21.8.2020 09:13 BC Nokian Korisliiga-joukkueen toinen ulkomaalaisvahvistus on varmistunut, kun toisen ammattilaiskautensa aloittava Jeff Garrett, 25, on tehnyt pelaajasopimuksen joukkueen kanssa.

Garrett aloitti ammattilaisuransa Luxemburgissa, jossa hän teki keskimäärin 22,4 pistettä ottelua kohden. Luxemburgissa 201-senttinen Garrett edusti stadtbredimusilaista BC Musel Pikesia, joka oli ennen edelliskauden keskeyttämistä Total Leaguen piikkipaikalla neljällätoista voitolla ja neljällä tappiolla.
Nelos- ja kolmospelipaikoilla viihtyvä Garrett teki joukkueelleen keskimäärin 22,4 pistettä, 13,9 levypalloa, 2,0 syöttöä, 2,0 riistoa ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden.
– Hän on monipuolinen pelaaja, joka pystyy tekemään koreja monella tavalla ja puolustamaan eri pelipaikkoja. Erityisesti hän on hyvä levypallopelaaja, joukkueen päävalmentaja Greg Gibson avaa seuran tiedotteessa.
– Meidän strategiamme on hakea pelaajia, jotka ovat monipuolisia. Häntä suositteli ystäväni, joka valmentaa Luxemburgissa toista joukkuetta. Kun vielä juttelin hänen edelliskauden valmentajansa kanssa, niin sain käsityksen hänen persoonastaan. Hän on hyvä tyyppi, joka haluaa ottaa seuraavan askeleen urallaan.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Welcome to BC Nokia, Jeff Garrett!
— BC NOKIA (@BCNokia) August 21, 2020
BC Nokian Korisliiga-joukkueen toinen ulkomaalaisvahvistus on varmistunut, kun toisen ammattilaiskautensa aloittava Jeff Garrett, 25, on tehnyt pelaajasopimuksen Näätien kanssa. #YellowRush💛 #Korisliigahttps://t.co/ARALy1Pge7
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.