tavallaan meidän onnemme, että runkosarjan viides sija varmistui jo viikko ennen runkosarjan loppua, koska sen johdosta pääsimme vähän kierrättämään pelaajia viimeisillä kierroksilla. Nyt tuntuu kuitenkin siltä, että pääsemme parhaalla mahdollisella kokoonpanolla pudotuspeleihin, Salminen arvioi.

Korihait on voittanut Hongan kahdesti alkuvuoden aikana, mutta Salmisen mukaan runkosarjan tapahtumista ei ole syytä vetää liian hätäisiä johtopäätöksiä.

- Pudotuspelit ovat uusi maailma jokaiselle joukkueelle. Meilläkin oli läpi kauden loukkaantumisia, enkö muista, pääsimmekö kertaakaan pelaamaan Korihaita vastaan parhaalla joukkueella.

Salmisen mukaan Korihait joukkueena vahvuuksineen ja heikkouksineen on tuttu. Jos Honka mielii välieriin, on joukkueen voitettava ainakin kerran liigan vaikeimpanakin vieraspelipaikkana tunnetussa Pohitullin palloiluhallissa.

- Pohitulli pelipaikkana vähän huolestuttaa, koska se on paikkana tunnetusti julma vieraille. Muuten meidän on kiinnitettävä huomiomme Korihaiden levypallopelaamiseen ja kentän juoksuun. Emme saa lähteä pelaamaan samanlaista koripalloa kuin naapuri, tai muuten tulee noutaja, päättää Salminen.

Heinonen ja Iisalo luottavat omiinsa

Eräs Korihaiden menestyksen pääsyistä on ollut 207-senttinen, 22-vuotias laituri Petri Heinonen, joka päätyi Uuteenkaupunkiin alkuvuonna 2009 Espoon Hongasta. Heinosen Espoossa viettämä puolitoistakautinen sujui takellellen, mutta Uudessakaupungissa hänestä on kehittynyt eräs liigan parhaista kotimaisista pelaajista.

- Ainahan on kiva pelata entistä seuraa vastaan, mutta ei se mitään ylimääräisiä paineita aseta. Hyvä ja kokenut joukkue vastassa, ja mielenkiintoista pelata tuttuja jätkiä vastaan. Koko kausi on mennyt mukavasti ja siitä jatketaan, miettii Heinonen.

Hongan kulmakiviin kuuluu puolestaan maajoukkuetakamies Tuomas Iisalo, 28, joka metsästää uransa ensimmäistä Suomen mestaruutta. Läpi kauden tasaisen kovilla tehoilla pelannut Iisalo lähtee pudotuspeleihin luottavaisena.

- Kova otteluruuhka on takana ja VTB-liigasta tuli pelkkiä tappioita, mutta saimme koko joukkueena erittäin paljon kokemusta ja osviittaa siitä, mihin suuntaan harjoitteluamme ja pelaamistamme pitää viedä. Olemme päässeet lepuuttamaan avainpelaajiamme nyt parin viikon ajan ja valmistautuneet ottelusarjaan huolellisesti.

Runkosarjan kohtaamiset

29.09.2010 Korihait – Honka 92–82 (42–34)
17.11.2010 Honka – Korihait 84–78 (48–43)
07.01.2011 Korihait – Honka 84–66 (41–34)
19.02.2011 Honka – Korihait 86–100 (49–51)

Keskinäisten otteluiden hahmot

Korihait:
James Reaves: Pts 17,0, Lev 10,8, 2P 48,0 %, 3P 80,0 %
Bojan Sarcevic: Pts 16,8, Lev 3,3, Sy 5,3, Ri 1,5, 2P 50,0 %, 3P 37,5 %, 1P 85,0 %
Nigel Moore: Pts 16,3, Lev 7,0, Sy 2,5, Ri 1,3, 2P 58,1 %, 3P 40,9 %
Lawrence Wright: Pts 14,3, Lev 4,8, Sy 2,0, Ri 1,0, 2P 51,4 %, 3P 41,7 %, 1P 50,0 % 

Honka:
Jamar Wilson (3 ottelua): Pts 20,3, Lev 3,3, Sy 2,7, Ri 2,7, 2P 48,7 %, 3P 33,3 %, 1P 84,2 %
John Williamson: Pts 19,8, Lev 7,3, Sy 1,8, Ri 1,5, 2P 59,6 %, 1P 81,0 %
Tuomas Iisalo: Pts 15,3, Lev 1,8, Sy 1,3, 2P 38,9 %, 3P 46,9 %, 1P 50,0 %
Corey Belser (3 ottelua): Pts 14,7, Lev 6,3, Ri 1,3, 2P 50,0 %, 3P 50,0 %, 1P 69,2 %

Otteluparin tärpit

… Korihait lähtee pudotuspeleihin kotiedun turvin ensimmäistä kertaa sitten kevään 1987. Uusikaupunkilaiset voittivat kauden 44 ottelustaan 28 ja 22 kotiottelustaan peräti 19 (voittoprosentti 86,4 %). Saldollaan Korihait on liigan toiseksi paras kotijoukkue Tampereen Pyrinnön jälkeen.

… Honka pelasi Korisliigan ja Suomen cupin lisäksi kaudella 2010/11 kansainvälistä VTB United-liigaa kymmenen ottelun verran. Hongan vastustajia kovatasoisessa sarjassa olivat mm. kuusinkertainen Euroliigan mestari Moskovan TsSKA, Eurocup-kauden mestarisuosikki Unics Kazan sekä hallitseva Liettuan mestari Lietuvos Rytas Vilna.

… Hongan takamies Jamar Wilson oli paitsi VTB-Liigan, myös Korisliigan runkosarjan paras pisteidentekijä. Wilson ylsi VTB:ssa 18,8 pisteen ja Korisliigan runkosarjassa 22,3 pisteen kokonaissaldoihin.

… Korihaiden 207-senttinen, 22-vuotias Petri Heinonen on kuulunut vuodenvaihteen jälkeen Korisliigan tehokkaimpiin kotimaisiin pelaajiin 14,6 pisteen ja 5,5 levypallon keskiarvoillaan. Heinonen saapui Korihaihin alun perin Hongasta, joka vuokrasi laiturinsa Uuteenkaupunkiin helmikuussa 2009.

… Tammikuun 1992 ja marraskuun 2007 välillä Honka ehti masentaa Korihait kotikentällään hakemalla uusikaupunkilaisista muhkeat 22 peräkkäistä voittoa. Sittemmin puntit ovat tasoittuneet, ja joukkueiden seitsemästä edellisestä Espoossa pelatusta ottelusta Korihait on voittanut neljä.

Otteluparin perustiedot

Lue myös seuraavat

 
29.11.2022 20:33 Korisliiga

Seagulls jätti kolmannella jaksolla Nokian takapeiliin ja rynnisti voittoon

Helsinki Seagullsin ja BC Nokian välinen kohtaaminen päättyi 94–73.

29.11.2022 19:39 Korisliiga

Jyri Lehtonen jatkaa Kouvoissa kauden jälkeenkin

Korisliigan kokenein aktiivinen päävalmentaja Jyri Lehtonen jatkaa työtään Kouvojen peräsimessä myös ensi kaudella.

28.11.2022 11:45 Suomen Cup

Suomen Cupin valintatilaisuus maanantaina suorana YouTubessa klo 13

Molempien Korisliigojen rankingin kahdeksan parasta joukkuetta selvittivät tiensä Suomen Cupin puolivälieriin. Yksiosaiset puolivälierät pelataan joulukuun alkupuolella.

27.11.2022 21:06 Pääjuttu

Hongalle kolmas voitto – "Onnistuimme aloittamaan paremmalla energialla"

Tapiolan Honka haki vierasvoiton Lahdesta miesten Korisliigassa.

26.11.2022 22:28 Korisliiga

Kauhajoelle voitto kärkikamppailussa – myös KTP vei derbyn nimiinsä

Korisliiga jatkui viidellä ottelulla. Voittoihin illan peleissä ylsivät Kauhajoki, Seagulls, Pyrintö, BC Nokia ja KTP.

24.11.2022 13:30 Suomen Cup

Suomen Cupiin selviytyneet joukkueet ja rankingit ovat ratkenneet

Korisliigan ja naisten Korisliigan tulevan talven Suomen Cupin rankingin kahdeksan parasta joukkuetta ovat nyt selvillä. Joukkueet pelaavat joulukuussa puolivälierät paremmin sijoittuneiden kotikentillä. Valintatilaisuus järjestetään 28.11. ja se näytetään suorana YouTubessa.

