Hirvosen ja Gonzalvezin paluut toivat Kouvoille ensimmäisen voiton

24.10.2018 21:25 Vilpas pelasi tasapainoisen ja voittoisan ottelun Pyrinnön vieraana.

Kouvojen pelintekijä Tuomas Hirvonen palasi Korisliiga-parketille keskiviikkona. Kuva: Matti O. Koskinen

Kouvolan Kouvot pääsi vihdoin pelaamaan ensimmäisen kotiottelunsa Jatke Areenan parketille tulvineen veden jäljiltä. Kouvot kaatoi Kaarinan Ura Basketin selvästi 97–74 (43–40).

Tuttuun pyhättöön palaaminen ei ollut Kouvoille suinkaan ainut ilonaihe. Myös aloittava takamies Tuomas Hirvonen sekä mestaruuskaudelta tuttu David Gonzalvez tekivät debyyttinsä tämän kauden osalta.

Ilman loukkaantuneita Stephen Croonea ja Eldar Skamoa Kouvolaan matkannut Ura pysyi hyvin kotijoukkueen mukana puoliaikaan asti. Toisella puoliajalla Kouvot kiihdytti tasaisen varmasti vierailijoiltaan karkuun.

Kouvoista Brian Asbury ja E.C. Matthews ylsivät 19 pisteeseen. Takamies Severi Kaukiainen jatkoi hyviä otteitaan tehden 12 pistettä. Paluumiehistä Hirvonen heitti 11 pistettä ja syötti kuusi koria, Gonzalvez jäi vielä viiteen pisteeseen.

Ura Basketin ulottuva Malik Dime (13/12) pelasi totutusti kelpo pelin. Suomen maajoukkueestakin tuttu pelintekijä Fiifi Aidoo oli puolestaan merkitty pelaaja Uran paidassa. 12 pistettä ja yhdeksän syöttöä tehoillut Aidoo sortui peräti kymmeneen menetykseen, kun koko Kouvojen menetyssaldo näytti yhdeksää.

Ottelutilasto

Vilpas haki voiton Tampereelta

Salon Vilpas otti neljännen peräkkäisen voittonsa kaatamalla vieraskentällä Tampereen Pyrinnön koriluvuin 91–100 (43–54). Kolmannen ottelunsa pelanneelle Pyrinnölle tappio oli kauden ensimmäinen.

Vilpas pelasi varsin iloista hyökkäyspelaamista läpi kamppailun. Kolmosprosenttikin oli salolaisilla lopulta 52.

– Tärkeä voitto hyvän pelin jälkeen. Aika viihdyttävää oli varmaan katsomoon, hyvät heittoprosentit molemmilla. Saimme luotua koko pelin hyviä heittopaikkoja, Vilppaan takamies Teemu Rannikko totesi.

Rannikko oli erittäin tehokkaalla pelipäällä. Taikuri kokosi nimiinsä 21 pistettä ja seitsemän syöttöä. Vilppaasta myös toinen takapelaaja, Diante Baldwin, ylsi 21 pisteeseen.

Kotijoukkue Pyrinnöllä hyökkäys kulki, mutta puolustus oli alati askeleen jäljessä. Hyökkäyspäässä muun muassa Joonas Caven (19/7) oli erinomainen.

– Jatkettiin niin kuin tällä kaudella aiemminkin. Hyökkäys toimi mutta puolustus ei, Caven harmitteli.

– Hyökkäyksemme oli hyvää siihen asti, kun peliä ratkaistiin toisella jaksolla. Muutama minuutti ja meidän peli oli täysin tukossa. 91 tehtyä pistettä on kuitenkin ihan hyvä, mutta 100 päästettyä ei tietenkään, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen pohti.

– Olemme vielä vaiheessa. Välillä tuntuu, ettei kaikki tiedä, mitä heiltä kentällä halutaan.

Pyrinnön kausi jatkuu perjantaina Kotkassa. Vilpas lähtee kasvattamaan voittoputkeaan lauantaina Joensuussa.

Ottelutilasto

 
28.7.2019 16:15 Korisliiga

Jarekious Bradley palaa Kataja Basketiin

Katajan mestaruuskevään 2017 takuumies Jarekious Bradley palaa Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella, joka sisältää koeajan.

25.7.2019 00:34 Korisliiga

Antto Nikkarinen Kobriin, Ville Turja päävalmentajaksi

Kahdeksanteen Korisliiga-kauteen valmistautuva Lapuan Kobrat hankki Antto Nikkarisen pelintekijäkseen 1+2-mittaisella sopimuksella. Joukkueen päävalmentajana toimii Ville Turja. Seura solmi jatkosopimukset Jussi Turjan ja Lauri Toivosen kanssa.

24.7.2019 08:09 Korisliiga

Desmond Hubert Lahti Basketballin korin alle

Korisliigaan noussut Lahti Basketball kiinnitti toiseksi ulkomaalaisvahvistukseksi maineikkaasta North Carolina Tar Heelsistä vuonna 2015 valmistuneen Desmond Hurbertin.

23.7.2019 10:23 Korisliiga

Petri Heinoselle jatkosopimus Pyrintöön

Sentteri Petri Heinonen, 30, on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen kasvattajaseuransa Tampereen Pyrinnön kanssa. Heinonen on pelannut Pyrinnössä edelliset kuusi kautta.

