15.8.2023 13:52 Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen takamies-laituri David Azoren kanssa.
193-senttinen ja 24-vuotias Azore pelasi yliopistouransa Texasissa UT Arlingtonin riveissä NCAA 1D:ssa. Hän oli koko Sun Belt Conferensin paras korintekijä 19,8 pisteen tehoilla viimeisellä kaudellaan 2021-22.
Kyseisen kauden jälkeen hänet valittiin Sun Belt Conferencen ykkösjoukkueeseen sekä NABC All-District ykkösjoukkueeseen. Kaudella 2021-22 Azore oli koko NCAA:n korintekijätilastossa 20. paras pisteissä.
Syksyn 2022 hän aloitti Islannissa, Grindavikin joukkueessa pelaten siellä viisi ottelua 20,8/4,5lp tehoin. Keväällä hän siirtyi pelaamaan Uuden Seelannin liigaan, Taranaki Airsin riveihin, jossa hänen tehot olivat 15,6p/4,7lp/3,7s ottelua kohden.
Valmentajat Miikka Sopanen ja Tero Vasell ovat tyytyväisiä Azoren kanssa tehtyyyn sopimukseen.
- David on fyysinen pelaaja ajamaan korille ja tuo joukkueeseen riittävästi tehoja. Lisäksi hänellä on riittävä kaukoheittouhka. Haimme tämän tyyppistä pelaaja ja nyt ulkomaalaisnelikkomme on kasassa, seuran tiedotteessa kommentoidaan.
Azoren myötä Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Valtteri Leppäsen, Chrysostom ”Chuku” Chukwumanin, Kion Williamsin, Jordon Talleyn, Nighael Ceaserin, Sekou Syllan, Roni Ahvenjärven ja Arttu Pitkäsen kanssa. Joukkuetta valmentavat Miikka Sopanen, Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.