Helsinki Seagulls kasvatti kaulaa paalupaikalla – runkosarjavoiton menettäminen vaatisi tappiota kaikista jäljellä olevista peleistä

31.12.2024 18:06 12 ottelua putkeen voittanut Helsinki Seagulls johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan kolmen voiton turvin. Myös kotitappion kärsinyt Tampereen Pyrintö on edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa.

Helsinki Seagulls pelaa voitokasta kautta. Kuvassa keskellä pelinjohtaja Lassi Nikkarinen. Kuva: Samira Lee

Tampereen Pyrintö kärsi katkeranmakuisen 60–83-kotitappion Helsinki Seagullsin käsittelyssä, mutta pyynikkiläisisäntien asema Korisliigassa ei edelleenkään ole huono. Pyrintö pitää kiinni taulukon kuudennesta sijasta ja näin ollen myös ylemmän jatkosarjan paikasta.

Seagulls puolestaan johtaa koko liigaa kolmen voiton turvin, minkä ansiosta sen putoaminen ykkössijalta vaatisi tappiota kaikista neljästä jäljellä olevasta runkosarjaottelusta. Illan voitto oli Seagullsille 12. peräkkäinen.

Illan korkeimman pistesaldon, 20, pussitti voiton vieneiden vieraiden laituri Curtis Hollis. Kapteeni Rene Rougeau kirjautti 13 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Pelinjohtaja Lassi Nikkarinen jäi korinteossa nolliin mutta jakoi tapojensa mukaan komeat kahdeksan koriin johtavaa syöttöä.

– Kolmannella kympillä saimme kiristettyä ruuvia ja pääsimme turvalliseen johtoon. Vastustajalta toki puuttui tänään kentältä kaksi heidän parhaista pistemiehistään, joten sanoisin, että tasoeron pitikin olla sitä, mitä tulostaulu nyt näyttää, Nikkarinen totesi Ruudun haastattelussa.

Pyrinnön Jordan Gilesille merkittiin 14 pistettä ja kuusi levypalloa.

Ottelutilastot

 
28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia