10.8.2020 10:14 Korisliiga-kauteen valmistautuva joensuulainen Kataja Basket on tehnyt sopimuksen 25-vuotiaan yhdysvaltalaisen Demetrius Denzel-Dysonin kanssa.

Denzel-Dyson pelasi kaudet 2016-18 yliopistokorista Samfordin paidassa. 196-senttisellä takamiehellä on ammattilaiskokemusta NBA G Liigasta sekä Kanadan ja Liettuan pääsarjoista.
NCAA-päätöskautensa 2017-18 tilastokeskiarvot näyttivät 15,2 pistettä, 5,0 levypalloa, 1,1 syöttöä ja 0,9 riistoa. Heittoprosentti kaaren takaa oli 42 ja vapaaheittoviivalta 77.
NBA-joukkue Indiana Pacers kiinnitti Denzel-Dysonin lokakuussa 2018. NBA:n sijaan tie vei kuitenkin käytännössä samalla ovenavauksella Pacersin reservijoukkueeseen Fort Wayne Mad Antsiin ja NBA G Liigaan, jossa Denzel-Dyson pelasi ensimmäiset 43 otteluaan ammattilaisena. Tilastokeskiarvoiksi muotoutuivat 6,7 pistettä, 2,7 levypalloa, 0,6 syöttöä ja 0,5 riistoa.
Seuraava työpaikka löytyi pian Kanadasta. Denzel-Dyson edusti CEBL-liigassa pelaavaa Hamilton Honey Badgersia, joka eteni elokuussa 2019 aina loppuotteluun saakka. Denzel-Dyson tilastoi keskiarvoikseen 18,1 pistettä, 5,6 levypalloa ja 2,2 levypalloa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Toinen amerikkalaiskiinnityksemme on heittovoimainen NBA:n G-liigaa, Liettuan ja Kanadan pääsarjaa urallaan edustanut Demetrius Denzel-Dyson! 🤩🙌🏻
— Kataja Basket (@KatajaBasket) August 10, 2020
Pelaaja-artikkeli: https://t.co/mMZV4241q8
Welcome to Joensuu @DenzelDyson22 !#KatajaCommunity #All41 pic.twitter.com/35UEt7KX63
Denzel-Dysonin viime kausi alkoi tutussa G Liigassa, mutta tie vei kesken kauden Liettuaan Šiauliain pelipaitaan kahdeksi otteluksi ennen sarjojen keskeytymistä.
– Kataja Basket osoitti kiinnostustaan minua kohtaan ensi kertaa jo muutama vuosi sitten, kun olin valmistunut yliopistosta. Silloin päädyin Indiana Pacersin harjoitusleirille, mutta kun nyt aukesi uusi mahdollisuus, halusin tarttua siihen, Denzel-Dyson avaa Kataja Basketin tiedotteessa.
– Tämä on minulle hyvä paikka päästä näyttämään osaamistani ja sitä kautta auttamaan Katajaa. Pelaajatyyppinä olen vahva kentän molemmissa päissä ja tavoitteeni on tuoda mukanani myös johtajuutta sekä parketille että sen ulkopuolelle.
Katajan uusi päävalmentaja Petri Virtanen on ensimmäistä kertaa urallaan päävastuussa liigamiehistön rakennusprosessista.
– Koska joukkueen koostumus muuttui viime kaudesta, on rekrytointiprosessi kaikkinensa luonnollisesti erilainen kuin vuosi sitten, joukkueen päävalmentaja Virtanen kertoo.
– Denzel-Dysonissa huomio kiinnitettiin ensimmäiseksi pelaajan ominaisuuksiin puolustuspäässä. Siellä tietyt elementtinsä ovat juuri sellaisia, joita olemme hakemassa. Hänellä on kivasti mittaa kakkospaikalle ja tarvittaessa kolmospaikankin pelaaminen luonnistuu. Heitto on hyvä ja kykyä luoda tilanteita pallon kanssa löytyy.
Kataja Basketin sopimustilanne 10.8.2020: Jamar Wilson (USA/FIN), Valtteri Mervola, Niko Mattila, Valtteri Pihlajamäki, Demetrius Denzel-Dyson (USA), Aapeli Alanen, Tomi Lommi, Samuli Vanttaja, Phil Fayne (USA)
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.