16.4.2021 13:39 Tuore WNBA:n kakkosvaraus Awak Kuier, 19, kertoi varaustilaisuuden jälkimainingeissa omista tunnelmistaan, pelillisistä esikuvistaan sekä sopeutumisestaan Dallas Wingsin pelaamiseen ja WNBA:han.
Awak Kuier, WNBA:n kakkosvaraus, kertoi tunnoistaan varaustilaisuuden jälkihaastattelussa. Kuva: FIBA
Torstain ja perjantain välisenä yönä tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Awak Kuier varattiin kaikkien aikojen toisena suomalaispelaajana WNBA:han. Aikaisemmin suomalaisista on varattu vain Taru Tuukkanen, joka varattiin vuoden 2001 varaustilaisuudessa 57. sijalla.
WNBA:n varaustilaisuuden jälkeen järjestettiin Q&A, jossa haastateltiin Kuieria.
Q: Minkälaiset fiilikset on olla viiden korkeimman varauksen joukossa?
AWAK KUIER: Ensinnäkin oleminen viiden korkeimman varauksen vuorossa oli yllätys, koska olen vasta 19-vuotias ja nuorin pelaaja koko varauksessa. Se oli positiivinen yllätys ja olen todella iloinen siitä.
Q: Mitä odotat ensimmäiseltä vuodeltasi WNBA:ssa?
AWAK KUIER: Odotan ehdottomasti, että kehityn pelaajana. Minulla on paljon opittavaa, joten en voi odottaa, että pääsen oppimaan uutta.
Q: Monet ihmiset (Yhdysvalloissa) eivät ole nähneet sinun pelaavan, niin ketä toista pelaajaa muistutat tai oletko käyttänyt jotain pelaajaa mallina pelillisesti?
AWAK KUIER: Ehdottomasti Candace Parker, koska hän on monipuolinen, mutta miesten NBA:ssa KD (Kevin Durant) on pelaaja, josta todella tykkään ja olen koittanut napata muutaman jutun. Hän on todella monipuolinen ja sellainen pelaaja minä haluan olla.
Q: Pystyt pelaamaan kolmos-, nelos ja vitospaikkaa, mutta mikä näistä pelipaikoista on kaikkein luontaisin sinulle? Onko sinulla lempipelipaikkaa?
AWAK KUIER: Sanoisin, että nelospaikka on suosikkini. Silloin voin hyökätä myös kolmen pisteen kaarelta, mutta pystyn myös pelaamaan selkä kohti koria. Nelospaikka on suosikkini noista kolmesta.
Q: Miten näet, että sopeudut Dallas Wingsin päävalmentaja Vickie Johnsonin systeemiin?
AWAK KUIER: Hän on puolustukseen painottunut valmentaja, joten näen, että minun pitää panostaa puolustukseen ja katsoa sen jälkeen, mitä tapahtuu hyökkäyksessä. Tykkään puolustaa, joten näen, että sopeudun hyvin.
Q: Joukkueella on Satou Sabally ja Arike Ogunbowale sekä monta ensimmäisen kierroksen varausta tältä vuodelta. Oletko innoissasi, että pääset pelaamaan monen nuoren pelaajan kanssa ja siitä, mihin joukkue on kehittymässä?
AWAK KUIER: Ehdottomasti. Mielestäni Dallas on kasvamassa erinomaiseksi joukkueeksi ja meillä on paljon nuoria lahjakkuuksia. On uskomatonta, että pääsen pelaamaan heidän kanssaan ja oppimaan heiltä, joten olen todella innoissani.
Q: Mainitsit monipuolisuudestasi aiemmin. Mitkä pelilliset taitosi kääntyvät mielestäsi parhaiten WNBA:han ja mitkä ovat kehityskohteita?
AWAK KUIER: Olen ehdottomasti erittäin urheilullinen ja nopea pituuteeni ja pelipaikkaani nähden. Se, että pystyn tekemään vähän kaikkea, tulee varmasti auttamaan minua. Minun pitää parantaa fyysisyyttäni. Se on jotain, minkä kanssa minulla on ollut ongelmia, joten se on asia, jossa haluan tulla paremmaksi.
Lähde: WNBA Draft 2021 Transcript – Awak Kuier
WNBA:n varaustilaisuuden kynnyksellä Awak Kuier, 19, odottaa jännityksellä, mitä tulevan odottaa. Susiladiesin nuorta tähteä ja Peli-Karhut-kasvattia veikkaillaan yhdeksi varaustilaisuuden kärkinimeksi, mutta hän on itse tyytyväinen jo pelkästään siitä, jos hänet varataan.
Awak Kuierin odottaessa WNBA:n varaustilaisuutta on syytä palata 20 vuoden taakse, jolloin Taru Tuukkanen huudettiin naisten taalaliigaan ensimmäisenä suomalaisvarauksena koskaan. Vaikka Tuukkanen oli osoittanut Xavier Musketeersissa olevansa yksi NCAA-liigan parhaita pelaajia, WNBA-varaus tuli hänelle itselleenkin yllätyksenä.
