25.10.2022 20:23 Salon Vilpas taivutti Helsinki Seagullsin 12 pisteen erolla. Hyökkäyspäässä dominoivat Roope Ahonen ja Mikko Koivisto.
Roope Ahonen (vas.) ja Mikko Koivisto (kesk.) olivat joukkueensa kovimmat korintekijät. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas toivotti Helsinki Seagullsin tervetulleeksi vierailulle ja lähetti vieraat kotiin tappio niskassaan. Kotijoukkue piti johdosta kiinni koko ottelun alusta loppuun sakka ja juhli lopuksi 102–90-voittoa.
Voiton isännille takasivat tällä kertaa kotimaiset pelurit, kun maajoukkueveteraanit Roope Ahonen ja Mikko Koivisto heiluttivat sukkaa lähes kilpaa. Ahonen nakutti taululle 20 pistettä osuen kaaren takaa neljä kertaa kahdeksalla yrityksellä. Lisäksi hänelle merkittiin viisi koriin johtavaa syöttöä. Koivisto puolestaan nokitti kaukoheitoissa upottaen niitä viisi yhdeksästä ja tilastoi pisteitä yhteensä 26.
Vilppaan päävalmentaja Jussi Savolainen hymyili pelin jälkeen Ruudun haastattelussa:
– Ihan OK tämä oli molemmilta. Alkaa selvästi löytyä aiempaa paremmin rytmiä, ja ratkaisut tulevat enemmän selkärangasta ja ovat paljon terävämpiä. Myös palloskriinipuolustusta pelaajamme toteuttivat kohtalaisesti. Ei se missään nimessä täydellistä ollut, mutta tarpeeksi hyvää matsin voittamiseen. Se yleensä riittää.
Seagullsin vahvin tilastonikkari ottelussa oli Jeffrey Carroll 26 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.