MIN | Peliaika | 1P | Vapaaheitot |
2P | 2 pisteen heitot | 3P | 3 pisteen heitot |
H | Heittoyritykset | O | Onnistuneet heitot |
% | Onnistumisprosentti | LEV | Levypallot |
HL | Hyökkäyslevypallot | PL | Puolustuslevypallot |
LEV | Levypallot yhteensä | S | Koriin johtaneet syötöt |
V | Virheet | V- | Tehdyt virheet |
V+ | Kohdistuneet virheet | M | Menetykset |
R | Riistot | T | Torjunnat |
T+ | Suoritetut torjunnat | T- | Kohdistuneet torjunnat |
TEH | Tehokkuus, kaava: PIST+LEV+S+R+T-M-(P3H-P3O)-(P2H-P2O)-(P1H-P1O) | +/- | Näyttää pelitilanteen kehittymisen pelaajan ollessa kentällä |
PIST | Pisteet |
MIN | Peliaika |
1P | Vapaaheitot |
2P | 2 pisteen heitot |
3P | 3 pisteen heitot |
H | Heittoyritykset |
O | Onnistuneet heitot |
% | Onnistumisprosentti |
LEV | Levypallot |
HL | Hyökkäyslevypallot |
PL | Puolustuslevypallot |
LEV | Levypallot yhteensä |
S | Koriin johtaneet syötöt |
V | Virheet |
V- | Tehdyt virheet |
V+ | Kohdistuneet virheet |
M | Menetykset |
R | Riistot |
T | Torjunnat |
T+ | Suoritetut torjunnat |
T- | Kohdistuneet torjunnat |
TEH | Tehokkuus, kaava: PIST+LEV+S+R+T-M-(P3H-P3O)-(P2H-P2O)-(P1H-P1O) |
+/- | Näyttää pelitilanteen kehittymisen pelaajan ollessa kentällä |
PIST | Pisteet |
Erotuomarit: Ari Malkamäki, Lauri Jäämaa, La Trice Little
Ottelunumero: 4235705
Vilpas | Ottelun parhaat | Seagulls | ||
---|---|---|---|---|
|
Teemu Rannikko |
Pisteet
20
26
|
|
|
|
Antonio Ballard |
Levypallot
9
10
|
|
|
|
Teemu Rannikko |
Syötöt
7
6
|
|
Pistetilastot | Vilpas | Seagulls |
---|---|---|
Aloitusviisikon pisteet | 82 | 66 |
Pisteet penkiltä | 2 | 21 |
Suurin pisteputki | 7 | 8 |
Suurin johto | 11 | 18 |
Pisteet 3 sek. alueelta | 40 | 26 |
Pisteet nopeista hyökkäyksistä | 23 | 10 |
Pisteet hyökkäyslevypalloista | 10 | 11 |
Pisteet vastustajan menetyksistä | 9 | 12 |
Johtoaseman muutoksia | 1 | |
Tasatilanteita | 4 |
Onnittelut Mikolle. Ollaan voitettu niin monta tiukkaa peliä, jotka rehellisyyden nimissä olisivat voineet kääntyä toisinkin päin. Olimme tänään hyvän alun jälkeen pehmeitä, varovaisia ja näytimme hitailta. Alexin kolme kolkkia screenin takaa ja Juwanin heitot kättä vastaan keskietäisyyksiltä olivat kovia. Selkeä ero tuli penkin pisteistä. Oltaisiin kaivattu tänään jotain sieltä. Neljännellä jaksolla piti vaan löytää viisikko, millä tullaan mukaan peliin. Lähelle päästiin, mutta se ei riittänyt tänään.
Itseluottamus on suurin tekijä. Kahdeksan peliä sitten kukaan ei uskonut mihinkään ja kaikki mökötti. Maajoukkuetauon jälkeen saatiin vastaan joukkueita, jotka pitää voittaa. Lopussa tulee taas vastaan joukkueita, missä mitataan mistä meidät on tehty. Ollaan pelatty hyvin ja viisaasti. Tänään tiedettiin, että lopussa tulee rykäisy, mutta kestettiin se. Vilpas on sarjan paras joukkue.
Kova, fyysinen peli. Alussa joukkuekaverit löysivät minut hyvin, mutta Seagulls pelasi todella hyvän kolmannen jakson. Se ratkaisi pelin tänään. Loistava tunnelma hallissa tänään.
Oltiin helisemässä alkuun, mutta otettiin puolustuksessa kovempaa ja peli menikin meidän tahdissa. Ollaan yleensä hävitty tämän tyyppiset pelit tällä kaudella, mutta seitsemän ottelun voittoputkessa itseluottamus on kasvanut. Hieno fiilis voittaa täällä.
Edessä kovin mahdollinen testi tässä sarjassa. Ylivoimainen mestarisuosikki heidän kotiparketillaan. Meillä edelleen hieman epäselvää millä kokoonpanolla pääsemme otteluun.Kokoonpano: Vaenerberg, Staten, Heinonen, Kotti, Ortiz, Granlund, R.Waxlax, Blackshear, Ruoff(GTD50).
Gulls on sarjan kuumimpia joukkueita. Olikin vain ajan kysymys, missä vaiheessa Mikko saa joukkueen pelin rullaamaan normaaliin tapaan. He tulevat olemaan playoffeissa erittäin inhottava joukkue kenelle tahansa. Heiltä löytyy kokemusta, atleettisuutta, kokoa ja pelaajia joilla on kyky luoda "tyhjästä" laadukkaita tekopaikkoja. Lauantaina haaste on kova, mutta yritämme Keijon kunniaksi voittaa pelin! Kokoonpano: Skeen, Koivisto, Kantonen, Nenonen (GTD50%), Ballard, Rannikko, Taylor, Kivimäki, Gibbs, Laine.