MIN | Peliaika | 1P | Vapaaheitot |
2P | 2 pisteen heitot | 3P | 3 pisteen heitot |
H | Heittoyritykset | O | Onnistuneet heitot |
% | Onnistumisprosentti | LEV | Levypallot |
HL | Hyökkäyslevypallot | PL | Puolustuslevypallot |
LEV | Levypallot yhteensä | S | Koriin johtaneet syötöt |
V | Virheet | V- | Tehdyt virheet |
V+ | Kohdistuneet virheet | M | Menetykset |
R | Riistot | T | Torjunnat |
T+ | Suoritetut torjunnat | T- | Kohdistuneet torjunnat |
TEH | Tehokkuus, kaava: PIST+LEV+S+R+T-M-(P3H-P3O)-(P2H-P2O)-(P1H-P1O) | +/- | Näyttää pelitilanteen kehittymisen pelaajan ollessa kentällä |
PIST | Pisteet |
MIN | Peliaika |
1P | Vapaaheitot |
2P | 2 pisteen heitot |
3P | 3 pisteen heitot |
H | Heittoyritykset |
O | Onnistuneet heitot |
% | Onnistumisprosentti |
LEV | Levypallot |
HL | Hyökkäyslevypallot |
PL | Puolustuslevypallot |
LEV | Levypallot yhteensä |
S | Koriin johtaneet syötöt |
V | Virheet |
V- | Tehdyt virheet |
V+ | Kohdistuneet virheet |
M | Menetykset |
R | Riistot |
T | Torjunnat |
T+ | Suoritetut torjunnat |
T- | Kohdistuneet torjunnat |
TEH | Tehokkuus, kaava: PIST+LEV+S+R+T-M-(P3H-P3O)-(P2H-P2O)-(P1H-P1O) |
+/- | Näyttää pelitilanteen kehittymisen pelaajan ollessa kentällä |
PIST | Pisteet |
Erotuomarit: Petri Mäntylä, Henri Hilke, Mikko Tähtinen
Ottelunumero: 4676935
Kouvot | Ottelun parhaat | Seagulls | ||
---|---|---|---|---|
|
Derrick Barden |
Pisteet
19
15
|
|
|
|
Duke Shelton |
Levypallot
8
6
|
|
|
|
David Gonzalvez |
Syötöt
5
4
|
|
Pistetilastot | Kouvot | Seagulls |
---|---|---|
Aloitusviisikon pisteet | 51 | 52 |
Pisteet penkiltä | 15 | 33 |
Suurin pisteputki | 10 | 11 |
Suurin johto | 8 | 22 |
Pisteet 3 sek. alueelta | 30 | 26 |
Pisteet nopeista hyökkäyksistä | 9 | 11 |
Pisteet hyökkäyslevypalloista | 5 | 7 |
Pisteet vastustajan menetyksistä | 16 | 22 |
Johtoaseman muutoksia | 2 | |
Tasatilanteita | 4 |
Onnittelut Jussille ja Seagullsille, he pelasivat hienon pelin. Meillä oli pelissä hyviä ja huonoja hetkiä, mutta meillä oli neljännellä jaksolla vielä ihan matsi käynnissä. Sitten tuli putkeen liian monta tilannetta, että ei saatu hyvää heittoa tai heitettiin ok paikasta ohi ja vastustaja pääsi juoksemaan. Saatiin puolustuksella ihan hyvä ote vastustajasta, mutta he tekivät hyökkäykseen muutoksia ja me ei pystytty lennosta vastaamaan siihen. Aikalisän jälkeenkin meillä oli toteutuksessa toivomisen varaa ja kaveri pääsi hyviin syöttöketjuihin ja sen jälkeen ollaankin pesukoneessa. Joukkue joka joukkueena heittää kolmoset yli 40%:lla ja pääsee hyville paikoille niin sitten se puolustaminen ja tekeminen on aika vaikeata. Pystyttiin luomaan ihan hyviä heittopaikkoja itsekin, mutta kyllä tuo 16% kolmosissa on aika heikko prosentti niihin paikkoihin nähden joita saatiin. Ei saatu palloa tänään maaliin ja siitä se ero syntyi.
Ensimmäisellä kympillä me ei hyökätty kuten pitää ja siitä ansio myös Kouvojen puolustukselle. Puolustus oli heiltä tänään erilaista kuin kahdessa edellisessä kohtaamisessa ja me valmistauduttiinkin siihen, mutta ei oltu ehkä tarpeeksi kärsivällisiä pallon liikuttamisessa ja vielä vapaampien heittojen löytämisessä. Ottelun mittaan se sitten parani aika roimasti. Kolmen pisteen heitot on meidän pelityyli ja syöttöketjuilla pyritään saamaan mahdollisimman hyvä heitto aikaiseksi. Jos puolustaja ehtii lähestyä heittoa niin ajetaan ohi ja taas aletaan jakamaan palloa eteenpäin. Me oltiin siinä ihan hyviä kun tänään ratkaistiin peliä.
Emme onnistuneet upottamaan vapaita heittojamme tänään. Saimme luotua hyvä heittopaikkoja, mutta ei vain uponnut. Monet ohiheitot kostautuivat vastustajan nopeilla hyökkäyksillä ja siinä menetettiin mahdollisuus taistella voitosta. Ohiheitot johtivat tappioon enemmänkin kuin huono puolustus. Puolustuksemme ja paine oli paikoin hyvää. On positiivista että saimme hyviä heittopaikkoja ja siihen pitää rakentaa tulevaa ja uskoa, että jossain vaiheessa heitto alkaa osua. Täytyy pitää pää pystyssä ja jatkaa kovaa työntekoa.
Kouvot on aina vaikea vastustaja erityisesti kotona. Ensimmäisellä kerralla he osoittivat hyvää puolustuspelaamista ja tekivät sen taas. Meillä oli ajatus kuinka he puolustavat, mutta he sekoittivat ja muuttivat puolustustaan ja meillä meni aikaa, että saimme pelimme rullaamaan. Lopussa saimme peliämme uomiin ja saimme tehtyä eroa. Lopussa yritimme lisätä tempoa hyökkäyksessä ja saada vastustajan rotaatioon. Voittaminen täällä ei ole koskaan helppoa.
Meiltä hieno muutos etenkin puolustuspäähän edellisessä ottelussa, tätä pitää pystyä jatkamaan ja parantamaan kun vastaan tulee sarjan kärkijoukkue. Kokoonpano: Shelton, Suber, Nyman, Lommi, Kaukiainen, Gonzalvez, Storgård, Barden Jr, Nuolivirta, Permanto ja Toikkanen.
Vuoden viimeinen rypistys, kun matkaamme Kouvolaan ottamaan mittaa Kouvoista. Palautuminen on pääroolissa molemmilla, kun pelien väliin jää vain yksi päivä. Viimeksi saimme turpasaunan Kouvolassa, nyt haluamme muuttaa tämän ja ottaa kauden ensimmäisen voittomme kaakon kulmilta.
Kokoonpano: Trae Bell-Haynes, Richie Williams, Shawn Huff, Timo Heinonen, Antti Kanervo, Sakari Laakso, Tuukka Kotti (GTD50%), Elijah Stewart, Kazembe Abif, Ricky Waxlax.