23.5.2025 12:07 YMCA Tampere koripallon vastuuvalmentajat ovat selvillä tulevalle kaudelle 2025-26. Jokaisen ikäluokan vastuuvalmentajana ensi kaudella on päätoiminen koripallovalmentaja.
YMCA Tampere koripallo haluaa kehittää ja kasvattaa koripallotoimintaansa jatkuvasti. Ensimmäistä kertaa seurahistoriassa jokaisen joukkueen vastuuvalmentajana on päätoiminen koripallovalmentaja, jotka yhdessä oto-valmentajien kanssa ovat toiminnan laadun tae.
– Olemme hienossa nosteessa koko koriksen kannalta. Pelaajamäärät ovat kasvaneet viime vuosien aikana ja samalla meidän panostus toiminnan laatuun, laajuuteen ja sitä kautta syntyvään kasvuun ovat tuoneet mahdollisuuden palkata päätoimisia koripallovalmentajia. Samalla meidän oto-valmentajat tekevät päätoimisten rinnalla hienoa työtä kehittääkseen meidän valmennuksen osaamista kokonaisvaltaisesti, YMCA Tampereen valmennuspäällikkö Sami Toiviainen kommentoi.
YMCA Tampere ja Kangasalan Urheilijat KU-68 jatkavat yhteistyötä myös ensi kaudella. Poikien puolella U14-19 ovat yhteistyöjoukkueita, joissa jokaisella on mahdollisuus harjoitella ja kilpailla juuri oikeanlaisessa ympäristössä.
YMCA Tampereen kauden 2025-26 vastuuvalmentajat:
U10 tytöt ja pojat: Mikko Penttinen
U12 pojat: Mikko Penttinen ja Reko Valkeila
U12 tytöt: Mikko Penttinen
U14 pojat: Taneli Tuokko ja Pekka Niemi
U14 tytöt: Anssi Niemi ja Taina Antikainen
U16 pojat: Anssi Niemi
U16 tytöt: Anssi Niemi ja Taina Antikainen
U19 pojat: Taneli Tuokko ja Arttu Tuovinen
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
Leevi Valtanen ja Aatu Aalio ovat aloittaneet HoNsUn valintavaiheen vastaavina.
Perjantaina 13.6. Hippoksen pesäpallostadion täyttyy iloisesta naurusta, kun maan eturivin viihdyttäjiin lukeutuva Sami Hedberg saapuu Jyväskylään maan klubeja täytteen kiertueen jälkeen. Esitys pitää sisällään muun muassa varta vasten Jyväskylään räätälöityä huumoria.
Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia on tarkoitettu koripallovalmentajille, jotka haluavat edetä päävalmentajiksi, tai ovat vielä päävalmentajuuden alkutaipaleella. Koulutus keskittyy urheilukasvatuksen näkökulmaan; valmentajaan urheilukasvattajana.
Tampereen Pyrinnössä on alkanut valmistautuminen uuteen koriskauteen kesäharjoitusten parissa. Harjoitusryhmät ja valmennustiimit ovat kasassa, mutta uusia pelaajia ja valmentajia mahtuu edelleen mukaan.
Koripallohokki hakee uusia valmentajia Loviisaan vahvistamaan juniorivalmennusta.
BC Nokian junioreiden valmentajista löytyy paljon vanhoja ja uusia nimiä. Junioreiden valmentajista löytyy paljon kokemusta ja osaamista.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
Uutta ja vanhaa ensi kauden päävalmentajien joukossa.