30.8.2022 09:48 Espanjan pääsarjassa pelaava Bembibre nappasi Susiladies-pelaaja Veera Pirttisen, 25, ensi kauden kokoonpanoonsa. Suomalaisille tuttu Bembibre teki jo aikaisemmin tänä kesänä pelaajasopimuksen Anniina Äijäsen kanssa.

Veera Pirttinen nähdään ensi kaudella Anniina Äijäsen joukkuetoverina. Kuva: Ville Vuorinen.
Lähivuosina Bembibressä on pelannut suomalaisia liuta: Sara Rokkanen ja Marianne Kalin ja nyt alkavalla kaudella Äijänen ja Pirttinen. Bembibre sijoittui edelliskaudella Liga Femeninassa 13. sijalle.
– Tiedän pelaajia, jotka ovat pelanneet seurassa menneinä vuosina. Olen todella innoissani tämän haasteen edessä. Espanjan pääsarja on todella kilpailullinen, Pirttinen kommentoi seuran tiedotteessa.
Pirttinen juhli edelliskaudella Piestanske Cajkyn riveissä Slovakian mestaruutta. Slovakian liigan lisäksi Cajky pelasi myös itäeurooppalaisjoukkueista koostuvassa EWBL-liigassa, jossa Cajky selvitti tiensä aina finaaliin saakka, mutta taipui tshekkiläiselle Zabiny Brnolle.
Pirttinen sai Slovakian liigassa vastuuta keskimäärin päälle 19 minuuttia ja hän tilastoi keskiarvoikseen 5,6 pistettä, 2,2 levypalloa ja 1,4 syöttöä.
Aikaisemmin BC Nokian kasvatti on pelannut ulkomailla Islannissa ja Saksassa. Naisten Korisliigaa Pirttinen on pelannut seitsemän kautta, joista edellisen kerran Catz Lappeenrannassa 2020-21. Korisliigassa Pirttinen valittiin vuoden puolustuspelaajaksi 2017-18.
Naisten maajoukkueessa, Susiladiesissa, Pirttinen on pelannut yhteensä 21 ottelua ja haastajamaajoukkueessa kuusi. Nuorten maaotteluita häneltä löytyy 59 kappaletta.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.