23.6.2024 17:05 Susijengi saa ensi perjantaina olympiakarsintojen kenraaliharjoituksessaan Tampereen Nokia Areenalle vastustajaksi Latvian, joka sijoittui viime kesän MM-kisoissa viidenneksi. Latvia on nimennyt alkaneeseen maajoukkuekesään 17-henkisen miehistön.
Davis Bertansin Latvia on Euroopan kuntopuntarin kärkijoukkueita. Kuva: FIBA.
Latvialla on takanaan historiallinen viides sija vuoden takaisissa MM-kisoissa, joissa joukkue päihitti kertaalleen niin Ranskan, Espanjan, Brasilian, Liettuan kuin Italiankin ja oli puolivälierävaiheessa heiton päässä sittemmin maailmanmestaruuden voittaneen Saksan suistamisesta laulukuoroon.
MM-kisojen parhaaksi valmentajaksi valittu Luka Banchi on kutsunut olympiakarsintamiehistöön käytännössä koko MM-kisaryhmänsä. Mukana matkassa ovat mm. joukkueen MM-kisojen pisteykkönen Andrejs Grazulis, NBA:ssa heittäjänä mainetta niittänyt Davis Bertans sekä komeaa nousua kansainväliseen kärkeen tekevä nuori pelinrakentaja Arturs Zagars.
Latvian olympiakarsintaryhmään on nimetty myös tuoreeltaan Boston Celticsin kanssa NBA:n mestaruutta juhlinut Kristaps Porzingis, joka tosin ilmoitti heti mestaruuden ratkeamisen jälkeen menevänsä kesän alkajaisiksi jalkaleikkaukseen.
Latviaa on viimeisen vuoden ajan luonnehdittu myös yhdeksi Euroopan kuntopuntarin kärkijoukkueista. FIBA:n alaiset, viralliset MM- ja EM-karsintaottelut ja arvokisaottelut yhteen laskettuna Latvia on voittanut viimeksi pelaamastaan 20 ottelusta 17.
Susijengi ja Latvia kohtaavat Tampereen Nokia Areenalla perjantaina 28.6. klo 18.30 alkaen. Liput otteluun täältä.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
00 |
Rodions KURUCS |
207 |
1998 |
Murcia (ESP) |
5 |
Mareks MEJERIS |
207 |
1991 |
Cluj Napoca (ROM) |
6 |
Kristaps PORZINGIS |
221 |
1995 |
Boston Celtics (NBA) |
8 |
Davis BERTANS |
208 |
1992 |
Charlotte Hornets (NBA) |
9 |
Dairis BERTANS |
193 |
1989 |
VEF Riga (LAT) |
10 |
Janis TIMMA |
201 |
1992 |
Obradoiro (ESP) |
11 |
Rolands SMITS |
207 |
1992 |
Zalgiris Kaunas (LTU) |
12 |
Arturs STRAUTINS |
198 |
1998 |
Derthona (ITA) |
13 |
Janis STRELNIEKS |
191 |
1989 |
Obradoiro (ESP) |
18 |
Klavs CAVARS |
208 |
1996 |
Yokohama B-Corsairs (JPN) |
19 |
Rihards LOMAZS |
190 |
1996 |
Virtus Bologna (ITA) |
24 |
Andrejs GRAZULIS |
202 |
1993 |
Trento (ITA) |
28 |
Marcis STEINBERGS |
206 |
2001 |
BAXI Manresa (ESP) |
32 |
Anzejs PASECNIKS |
216 |
1995 |
Palencia (ESP) |
47 |
Arturs KURUCS |
192 |
2000 |
Murcia (ESP) |
55 |
Arturs ZAGARS |
190 |
2000 |
Vilnius Wolves (LTU) |
66 |
Kristers ZORIKS |
193 |
1998 |
Petkim (TUR) |
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).
Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.
Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.
Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.
Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.
Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Montenegro on nimennyt peräti 25 hengen vahvuisen maajoukkueryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Päävalmentaja Bosko Radovicin komentaman joukkueen ylivoimainen ykkösnimi on kahdessa NBA:n All Star -ottelussa pelannut, Lauri Markkasen Chicago Bulls-aikojen joukkuetoveri Nikola Vucevic.