22.7.2019 09:45 Susijengi

Antti Kanervo palaa Seagullsiin

Viime kaudella KK Stjarnania Islannin liigassa edustanut ja erinomaisia näyttöjä Susijengin MM-karsintaotteluissa antanut Äänekosken Huiman kasvatti Antti Kanervo, 30, palaa yhden kauden jälkeen Helsinki Seagullsiin. Kanervo juhli Seagullsin kanssa SM-pronssia keväällä 2018.

20.7.2019 19:56 Korisliiga

Aidoo ja Leppänen vahvistavat Katajaa, Herralalle jatkosopimus

Susijengin nuoriin kasvoihin lukeutuva Visa Basketin kasvatti Fiifi Aidoo, 23, ja viime kaudella divaria Jyväskylä Basketball Academyssa pelannut Valtteri Leppänen, 22, liittyvät joensuulaisen Kataja Basketin riveihin kaudeksi 2019-20. Lisäksi takamies Joni Herrala on solminut jatkosopimuksen joensuulaisjoukkueen kanssa.

16.7.2019 08:26 Korisliiga

Eldar Skamo KTP:n paitaan

Viime kaudella sarjanousija Ura Basketia edustanut Eldar Skamo, 32, on tehnyt sopimuksen viime kaudella Korisliigassa pronssia saavuttaneen kotkalaisseuran kanssa.

15.7.2019 09:24 Susijengi

Ilari Seppälä käyttää ulkomaanoptionsa, siirtyy Ranskaan

Alkukesällä sopimuksen Korisliigan Helsinki Seagullsin kanssa tehnyt Susijengin takamies Ilari Seppälä, 26, käyttää sopimuksensa ulkomaanoption ja siirtyy Ranskan Pro B -liigaan Aix-Mauriennen joukkueeseen. Ulkomaanpesti on Lapuan Korikobrien kasvatille uran ensimmäinen.

11.7.2019 10:24 Korisliiga

BJ Raymond palaa Pyrintöön kaksivuotisella sopimuksella

Tampereen Pyrintö saa mieleisen paluumuuttajan, kun seura on solminut kaksivuotisen sopimuksen Benjamin “BJ” Raymondin, 32, kanssa. Viimeksi mies nähtiin Pyrinnön väreissä kaudella 2013-2014, kun Pyrintö edellisen kerran juhli Suomen mestaruutta

9.7.2019 09:03 Korisliiga

Jamuni McNeace Salon Vilppaan haaviin

Salon Vilppaan joukkue syyskuun lopulla käynnistyvään Korisliigaan on valmis. Vilppaan viimeinen palanen on sisäpelaaja Jamuni McNeace.

3.7.2019 09:47 Korisliiga

Karhu Basketille kaksi uutta pelaajasopimusta – Thomas Vehmanen ja Miron Ruina Kauhajoelle

Kaksi perättäistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhu Basket on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta. Thomas Vehmanen on tehnyt seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Miron Ruina solmi puolestaan yksivuotisen sopimuksen, joka sisältää molemminpuolisen option kaudesta 2020-21.

28.6.2019 08:24 Korisliiga

Gonzalvezille jatkosopimus, Nuolivirta uutena Kouvoihin

Viime kaudella SM-hopeaa voittanut Kouvot on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen David Gonzalvezin kanssa. Viime kaudella Korihaita edustanut Mika Nuolivirta on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kouvojen kanssa.

27.6.2019 12:40 Susijengi

Topias Palmi kolmivuotisella sopimuksella Italian Serie A:n Cremonaan

Korisliigan vuoden pelaajana palkittu ja Susijengissä vuosien 2018-19 MM-karsinnoissa maajoukkueläpimurtonsa tehnyt Tampereen Pyrinnön kasvatti Topias Palmi, 24, siirtyy joensuulaisesta Kataja Basketista kolmivuotisella sopimuksella Italian Serie A:n Guerino Vanoli Basket Cremonaan.

24.6.2019 15:16 Korisliiga

Henri Ventoniemi Korihaiden pelipaitaan

Uudenkaupungin Korihait on solminut vuoden mittaisen sopimuksen sentteri Henri Ventoniemen kanssa. Lisäksi laituri Elias Lahdensuun siirtyy Uuteenkaupunkiin yksivuotisella sopimuksella.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

19.6.2019 09:50 Korisliiga

Finaalien MVP:ksi valittu Cameron Jones jatkaa Karhu Basketissa

Jones oli päättyneellä kaudella yksi Karhu Basketin toisen peräkkäisen Suomen mestaruuden pääarkkitehdeistä. Vuoden mittaisessa jatkosopimuksessa on heinäkuun loppuun asti ulottuva ulkomaanoptio.

11.6.2019 20:59 Korisliiga

Tuomas Hirvonen tarttui Lahti Basketballin haaviin

Korisliigan nousijajoukkue vahvistui takamies Tuomas Hirvosella, joka solmi seuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.

10.6.2019 08:35 Korisliiga

Vuoden tulokkaana palkittu Niemi jatkaa Ura Basketissa

Trey Niemi on tehnyt jatkosopimuksen Korisliigassa pelaavan kaarinalaisseuran kanssa. Lisäksi seura teki sopimukset 17-vuotiaiden Edvard Gullichsenin ja Lauri Hännisen kanssa.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

6.6.2019 12:50 Pääjuttu

Joonas Iisalo suuntaa Bundesliigaan – Ville Tuominen Vilppaan päävalmentajaksi

Kolme edellistä kautta Vilpasta luotsannut Joonas Iisalo siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavan Crailsheimin apuvalmentajaksi Tuomas Iisalon johtavaan valmennustiimiin. Vilppaan päävalmentajaksi tulee Ville Tuominen yhden vuoden mittaisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia