Daniel Utomi sopimukseen Karhu Basketin kanssa

21.7.2020 09:12 Seura on solminut vuoden mittaisen sopimuksen 198 senttisen ja 102 kiloisen laiturin Daniel Utomin kanssa. Utomin sopimuksessa on lokakuun puoliväliin ulottuva koeaika.

Viime kaudella Utomi pelasi USC:n yliopistossa. Kovassa PAC 12 -divisioonassa hän teki 31 ottelussa 8,2 pistettä ottelua kohden ja repi 3,8 levypalloa. Neljä aikaisempaa yliopistokautta eli kaudet 2015-2019 Utomi pelasi Akronin yliopistossa. 

Kaudet 2017-18 ja 18-19 hän kuului Akronin yliopistojoukkueensa luottopelaajiin. kaudella 2017-18 hän viimeisteli 16,7 pistettä ottelua kohden. Kolmoset upposivat 40 prosentin ja pelitilanneheitot 45 prosentin tarkkuudella.

- Haimme laituriosastolle pelaajaa, joka tuo kokonsa puolesta uuden vaihtoehdon 3-paikalle ja on riittävän vahva siirtymään tarvittaessa myös 4-paikalle. Daniel Utomi on pelannut juuri tässä roolissa viimeisellä kaudella USC:n koulussa. Miehen vahvuusalueet ovat heittotaidossa ja korinaluspelaamisessa. Koulusta saamamme palaute tuki sitä kuvaa, joka meille oli syntynyt hänen pelaamistaan katsoessamme. Kyseessä on pelaaja, joka pysyy omassa roolissaan ja tekee kaikkensa auttaakseen joukkueen voittoon, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies avaa seuran tiedotteessa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

– TJ Holyfieldin tavoin myös Daniel siirtyi viimeiseksi kaudeksi kovemman tason yliopistoon. PAC-12 edustaa yliopistokoriksen huipputasoa, joten vaikka eurooppalaiseen pelityyliin on tietysti oma totuttelemisensa, niin Korisliigan pelin tempo ja fyysisyys eivät sinänsä tule hänelle yllätyksenä. Stanfordin yliopistossa pelannut Marcus Allen tuli kolme vuotta sitten Kauhajoelle samasta konferenssista ja pelasi vahvan rookie-kauden keväällä tapahtuneeseen loukkaantumiseen saakka.

– Nyt meillä on sopimukset kolmen mielenkiintoisen, mutta nuoren ulkomaalaispelaajan kanssa, joten haemme vielä kokeneempaa viimeistä palasta täydentämään joukkuettamme, Koskimies summaa.

Karhu Basketilla on nyt pelaajasopimukset seuraavien pelaajien kanssa: Bojan Sarcevic, Okko Järvi, Mikael Laihonen, Antti Niskanen, Eero Innamaa, Joona Hakamaa, Kalle Peltonen, Thomas Vehmanen, TJ Holyfield, Collin Malcolm, Daniel Utomi.

Asiat

 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

Näytä lisää vastaavia