Austin Butler Kouvojen paitaan

25.8.2022 11:49 Korisliiga-kauteen valmistautuva Kouvolan Kouvot on solminut alkavaa kautta koskevan sopimuksen 196-senttisen takamiehen kanssa.

Pennsylvaniassa syntynyt Austin Butler pelasi ensimmäiset neljä kauttaan Holy Crossin yliopistossa Massachusettsissa. Butler sai joukkueessa runsaasti vastuuta heti ensimmäisestä kaudesta alkaen ja se näkyy myös täyden neljän kauden tilastokeskiarvoissa. Crusaders-paidassa pelaamassaan 109 pelissä Butler tilastoi 12,2 pistettä, 5,2 levypalloa, 1,7 syöttöä ja 1,2 riistoa peli-iltaa kohden.

Viimeisellä Crusaders–kaudellaan Butler tehoili keskimäärin 16,1 pistettä, 8,8 levypalloa ja 1,6 riistoa nakuttaen samalla kolmoset säkkiin peräti 46%:n sihdillä.

Ylimääräiseksi viidenneksi kaudekseen 196-senttinen takamies siirtyi Charlotte 49ersin (the University of North Carolina at Charlotte) vahvuuteen. 49ersin riveissä Austin Butler jatkoi hyviä otteitaan tehojen osoittaessa edelliskausien suuntaan; 12,7 pistettä, 6,0 levypalloa ja 1,5 syöttöä.

- Joukkueemme tarvitsi heittovoimaa ja sitä Austin tosiaankin tuo meille. Pelisysteemimme kolmanneksi isoimmalta takamieheltä vaaditaan myös levypallovoimaa ja kiloja, nekin häneltä löytyvät. Kun siihen päälle Austin ymmärtää peliä, haluaa puolustaa, tekee oikeita valintoja ja on motivoitunut nuorimies, oli helppo löytää yhteisymmärrys roolista joukkueessamme, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen avaa seuran tiedotteessa.

- Joukkueen viimeinen palanen (ulkomaalaisvahvistus) etsitään kunhan saamme ensin varmahkon ennusteen erään pelaajamme kuntoutumisaikataulusta. Voi olla, että joudumme muokkaamaan pelaamistamme sekä rakenteellisesti että taktisesti, Lehtonen jatkaa.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia