4.11.2024 12:04 Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

Kuva: Ville Vuorinen
Bisons Loimaan Jeremiah Wood oli joukkueen onnistuneen lokakuun kulmakivi. 39-vuotiaan Korisliiga-veteraanin johdolla loimaalaiset voittivat kuudesta pelaamastaan ottelusta neljä.
Wood tilastoi lokakuun otteluissa 19 pistettä, 8,7 levypalloa ja 5 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Monipuolinen Wood oli tehokkuudella mitattuna kuukauden tehokkain pelaaja.

Kulunut kausi on Woodille jo kahdeksas Suomen maaperällä. Vuonna 2021 Wood oli Vilppaan kanssa voittamassa Suomen mestaruutta ja hänet valittiin kauden päätteeksi vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi sekä finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi.
Ensimmäisen kerran Wood pelasi Suomessa kaudella 2008–09, jolloin hän edusti Kataja Basketia. Joensuulaisjoukkueen lisäksi Wood on Suomessa edustanut Kauhajokea, Vilpasta, KTP-Basketia ja nyt Bisons Loimaata.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.