22.8.2025 16:40 Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Lauri Markkanen johtaa Susijengin Tampereen EM-kisoihin. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Kokeneimpana susipelaajana vuoden 2025 EM-kisoihin lähtee susikapteeni Sasu Salin (191 cm, 34 v.) jo viisien EM-kisojen, kaksien MM-kisojen ja yli 150 miesten maaottelun kokemuksella.
Lauri Markkasella (213 cm, 28 v.) on takanaan kahdet EM- ja yhdet MM-kisat, kun taas vuonna 2022 Prahassa ja Berliinissä EM-kisoissa sekä 2023 Okinawalla MM-kisoissa Suomea edustaneita pelaajia on joukossa useita: Miro Little (193 cm, 21 v.), Mikael Jantunen (204 cm, 25 v.), Elias Valtonen (200 cm, 26 v.), Alexander Madsen (208 cm, 30 v.), Edon Maxhuni (188 cm, 27 v.) ja Ilari Seppälä (188 cm, 32 v.).
Okinawan MM-kisoissa arvokisadebyyttinsä tehneistä pelaajista mukana ovat Olivier Nkamhoua (203 cm, 25 v.) ja Jacob Grandison (198 cm, 27 v.), kun taas ensimmäisen kerran arvokisatunnelmaa pääsevät Tampereen EM-alkulohkossa aistimaan Miikka Muurinen (211 cm, 18 v.) ja Andre Gustavson (196 cm, 26 v.).
Susijengi kohtaa Tampereen EM-alkulohkossa keskiviikkona 27.8. Ruotsin, perjantaina 29.8. Iso-Britannian, lauantaina 30.8. Montenegron, maanantaina 1.9. Liettuan ja keskiviikkona 3.9. maailmanmestari Saksan. Lohkon neljä parasta joukkuetta etenee Riiassa pelattaviin neljännesvälieriin.
Lipunmyynti ja muut tarpeelliset tiedot Tampereen EM-alkulohkosta osoitteesta https://tampere.basket.fi.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura 2025-26 |
1 |
Miro LITTLE |
193 |
2004 |
UC Santa Barbara (NCAA) |
9 |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Estudiantes (ESP) |
13 |
Olivier NKAMHOUA |
203 |
2000 |
Pallacanestro Varese (ITA) |
18 |
Mikael JANTUNEN |
204 |
2000 |
Fenerbahce (TUR) |
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
CB Granada (ESP) |
20 |
Alexander MADSEN |
208 |
1995 |
|
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
Gravelines-Dunkerque (FRA) |
23 |
Lauri MARKKANEN |
213 |
1997 |
Utah Jazz (NBA) |
24 |
Miikka MUURINEN |
211 |
2007 |
AZ Compass (HS, USA) |
30 |
Andre GUSTAVSON |
196 |
1999 |
|
34 |
Jacob GRANDISON |
198 |
1998 |
|
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
#1 Miro LITTLE
#9 Sasu SALIN
#13 Olivier NKAMHOUA
#18 Mikael JANTUNEN
#19 Elias VALTONEN
#20 Alexander MADSEN
#21 Edon MAXHUNI
#23 Lauri MARKKANEN
#24 Miikka MUURINEN
#30 Andre GUSTAVSON
#34 Jacob GRANDISON
#35 Ilari SEPPÄLÄ
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.