Fiifi Aidoo palaa Suomeen ja liittyy BC Nokian riveihin

25.8.2023 13:40 BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen Harold ”Fiifi” Aidoon, 27, kanssa. Susijengissä kahdeksan ottelun verran esiintynyt, edelliset kaksi kautta ulkomailla pelanneen, Aidoon ja Näätien sopimus on mallia 1+1, jossa toisessa vuodessa on molemminpuolinen optio.

Edellisen kerran Aidoo nähtiin Korisliigassa kaudella 2019-20. Kuva: Ville Vuorinen

Helsinkiläisen Visa-Basketin kasvatti nähtiin edellisen kerran Suomen kamaralla kaudella 2019-20, jolloin hän pelasi alkukauden joensuulaisessa Kataja Basketissa ja siirtyi tammikuun loppupuolella Lapuan Kobriin. Korisliigassa 189-senttinen takapelaaja on tuota kautta aiemmin pelannut kaarinalaisessa Ura Basketissa.

Edelliset kaksi kautta Aidoo on pelannut ulkomailla. Kaudella 2020-21 hän pelasi Espanjan kolmostasolla, LEB Platassa, CB Benicarlossa. Keväällä päättyneellä kaudella Aidoo pelasi Norjan pääsarjaa BLNO:ta bergeniläisessä Flyyingenissä, jossa hän tilastoi 14,7 pistettä, 2,0 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden.

Flyyingenin kauden päätyttyä pudotuspeleissä Aidoo siirtyi vielä viiden pelin ajaksi pelaamaan Luxemburgin pääsarjan Grengewald Hostertiin.

– On hienoa saada Fiifi takaisin Suomeen. Ei ole epäilystäkään, minkälainen talentti hän on koripallokentällä. Hän on kasvanut viimeisen parin vuoden aikana ja uskomme, että hän on valmis ottamaan seuraavan askeleen koripallourallaan, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.

– Gregin (Gibson) ja Aleksin (Koskinen) takia loppujen lopuksi tein päätöksen tulla Nokialle. Heidän visio ja plääni tulevalle kaudelle oli selkeä. Meidän ajatukset olivat samalla aaltopituudella. Tiedän, että laittaessani 100 prosentin efortin, niin hyvä tulee. Odotan myös innolla, mitä uutta tulen oppimaan Gregin ja Allun alaisuudessa, Aidoo kommentoi.

Ennen Korisliigaa Aidoo pelasi kahden kauden ajan NCAA:n ykkösdivisioonaa Grand Canyonin yliopistossa. Ennen yliopistoa hän edusti neljän kauden verran HBA-Märskyä miesten I divisioona A:ssa ja B:ssä.

Aidoo on pelannut myös kahdeksan ottelua Suomen miesten maajoukkueessa, Susijengissä. Edellisen kerran hän pelasi Susijengissä syksyn 2018 MM-karsinnoissa. Aidoo on pelannut uransa aikana 73 juniorimaaottelua sekä edustanut Suomea vuoden 2019 universiadeissa Napolissa.

Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia