22.4.2023 21:36 Helsingin NMKY kaatoi Peli-Karhut avausfinaalissa 47-44 (12-21). Tapiolan Honka oli pronssiottelussa parempi Feeniks Basketia vastaan.
Kotkalainen Peli-Karhut karkasi kotijoukkueelta ennen puoliaikaa, kun se vei toisen kympin nimiinsä 0-15. Vieraat johtivat ottelua parhaimmillaan 17 pisteellä, mutta kotijoukkue Helsingin NMKY onnistui lopussa nousemaan ohi ja avausfinaalin voittoon 47-44 vieden päätöskympin 19-7.
Kotijoukkueen parhaimmistoa oli 12 pisteen ja 10 levypallon tuplatuplan tilastoinut Eevi Haveri. Kaksinumeroisille pisteille ylsivät myös Minka Henriksson ja Ada Luukkanen, jotka molemmat viimeistelivät 10 pistettä.
Peli-Karhujen korkeimmat pisteet kirjauttivat Minea Nurminen ja Arjana Fusha, jotka osuivat molemmat yhdeksän pisteen edestä.
Mestaruus on helsinkiläisille katkolla sunnuntaina Karhulassa, Kotkassa.
Tapiolan Honka päätti kautensa pronssimitaleihin, kun se kaatoi Feeniks Basketin 84-47 (45-25) vahvan avauspuoliajan saattelemana.
Hongan pisteykkönen oli 21 pistettä tarkasti heittänyt Ida Riihijärvi. Myös Nicole Pihamaa (17p/10l) ja Lisa Björkstén (13p/7l) onnistuivat kunnostuivat pisteissä kotijoukkueelta.
Feeniks Basketin Julia Ojanen heitti 10 pistettä.
16-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan Suomen mestaruuden nappasi EBT, joka voitti tänään Espoonlahden urheiluhallilla Tapiolan Hongan ja vei finaalisarjan nimiinsä otteluvoitoin 2–0.
16-vuotiaiden SM-sarjojen finaalit käynnistyivät tänään. Tytöissä EBT voitti Tapiolan Hongan, ja pojissa HNMKY musta otti avausvoiton HNMKY Valkoisesta.
16-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan toinen finaalijoukkue selvisi tänään, kun Tapiolan Honka voitti HoNsUn Jyväskylän Monitoimitalolla numeroin 57–85. Honka voitti ottelusarjan 2–1.
16-vuotiaiden SM-sarjoissa ensimmäinen finaalijoukkue selvisi, kun tytöissä EBT voitti välieräsarjansa 2–0. Tytöissä HoNsU tasoitti sarjan Tapiolan Honkaa vastaan, ja pojissa HNMKY Valkoinen tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan.
16-vuotiaiden SM-sarjojen ensimmäiset välieräottelut pelattiin tänään. Pojissa voittoihin ylsivät BC Nokia ja HNMKY musta, tytöissä taas voitokkaat olivat EBT ja Tapiolan Honka.
16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään Honkahallilla, kun Helsingin NMKY voitti Tapiolan Hongan SM-sarjan loppuotteluiden toisessa pelissä 47-64 (26-38). HNMKY voitti loppuottelut 2-0.
16-vuotiaiden SM-sarjojen finaalit käynnistyivät tänään, kun pojissa KTP vei voiton PuHu vastaan ja tytöissä taas Helsingin NMKY voitti Tapiolan Hongan. Pojissa pronssia juhli YMCA Tampere KU, tytöissä Tampereen Pyrintö.
Kolme 16-vuotiaiden SM-sarjafinalistia selvisi sunnuntaina, kun tyttöjen puolella Helsingin NMKY ja Tapiolan Honka voittivat välierästä 2-0. Poikien puolella loppuottelupaikan lunasti KTP, kun taas PuHu tasoitti välierät HNMKY:ta vastaan tilanteeseen 1-1.
16-vuotiaiden SM-sarjojen välierät käynnistyivät lauantaina. Tyttöjen puolella voitokkaita olivat Tapiolan Honka ja HNMKY, pojissa taas KTP ja HNMKY.
Viime viikonloppuna pelattiin viimeisetkin nuorten SM-karsinnat, joiden myötä kauden 2023–24 nuorten SM-sarjajoukkueet ovat selvillä 16-, 17- ja 19-vuotiaiden SM-sarjoissa.