23.11.2022 21:53 Pääjuttu

Jatkoa kolmelle voittoputkelle – juhlijoina Vilpas, Kobrat ja Seagulls

Miesten Korisliigassa voiton veivät tänään Salon Vilpas, Kobrat ja Helsinki Seagulls.

22.11.2022 20:42 Korisliiga

KTP katkaisi tappioputkensa – Kataja hätyyttelee sarjakärkeä

Miesten Korisliigassa sarjapisteet ottivat tänään KTP-Basket ja Kataja Basket.

19.11.2022 20:13 Korisliiga

Hannes Pöllä palasi kentälle ja laittoi tuulemaan – suomalaissenttereillä onnistunut ilta

Miesten Korisliiga-illassa nähtiin neljän ottelun edestä jännitystä. Voittajina maaliin tulivat Kouvot, Kauhajoki, Salon Vilpas ja BC Nokia.

18.11.2022 21:22 Korisliiga

Lassi Nikkarisella tehokas ilta Seagullsin voitossa – Kobrat jatkaa yhä sarjakärkenä

Miesten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Helsinki Seagulls ja Kobrat.

16.11.2022 20:51 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: Katajan Turnerille tuplatupla heti liigadebyytissä

Miesten Korisliigassa juhlivat tänään Kataja Basket ja sarjakärkeä hätyyttelevä Kauhajoki.

6.11.2022 19:43 Korisliiga

Severi Kaukiaisen johtamat hyökkäykset veivät Kauhajoen yli 30 pisteen voittoon

Kauhajoki kaatoi kotonaan Korihait luvuin 80–48. Severi Kaukiainen merkkautti tuplatuplan.

5.11.2022 20:25 Korisliiga

Kobrat vahvisti sarjajohtoaan – Kataja kunnioitti Leon Huffia seremonialla ja voitolla

Illan voittajia miesten Korisliigassa olivat sarjakärki Kobrat ja viidettä sijaa pitävä Kataja. Joensuussa nautittiin lisäksi paidannostoseremoniasta.

4.11.2022 20:43 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki jatkavat nousukiitoa – Vilppaalle vihdoin toinen peräkkäinen

Miesten Korisliigassa nähtiin voitot Helsinki Seagullsilta, Kauhajoelta ja Salon Vilppaalta.

3.11.2022 14:48 Korisliiga

Korisliiga-kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja on Deshon Taylor

Kouvojen takamies Deshon Taylor on valittu lokakuun 2022 pelaajaksi. Toista kauttaan Suomessa pelaavalle Taylorille kunniamaininta on ensimmäinen.

2.11.2022 21:30 FIBA Europe Cup

Kauhajoen voittokulku jatkuu eurokentillä, Daniel Dolencin käsi jatkaa kuumana

Susijengin marraskuun MM-karsintaryhmään valittu Daniel Dolenc johdatti Kauhajoen neljänteen voittoon FIBA Europe Cupissa 22 pisteellään, kun joukkue voitti unkarilaisen Egis Körmendin vieraskentällä 89-90 (44–45).

2.11.2022 21:02 Korisliiga

Pyrintö nappasi reilun voiton – Kobrille pisteet vähäkorisesta väsytystaistosta

Miesten Korisliiga-illassa sarjapisteet menivät Tampereen Pyrinnölle ja Kobrille.

1.11.2022 20:42 Korisliiga

Vilppaalle hurja jatkoaikavoitto Kouvojen Taylorin 47 pisteestä huolimatta

Miesten Korisliiga-illassa nähtiin kaksi jatkoaikatrilleriä, yksi roima voitto varsinaisella peliajalla ja Deshon Taylorilta 47 pisteen ilta.

30.10.2022 19:41 Korisliiga

Henri Kantosen käsi kuumana – Kauhajoen otteet paranevat peli peliltä

Kauhajoki kävi hakemassa sarjapisteet Lahdesta. Henri Kantonen pussitti 23 pistettä penkkivuorosta huolimatta.

29.10.2022 19:39 Korisliiga

Seagulls päihitti Katajan jännitysnäytelmän päätteeksi – päätähtinä Heinonen ja Nikkarinen

Kataja Basket kärsi kotitappion Helsinki Seagullsille 76–77.

Näytä lisää vastaavia