Brady Skeens suojelemaan Pyrinnön koria

20.8.2020 09:08 Tampereen Pyrintö on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 25-vuotiaan ja 201-senttisen Brady Skeensin kanssa.

Skeens saapuu Suomeen Kanadasta, jossa hän aloitti ammattilaisuransa Sudbury Fiven joukkueessa. 22 ottelussa Skeens tilastoi itselleen 9,8 pistettä, 9,3 levypalloa ja 1,9 torjuntaa ottelua kohden 30 minuutin peliajalla. Pelitilanneheittonsa mies upotti 71,7% tarkkuudella. Sudbury sijoittui NBL-liigassa neljänneksi koronan keskeytettyä kauden. Skeens valittiin sarjan parhaiden tulokkaiden ja puolustajien joukkueeseen

Yliopistouransa Skeens pelasi Washburnin yliopistossa NCAA II-tasolla. Viimeisellä kaudellaan Skeens oli joukkueen aloitusviisikossa kaikissa pelaamissaan 32 ottelussa. Hieman alle 30 minuutissa mies kokosi tehoikseen 14,9 pistettä, 10,6 levypalloa ja 2,2 torjuntaa ottelua kohden. Skeens valittiin kolmella kaudella sarjan parhaaksi puolustuspelaajaksi.

- Brady tuo kentälle ison määrän aktiivisuutta ja intensiivisyyttä. Puolustuksessa hän pystyy sekä rotaatioon että korin suojeluun, levypallopelissä Brady on suorastaan erinomainen. Hän on myös tehokas viimeistelijä koroin läheisyydessä, josta hänet on helppo löytää oikea-aikaisen ja järkevän liikkumisen ansiosta. Bradyn kova työmoraali on omiaan viemään henkilökohtaista kehitystä myös jatkuvasti eteenpäin, Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi seuran tiedotteessa.

Pyrinnöllä on pelaajasopimukset Skeensin lisäksi Osku Heinosen, Justus Kilpisen, Lassi Kilpisen, Shawn Hopkinsin, Valtteri Leppäsen, Panu Peltokankaan, David Gonzalvezin ja Marcus Lewisin kanssa.

Asiat

 
18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

Näytä lisää vastaavia