Sini Paukkeri valloittaa Italian kenttiä – Pyörätuolikoripalloilijan arki on täynnä työtä ja tavoitteita

8.6.2026 10:27 Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.

Kuvat: Taneli Salo

Kun Sini Paukkeri pakkasi laukkunsa ja suuntasi Italiaan, tavoitteena oli viedä oma urheilu-ura uudelle tasolle. Pyörätuolikoripallo on Italiassa arvostettua ja tasokasta, mikä on vaatinut suomalaispelaajalta nopeaa adaptoitumista.

Paukkerin arki Firenzessä on tiukasti aikataulutettua. Arkipäivät täyttyvät joukkueen harjoituksista, jotka kestävät yleensä kahden tunnin verran. Treenien ohella viikko-ohjelmaan kuuluu taktiikkapalavereja ja videoanalyysia. Vapaa-aika kuluu omatoimisen voimaharjoittelun, rentoutumisen ja opintojen parissa.

Helsingin yliopistossa teologiaa opiskeleva Paukkeri pyrkii saamaan kandidaatin tutkinnon valmiiksi kuluvan vuoden aikana, vaikka urheilu viekin leijonanosan energiasta. Viikonloput kuluvat lähes poikkeuksetta pelien parissa.

– Kaikki oman liigan pelit tänä keväänä ovat olleet kohtuullisen ajomatkan päässä, joten reissut ovat sujuneet ilman yön yli -matkoja. Sunnuntait ovat sitten täysin vapaata, Paukkeri kertoo.

Kulttuurierot tuovat maustetta urheiluun

Vaikka Firenze kaupunkina ja harjoitteluympäristönä on ollut mieluisa, italialainen kulttuuri on tuonut suomalaiselle urheilijalle uusia haasteita – erityisesti aikataulujen suhteen.

– Suomalaisena on tottunut noudattamaan aikatauluja minuutintarkasti, mutta täällä ne usein venyvät. Seuran johtoportaan saapuminen puoli tuntia myöhässä peliä edeltävään kokoontumiseen on ollut yksi niistä asioista, joihin on pitänyt tottua, Paukkeri naurahtaa.

Paukkeri kuitenkin kiittelee Firenzeä esteettömyydestä: kaupungin maasto on pyörätuolia käyttävälle varsin suotuisaa, mikä helpottaa arkea merkittävästi.

Italialainen pelitempo on ollut Paukkerille uusi ja vaativa kokemus. Aiempi kokemus Suomesta ja Ruotsista on antanut hyvän pohjan, mutta kovatasoisessa liigassa vaatimustaso on toinen.

– Nopeus ja ketteryys ovat kasvaneet itsestään, kun pelin vaatimukset ovat nousseet. Naispelaajana minun on oltava miesten tahdissa pysyäkseni askeleen edellä lukemalla peliä ja ennakoimalla vastustajan liikkeitä, hän pohtii.

Unelmista kohti konkreettisia tavoitteita

Urheilijapolullaan Paukkeri on kulkenut pitkän matkan: hän aloitti kilpaurheilun pyörätuolikelauksesta, ja koripallo oli vuosia vain harrastus. Lopullinen lajinvaihto tapahtui vasta reilu vuosi sitten, mutta kelausvuosien aikana hankittu fyysinen ja henkinen kantti näkyy nykyisessä tekemisessä.

Nuorille urheilijoille hän antaa selkeän neuvon: älä stressaa liikaa, liiku monipuolisesti ja nauti tekemisestä.

Tulevaisuuden suhteen Paukkeri on kunnianhimoinen. Hän välttelee "unelma"-sanaa, joka tuntuu kaukaiselta, ja puhuu mieluummin tavoitteista.

– Isoin tavoitteeni on nousta pelaamaan vielä korkeammalle tasolle, esimerkiksi Saksaan tai Espanjaan, maailman parhaisiin joukkueisiin.

Henkilökohtaisen uran lisäksi Paukkerilla on sydäntään lähellä oleva missio: pyörätuolikoripallon aseman parantaminen Suomessa. Hän toivoo, että harrastajamäärät kasvaisivat ja että Suomessa nähtäisiin jonain päivänä naisten maajoukkue.

– Haluan kannustaa erityisesti nuoria tyttöjä ja naisia koriksen pariin. Se on tavoite, jonka eteen teen töitä, Paukkeri summaa.

 
6.9.2025 21:15 Pyörätuolikoripallo

Suomi aloittaa pyörätuolikoriksen C-divisioonan EM-kisat sunnuntaina

Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.