Kaksi edelliskautta Espanjan Liga Femeninan Bembibressä pelannut Marianne Kalin vaihtoi täksi kaudeksi sarjaporrasta alemmas LF Challengen ennakkosuosikkeihin lukeutuvaan Universitario de Ferroliin. Kauden ensimmäinen puolisko on sujunut sekä joukkueelta että Kalinilta positiivisesti.
Veera Pirttinen otti uuden suunnan uralleen tänä kesänä, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjassa pelaavan Bembibren joukkueeseen. Pirttisen kausi on alkanut hyvin niin henkilökohtaisesti kuin joukkueenakin.
Uransa aikana Saksassa, Puolassa, Ranskassa ja Islannissa ammattilaisena pelannut Annika Holopainen lisäsi yhden uuden maan ja sarjan kokoelmaansa, kun hän teki kesällä sopimuksen espanjalaisen Araskin kansa. Holopainen on ottanut heti ison roolin joukkueessa.
Saksan Bundesliigassa kausi starttaa perjantaina ja mukana on tällä kaudella kolme suomalaispeluria. Anissa Pounds ja Elina Koskimies aloittavat toisen kautensa Angels Nördlingenin riveissä ja Venla Varis siirtyi kesän aikana Marburgin joukkueeseen.
Helmi Tulonen kuului viime kaudella Italian Serie A2:n parhaimpiin pelaajiin. Erinomaiset esitykset noteerattiin myös kovatasoisessa Serie A1:ssä, kun Tulonen sai täksi kaudeksi sopimuksen sarjan kärkijoukkueisiin lukeutuvasta Basket Le Mura Luccassa.
Helmi Tulonen pelasi menneen kauden Italian Serie A2:ssa Carugaten joukkueessa. Tulonen johdatti joukkueensa aivan pudotuspelien kynnykselle, mutta Tulosen vahvoista otteista huolimatta Carugate sijoittui yhdeksänneksi.
Annika Holopainen pelasi menneen kauden Ranskan Ligue Feminine 2:n Montbrisonissa. Holopainen pelasi erittäin vahvan kauden, mutta samalla kauteen mahtui myös vaikeuksia.
Veera Pirttinen vietti menneen kauden Slovakiassa Piestanske Cajkyn joukkueessa. Pirttisen ja Cajkyn kausi päättyi Slovakian mestaruuteen.
Toista kauttaan Saksan Bundesliigassa Herner TC:ssä pelanneen Sofia Pelanderin kauteen lukeutui sekä hyviä että huonoja hetkiä. Kauden ehdottomana kohokohtana oli Saksan cupin voitto.
Anniina Äijänen pelasi menneen kauden Saksan Bundesliigassa Saarlouis Royalsin riveissä. Äijäsen kauteen mahtui paljon niin kentällä kuin sen ulkopuolella.
Veera Pirttinen aloittaa taistelun Slovakian mestaruudesta, kun Piestanske Cajky kohtaa finaalissa Ruzomberokin. Finaalisarjasta on odotettavissa jännittävä, sillä joukkueiden kohtaamiset ovat olleet tällä kaudella tasaisia.
Silja Viita, 21, pelasi menneen kauden Ruotsissa IK Eos Lundin joukkueessa. Kausi oli samalla Viidan ensimmäinen kausi ulkomaan kentillä.
Ranskan LF2:ssa alkavat pudotuspelit lauantaina. Annika Holopaisen Montbrison kohtaa puolivälierässä runkosarjan voittaja Toulousen.
Saksan Bundesliigassa käynnistyvät pudotuspelit sunnuntaina. Suomalaispelaajista pudotuspelitunnelmaan pääsevät Sofia Pelander ja Anniina Äijänen.
Saksan Bundesliigassa Angels Nördlingenin joukkueessa pelanneiden Anissa Poundsin sekä Elina Koskimiehen kausi tuli päätökseen, kun sarjan runkosarja keskeytettiin eikä Angels selvinnyt pudotuspeleihin. Muuten suomalaiskaksikko viihtyi hyvin ja pelasi vahvan kauden.
Annika Holopainen ja hänen seuransa Montbrison ovat tällä hetkellä huippuiskussa Ranskan LF2:ssa. Islannin liigan viime kauden korikuningatar on esiintynyt tehokkaasti myös tällä kaudella.
Helmi Tulonen siirtyi täksi kaudeksi Italiaan tehtyään sopimuksen Serie A2:ssa pelaavan Carugaten kanssa. Tulonen on aloittanut kautensa räväkästi tupla-tuplan keskiarvoilla.
Veera Pirttinen, 24, lähti takaisin ulkomaan kentille vietettyään viime kauden Korisliigassa Catzissa. Tuleviin EM-karsintaotteluihin valmistautuvan Pirttisen tämän kauden seura on slovakialainen Piestanske Cajky.