5.6.2023 10:24 Miesten maajoukkuekesä 2023 käynnistyy virallisesti tänään maanantaina 5.6. Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallilla Susijengi Rising Stars -leirityksen merkeissä. Kotiturnaukseen ja kahteen Tallinnan otteluun huipentuva leiritys kerää Mäkelänrinteeseen eturivin nuoria pelaajia niin Korisliigasta, NCAA-liigasta kuin Euroopan kentiltäkin.
Thomas Tumba (vas.) ja Touko Tainamo kuuluvat kesäkuun Susijengi Rising Stars -ryhmään. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Leirityksen tavoitteena on tarjota nuorille maajoukkuepelaajillemme mahdollisimman kilpailullinen harjoitusjakso, jossa he pääsevät mittaamaan omaa tasoaan tässä ympäristössä ja pelaamaan neljä kovaa maaottelua, Rising Stars -leirityksen päävalmentaja Hanno Möttölä tiivistää.
Kesäkuun tiiviin leiritysrupeaman jälkeen maajoukkuepelaajat jaetaan kahteen joukkoon, joista toinen alkaa valmistautua Kiinan Chengdussa pelattaviin universiadeihin ja toinen Susijengin Aasian MM-kisoihin.
- Odotan innolla mahdollisuutta nähdä, missä nuoret susipelaajat menevät tällä hetkellä ja mitä kukin tuo harjoituksiin ja peleihin mukanaan, Möttölä pohtii.
Rising Stars -leiritykseen on nimetty yhteensä yhdeksäntoista pelaajaa. Joukossa on niin Korisliiga-kauden eturivin nimiä (Lassi Nikkarinen, Severi Kaukiainen, Thomas Tumba), Yhdysvaltain high school- ja yliopistopelaajia (Miro Little, Fede Federiko, Ville Tahvanainen) kuin eurokenttien ammattilaisiakin (Aatu Kivimäki, Luukas Vaara).
- Mukana on paljon tuttuja kasvoja edellisiltä kesiltä, ja muutama suomalaiskatsojille uusikin nimi. Esimerkiksi Jacob Grandison ei ole suomalaisyleisön edessä vielä ennen esiintynyt ja Tomas Murphykin on ollut viimeksi mukana kesän 2016 U20-kisoissa, Möttölä kuvailee.
- Ryhmässä on paljon urheilullisuutta ja pelaajia, jotka ovat eri vaiheissa uraansa. Mielenkiintoista nähdä, miten miehet hioutuvat yhteen, kun pääsevät pelaamaan susilogo rinnassaan.
Lipunmyynti Susijengi Rising Stars -kotiturnaukseen käynnissä täällä.
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
Mustapha AMZIL |
206 |
2001 |
New Mexico (NCAA) |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
free agent |
Fede FEDERIKO |
211 |
2001 |
Pittsburgh (NCAA) |
Jacob GRANDISON |
198 |
1998 |
free agent |
Severi KAUKIAINEN |
185 |
1998 |
Karhu Basket, Kauhajoki |
Aatu KIVIMÄKI |
186 |
1997 |
Tigers Tübingen (GER) |
Miro LITTLE |
195 |
2004 |
Baylor (NCAA) |
Eemi LUUKKONEN |
200 |
2002 |
Karhu Basket, Kauhajoki |
Tomas MURPHY |
203 |
1998 |
free agent |
Joel MÄNTYNEN |
199 |
2002 |
Kouvot, Kouvola |
Lassi NIKKARINEN |
187 |
1997 |
Helsinki Seagulls |
Vili NYMAN |
198 |
1998 |
KTP-Basket, Kotka |
Tomas PIHLAJAMÄKI |
194 |
2000 |
free agent |
Erik SAJANTILA |
195 |
2001 |
Lahti Basketball |
Teemu SUOKAS |
188 |
2001 |
free agent |
Ville TAHVANAINEN |
193 |
2000 |
free agent |
Touko TAINAMO |
205 |
2001 |
Denver (NCAA) |
Thomas TUMBA |
196 |
2001 |
Kataja Basket, Joensuu |
Luukas VAARA |
206 |
2001 |
free agent |
Tampereen EM-alkulohkoa Nokia Areenalla 27.8.–3.9. isännöivä Susijengi on kerääntynyt EM-kotikisakesän avaavan valmistautumisjakson ensimmäiselle leiritykselleen Lohjan Kisakallion Susi Training Centeriin kuudentoista miehen joukolla.
Jo vuosikymmenen ajan jatkunut yhteistyö palloilulajien päävalmentajien välillä jatkui viime viikon torstaina, kun Suomen palloilumaajoukkueiden valmentajat seurasivat Susijengin Open Gym -harjoituksia Urhea-hallilla.
Miesten universiadijoukkue päätti Rein-Ruhrin kesäuniversiadit hymy huulillaan kukistamalla turnauksen päätösottelussaan Romanian selkein lukemin 77–57 (42–33). Suomen sijoitus universiadeissa oli lopulta seitsemäs.
Viimeisen kymmenen vuoden EM-kisoissa kiusaajan roolissa kunnostautunut ja Susijengistä Jyväskylän (8.8.) ja Espoon (11.8.) maaotteluissa mittaa ottava Belgia on nimennyt 17 pelaajaa alkavan kesän EM-kisaleiritykseen.
Suomen miesten universiadijoukkue sai kehnon alun torstaiseen sijoitusotteluunsa Tshekkiä vastaan ja joutui pyristelemään ottelun loppuun asti altavastaajan asemassa. Viimeisillä minuuteilla Suomi kävi vielä pisteen päässä, mutta joutui poistumaan kentältä 65–74 (32–38) -tappio niskassaan.
Suomen miesten universiadijoukkue sai puolivälierässä vastaansa Yhdysvallat, ja joutui toteamaan fyysisesti pelanneen ja levypallopeliä hallinneen vastustajan tänään liian kovaksi palaksi numeroin 83–102 (41–58).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.