24.4.2017 Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo ja HBA-Märskyssä Divari A:n pistekuninkuuden pokannut Edon Maxhuni, 19, on sitoutunut pelaamaan ensi kaudella Long Beach State -yliopistossa NCAA:ssa.
Edon Maxhuni suuntaa Long Beach Stateen ja NCAA:han. Kuva: Vesa Koivunen.
Hyvinkään Pontevan kasvatti Maxhuni tehtaili päättyneellä kaudella HBA-Märskylle keskimäärin 23,8 pistettä, 2,7 levypalloa ja 3,7 syöttöä ottelua kohden. 186-senttisen takamiehen uusi osoite Long Beach State on esiintynyt historiansa aikana NCAA:n lopputurnauksessa yhdeksän kertaa, joista viimeisimmässä vuonna 2012.
- Tuntuu todella hyvältä päästä pelaamaan NCAA:han. Se on ollut unelmani, sen eteen on tehty paljon töitä ja vihdoin se toteutuu. Tämä on yksi askel lähemmäksi saavuttaa haluamani koripalloilijana, Maxhuni kertoo.
– Yliopistovalinta oli vaikea, mutta päädyin valitsemaan Long Beach Staten, koska heillä on todella hyvä ohjelma ja suunnitelma minun kehitystäni varten.
Maxhuni on pelannut urallaan peräti 87 nuorten maaottelua keskiarvolla 14,4 pistettä. Nuorten A-divisioonan EM-kisoissa hän on pelannut kolmesti ja B-divisioonan EM-kisoissa taas kerran. B-poikien SM-sarjassa Maxhuni on voittanut kaksi SM-kultaa ja hänet palkittiin vuoden pelaajaksi kauden 2013/2014 päätteeksi.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.