3.9.2015 Korisliiga-joukkue Kouvot on tehnyt kauden mittaisen sopimuksen amerikkalaissentteri Thomas Gipsonin kanssa. 22-vuotias Gipson saapuu Kouvolaan Kansas Staten yliopistosta.
Seniorikaudella 201-senttinen ja 120-kiloinen sisäpelaaja kirjautti 32 pelaamassaan ottelussa 11,3 pistettä ja 5,3 levypalloa ottelua kohden. Gipsonista tuli Kansas Staten kaikkien aikojen 26. pelaaja, joka ylitti 1000 pisteen rajapyykin.
- Haimme nimenomaan pelaajaa, jolle pallo voidaan pelata sisään, ja joka pystyy ratkaisuihin selkä koriin päin. Gipson osaa myös heittää puolietäisyyksiltä ja on koostaan huolimatta nopea ja ketterä, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo seuran tiedotteessa.
- Hän tulee huippukoulusta, huippukonferenssista ja oli joukkueensa johtava pelaaja viimeisen kahden kauden ajan. Hän on erittäin hyvä puolustaja, mikä on meille todella tärkeää, sillä puolustuskonseptissamme me emme halua joutua auttamaan sisäpuolustajaa, vaan vitospaikan pelaajamme on pärjättävä 1-1 -puolustuksessa.
Keväällä seuraan kiinnitetyn Cedric Latimerin neljän kuukauden koeaika johti kokeneen pelurin ja Kouvojen väliseen 1+1-vuotiseen sopimukseen.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.