8.8.2025 11:27 Pyörätuolikoripallo

Pyörätuolikoripallomaajoukkue aloittaa tänään pelit Nordic Cup -turnauksessa Nokialla

Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue ParaSudet aloittaa toden teolla valmistautumisen syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin, kun joukkue haastaa tänään alkavassa Nordic Cupissa Norjan, Tanskan ja Ruotsin.

22.5.2025 09:45 Pyörätuolikoripallo

Vuoden pyörätuolikoripalloilija Henri Kössö unelmiensa äärellä: "Mielenkiinnolla odotan opiskelua ja urheilua yliopistossa"

Vuoden pyörätuolikoripalloilijaksi valittu Henri Kössö suuntaa unelmiensa perään, kun hän siirtyy opiskelemaan ja pelaamaan pyörätuolikoripalloa Southwest Minnesota State Universityyn (SMSU) Yhdysvaltoihin.

19.4.2025 17:21 Erotuomarit

Kaksi suomalaista erotuomaria kansainväliselle uralle pyörätuolikoripallossa

Enni Alm ja Paulus Parkatti suorittivat IWBF:n Zone-erotuomariklinikat hyväksytysti Sveitsissä ja Italiassa. 

4.3.2025 13:35 Pyörätuolikoripallo

Pyörätuolikoripallomaajoukkueen valmentaja Juha Luukkonen: ”Sitoutuminen on kohdallaan”

Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue Parasudet valmistautuu syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin. Valmennustiimiin kuuluu vuosia Euroopassa ammattilaisena pelannut EM-pronssimitalisti ja kolminkertainen Suomen mestari Juha Luukkonen, jonka valmennusfilosofia korostaa joukkuehenkeä ja pelaajien oma-aloitteisuutta.

30.1.2025 10:00 Pyörätuolikoripallo

Pyörätuolimaajoukkueen päävalmentaja Emma Virtanen on kokenut koripallon tarjoaman laajan skaalan

Emma Virtasen, 31, valmentajapolku maajoukkueen päävalmentajaksi on alkanut yläasteiässä pallokerhon ohjaajasta. Matkan varrelta saadut opit ovat muovanneet hänestä sellaisen kuin hän on nyt.

17.1.2025 09:12 Pyörätuolikoripallo

Leo-Pekka Tähti valittiin suomalaisen urheilun kunniagalleria Hall of Fameen: ”Koriksella on ollut suuri merkitys urallani”

Pyörätuolikelaaja Leo-Pekka Tähti on viidellä paralympiavoitollaan yksi 2000-luvun menestyneimmistä suomalaisurheilijoista. 12-vuotiaana alkanut koripalloura antoi vahvan sykäyksen huippu-urheilu-uralle.

16.1.2025 21:45 Koripalloliitto tiedottaa

Tuomas Iisalo Vuoden valmentaja, Anssi Rauramo palkittiin Elämäntyö-palkinnolla

Paris Basketballin EuroCupin mestariksi valmentanut Tuomas Iisalo palkittiin torstaina Urheilugaalassa Vuoden valmentajana. Helsingin kaupungin entinen liikuntatoimen johtaja, kotimaisen koripallon legenda Anssi Rauramo palkittiin Urheilugaalassa Elämäntyö-palkinnolla.

20.12.2024 22:52 Pääjuttu

PuHu Junioreille Vuoden yhdenvertaisin seura -stipendi valmennuksen ja johtotehtävien kategoriassa

Vantaan PuHu Juniorit -koripalloseura on saanut Suomen Paralympiakomitean ja Alkon yhdessä myöntämän, 1500 euron arvoisen Vuoden yhdenvertaisin seura -stipendin kategoriassa Yhdenvertaisuus valmennus- ja johtotehtävissä. Stipendi luovutettiin seuralle naisten I divisioonassa pelaavien Puhuttarien kotiottelun yhteydessä perjantaina 20.12. Vantaan Energia-Areenalla.

3.9.2024 09:31 Pyörätuolikoripallo

Historian ensimmäinen pyörätuolikoripallon lajin ja valmennuksen koulutuspaketti sai innostuneen vastaanoton

Koulutus järjestettiin elokuun loppupuolella Pirkkolahallissa Helsingissä. Koulutuksesta vastasi huiman uran kansainvälisillä kentillä tehnyt Mina Mojtahedi.

Näytä lisää vastaavia