Erik Murphylle välivuoden jälkeen pesti Japaniin

22.7.2020 14:45 Seurajoukkuekauden 2019–20 polvioperaatiosta kuntoutumiseen omistanut Susijengin iso laituri ja kolmien arvokisojen kävijä Erik Murphy, 29, palaa ammattilaisympyröihin. 208-senttinen Murphy on solminut yksivuotisen sopimuksen Japanin BL2-liigaa pelaavan Fukushima Firebondsin kanssa.

29-vuotias Murphy on edustanut Suomea 49 miesten maaottelussa. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi

Edellisen kerran ammattilaiskentillä keväällä 2019 nähty Murphy kertoo viettäneensä viimeisen vuoden omistautumalla palautumiseen ja uuteen ammattilaiskomennukseensa. Japanin seurajoukkuekausi käynnistyy lokakuussa ja Murphy kertoo odottavansa kasvavalla innolla uutta lukua urallaan.

- Tämä on ollut pitkä vuosi polvioperaatioineen ja sen jälkeisine kuntoutuksineen. Olen mielestäni ollut täysikuntoinen jo hyvän tovin ja treenannut päivittäin valmistaakseni itseeni takaisin koripallokuntoon ja ollakseni parhaassa iskussa kauden alkaessa, Yhdysvalloista tavoitettu ”Susi-Erkki” kommentoi.

Murphy kertoo japanilaisen koripallon olevan itselleen vierasta, mutta pian alkavaan komennukseensa hän suhtautuu optimistisesti.

- Yliopistoaikainen valmentajani aina sanoi, että henkilökohtaiset odotukset ovat haitaksi; parempi on kysyä mitä joukkue sinulta tahtoo ja ylittää odotukset, Murphy naurahtaa.

- Kuuntelen tarkalla korvalla, mihin rooliin joukkue minut tahtoo istuttaa ja pyrin toteuttamaan heidän toiveensa parhaani mukaan. Kropassa on ollut pidemmän aikaa hyvä olo ja olen onnellinen mahdollisuudesta palata takaisin ammattini pariin.

Edellisen kerran Susijengin paidassa joulukuussa 2018 nähty Murphy kertoo tarkkailleensa maajoukkueen edesottamuksia sekä viimeisimmissä MM- ja EM-karsintaikkunoissa että kahtena perättäisenä kesänä.

- Näin juuri, että kaverit ovat taas kokoontuneet yhteen. Meno näytti tosi hyvältä. Sieltä on hyviä nuoria kavereita tulossa.

Edellisen kerran Murphy nähtiin Susijengin paidassa joulukuussa 2018. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi
Edellisen kerran Murphy nähtiin Susijengin paidassa joulukuussa 2018. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi

Chicago Bullsin ja NBA:n kehitysliigan kautta Euroopan konkariksi

St. Mark’sin high schoolissa Massachusettsissa koripallo-oppinsa saanut Murphy edusti yliopistokoripallourallaan maineikasta Floridan yliopistoa vuosien 2009–13 aikana ja rekisteröi seniorikaudellaan ”Gatorsille” 12,2 pistettä, 5,5 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden. Murphy huudettiin kesän 2013 NBA-draftin toisen kierroksen 49. varauksena Chicago Bullsiin, missä hän pelasi 2013–14-kauden ennen siirtymistään myöhään kevätkaudella Utah Jazziin.

Kesällä 2014 Murphyn pelaajaoikeudet kaupattiin Utahista Clevelandin kautta Boston Celticsiin, jonka jälkeen hän ilmoittautui NBA:n kehitysliigan (D-League) varaustilaisuuteen. Kehitysliigan draftissa Austin Spurs varasi Murphyn kolmantena pelaajana. Murphy kirjautti Spursille 11,8 pistettä ja 6,6 levypalloa ottelua kohden ja johdatti joukkueensa pudotuspeleissä konferenssifinaaleihin.

Euroopan ammattilaiskentillä Murphy debytoi kaudella 2015–16, jolloin hän pelasi Turkin liigaa ja Eurocupia istanbulilaisessa Besiktasissa ennen siirtymistään vuodenvaihteessa Büyükcekmekceen. Murphy viimeisteli Turkin kaudellaan 7,8 pisteen ja 5,3 levypallon ottelukohtaiset teholukemat.

Kaudeksi 2016–17 Murphy siirtyi Ranskan Pro A-liigaa ja FIBA Mestarien Liigaa pelanneeseen SIG Strasbourgiin, joka päätti kautensa Ranskan hopeamitaleihin Murphyn kurotellessa joukkueelle 8,6 pistettä ja 3,5 levypalloa per peli. Syyskaudella 2017 Murphy edusti puolestaan Ranskan Pro A-liigan Nanterrea 7,0 pisteen ja 2,4 levypallon keskiarvoin.

Kuntoutukseen käytetyn alkuvuoden 2018 jälkeen Murphy eteni syksyllä 2018 Saksan Frankfurt Skylinersiin, missä hän pelasi Bundesliigaa 12,4 pisteen ja 4,9 levypallon ja Eurocupia 13,8 pisteen ja 3,3 levypallon keskiarvoihin. Murphy valittiin myös kerran kauden aikana Eurocupin viikon pelaajaksi.

Keväällä 2019 Murphyn tie vei kesken kauden Saksasta Espanjan ACB-liigan Manresaan, missä hän kirjautti kolmessatoista ottelussa 6,8 pistettä, 3,2 levypalloa ja 1,0 syöttöä ottelua kohden.

Murphy debytoi Susijengissä kesällä 2014 ja on ehtinyt edustaa Suomea vuosien 2014 MM-kisoissa, vuosien 2015 ja 2017 EM-kisoissa sekä vuosien 2017–18 aikana MM-karsinnoissa. Tähänastisella Susijengi-urallaan Murphy on pelannut 49 ottelua 9,2 pisteen keskiarvolla.

Erik Murphy on amerikkalaisen NBA-pelaaja Jay Murphyn (Los Angeles Clippers 1984–85, Washington Bullets 1986–88) ja suomalaisen Päivi Murphyn esikoispoika. Murphyn pikkuveli Alex Murphy on viilettänyt Susijengin paidassa vuosien 2017–19 MM-karsinnoissa ja edusti Gipuzkoa San Sebastiania Espanjan kakkosliigassa päättyneellä kaudella. Veljessarjan nuorin, Tomas Murphy, on puolestaan vastikään siirtynyt Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n Northeasternin yliopistosta Vermontiin.

Henkilöt

 
26.4.2025 09:29 Susijengi

Edon Maxhuni Italiasta Turkin pudotuspelijahtiin

Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.

25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

15.4.2025 09:01 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Susijengillä on iso kesä edessä”

Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.

12.4.2025 08:37 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaiselle pronssia Viron-Latvian liigassa

Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.

11.4.2025 07:20 Susijengi

Jantunen pistekärki, Paris Basketball voittoon Euroliigan runkosarjan päätöskierroksella

Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

7.4.2025 13:25 Susijengi

Miro Little UC Santa Barbaran riveihin

Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.

Näytä lisää vastaavia