BC Nokian ja Karhu Basketin faneilla ainutlaatuinen suhde: ”Ystävyyttä yli seurarajojen”

4.5.2020 08:51 Elisa Viihde palaa maanantaina kevääseen 2018 ja Karhu Basketin ja BC Nokian väliseen välieräsarjaan fanien näkökulmasta. Joukkueiden faniryhmien välillä on erityislaatuinen suhde, jossa kaveria autetaan.

BC Nokia ja Karhu Basketin keskinäiset ottelut ovat vuosien saatossa olleet tunnepitoisia niin katsomossa kuin kentän laidallakin. Vaikka kaupunkien välimatka on 160 kilometriä ja molemmilta joukkueilta löytyy miltei paikallisvastustajakin, on BC Nokian ja Karhu Basketin otteluissa jotain ainutlaatuista.

Elisa Viihde palaa tänään kevääseen 2018, joka lopulta päättyi kauhajokisten ensimmäiseen Suomen mestaruuteen. Puolivälierävaiheessa suoraan kolmessa ottelussa Kataja Basketin kesälomalle sysänneet nokialaiset pistivät Karhu Basketille tiukasti kampoihin välierissä. Tänään nähdään välieräsarjan toinen osaottelu Nokialta, jossa oli havaittavissa karnevaalitunnelmaa katsomossa.

Oman säväyksensä BC Nokian ja Karhu Basketin keskinäisiin kohtaamisiin ovat tuoneet molempien joukkueiden faniryhmät, jotka ovat sekä intohimoisia koripallokannattajia että tekevät keskenään yhteistyötä. BC Nokian kannattajaryhmän Alakulman ja Karhu Basket FanClubin ydinryhmät tuntevat toisensa jo ennestään.

– Samanlaisia kavereita siellä Karhulla on taustalla kuin mekin. Lapset pelannut koripalloa, tutustuttu sitä kautta ja pistetty molemmilla paikkakunnilla faniryhmät kasaan, Alakulman Vesa Hämäläinen kertoo.

Faniryhmien ystävyyden ympärille on kehittynyt myös keskinäinen avunantosopimus, jonka myötä kauhajokisia on nähty Nokialla kannustamassa Näätiä ja nokialaisia taas Kauhajoella.

– Pudotuspeleissä olemme tehneet sellainen diilin, kun toinen tippuu, niin toinen jeesaa. Se on sellaista ystävyyttä yli seurarajojen, Hämäläinen kertoo.

Karhu Basketin ja BC Nokian väliset ottelut ovat molemmille faniryhmille erityisiä tapauksia sekä runkosarjassa että pudotuspeleissä. Alakulma itse järjestää talviklassikkomatkoja Kauhajoelle runkosarjan aikana.

– Kauhajoella tehtiin fanilaulu joukkueelle, jonne ne on onnistunut jujuttamaan minut ja Nissin Joken sanoituksiin mukaan Nokian apulaiskaksikkona. Kyllähän se on jo aikamoinen kunnianosoitus, Hämäläinen nauraa.

Klassikko-ottelu ma klo 18.00 2. välierä BC Nokia – Kauhajoki, pelattu 22.4.2018 @ Elisa Viihde Sport

 

Asiat

 
4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

Näytä lisää vastaavia