Ivan Ivanovic Korihaiden päävalmentajaksi

26.4.2024 08:10 Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi on nimitetty kahden vuoden sopimuksella viime syksynä Uuteenkaupunkiin saapunut montenegrolainen Ivan Ivanovic, 43.

– Tämä on iso steppi minulle eteenpäin valmentajana ja olen tätä myös odottanut. Iso haaste, mutta olen valmis ottamaan sen vastaan, Ivanovic kommentoi nimityksen jälkeen Korihaiden tiedotteessa.

Montenegrossa syntynyt Ivanovic pelasi 19 vuotta ammatikseen Montenegron, Serbian, Bosnian ja Romanian pääsarjoissa. 205-senttiseltä Ivanovicilta löytyy pelaajauraltaan kokemusta kapteenina olemisesta, kansainvälisistä seuracupeista sekä mitalisijoituksista. Vuodelta 2005 löytyy myös pronssimitali Turkissa järjestetyistä universiadikisoista.

Vuonna 2016 päättyneen pelaajauran jälkeen Ivanovic kouluttautui valmentajaksi ja on valmentajauransa alussa työskennellyt montenegrolaisessa juniorikoripalloseurassa sekä kesäisin harjoittanut yksilövalmennusta ammattilaispelaajille erilaisissa akatemioissa.

Viime kaudeksi Ivanovic tuli Uuteenkaupunkiin apuvalmentajan rooliin ja pääsi kauden aikana tutustumaan niin kaupunkiin, pelaajiin kuin koko Korisliigaan. Nämä kokemukset sekä positiivinen palaute antoivat uskoa ja luottamusta ottaa uusi haaste vastaan päävalmentajana.

Ivanovic mainitsee Korihaiden kapteeni Bojan Sarcevicin kokemuksen tuoman vaikutuksen ja tiedon kaikkeen, mitä uusi päävalmentaja voikaan tarvita.

– Kaikki oli uutta, mutta sain tutustua rauhassa ympäristööni. Siitä lähtien, kun aloin valmentamaan, tavoite on ollut päävalmentajan työ jossain seurassa. Olen lähes 30 vuotta ollut koripallon kanssa tekemisissä, joten tiedän olevani valmis tähän, Ivanovic vakuuttaa.

Ivanovicin tavoitteena on pelata vauhdikasta koripalloa, jossa pääpaino on ensin aggressiivisessa puolustuksessa, jonka jälkeen vauhtipeli alkaa. Sen, millaiseksi pelitapa lopullisesti muovautuu, määrittää tietenkin joukkueen rakenne.

– Selkeä tahtotila minulla ja seuralla on antaa nuorille pelaajille enemmän mahdollisuuksia. Heidän tietysti täytyy tehdä paljon töitä, mutta haluamme tosissaan antaa myös heille mahdollisuuksia, Ivanovic julistaa.

Viime kaudella Korihaita valmentanut Darko Mihajlovic ei jatka Uudessakaupungissa. Seuran ja valmentajan tiet erkanevat hyvässä yhteishengessä ja kiitollisuudessa menestyksekkäästä yhteisestä kaudesta.

– Seura haluaa kiittää Darkoa upeasta viime kaudesta. Korihaiden lähivuosien kehittämisen näkökulmasta Ivan on valmis sitoutumaan pitkäksi aikaa siihen, miten saamme nuorten pelaajien kehittämisen isompaan rooliin. Sitä kautta pyrimme rakentamaan Uudestakaupungista houkuttelevan paikan nuorille pelaajille kehittyä, Korihaiden puheenjohtaja Jarno Nikula taustoittaa.

Asiat

 
4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

1.6.2026 12:15 Korisliiga

Simeon Stefanovic Vilppaan takakentälle

Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.

1.6.2026 12:11 Korisliiga

Kehittyneimpänä palkittu Riku Korhonen Lahti Basketballiin

Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.

29.5.2026 10:04 Korisliiga

Trey Niemi ja Tommy Murr Korihaiden takakentälle

Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.

26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

Näytä lisää vastaavia