31.5.2021 21:42 Joensuulainen Kataja Basket on solminut sopimuksen viime kaudella Ura Basketissa pelanneen Joona Tuomalan, 24, kanssa.

Joona Tuomala pelasi vuodet 2017-20 miesten I divisioona A:ta Porvoon Tarmossa ja Kristika Turussa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
197-senttinen ja 24-vuotias laituri aloittaa syksyllä Joensuussa neljännen pääsarjakautensa. Viime kaudella Ura Basketin riveissä Tuomala kirjautti keskiarvoikseen 4,4 pistettä sekä 1,8 levypalloa. Tämän lisäksi Tuomala on pelannut Korisliigaa kasvattajaseuransa KTP:n väreissä.
– Joona on tarpeellinen lisäys kolmospaikalle, jossa meillä oli iso aukko. Hänen suuri vahvuutensa on heittäminen. Kun pelaajalla on etenkin tämä osa-alue hyvällä mallilla, on muita aseita suhteessa helpompi lähteä harjoittelemaan ja parantamaan. Aina kun kentällä on hyvä heittäjä, on puolustuksen reagoitava häneen ja hyvä heittäjä pystyy usein luomaan muillekin lisää tilaa ja aikaa, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen avaa seuran tiedotteessa.
– Mitä tulee puolustuspäähän niin uskon, että rakentamalla hyvin organisoidun paketin -asia mihin emme viime kaudella pystyneet- tulemme olemaan kaikkein vahvimpia ja sitä kautta myös Joonalla on mahdollisuus kehittyä yhä edelleen.
Katajan sopimustilanne: Niko Mattila, Jamar Wilson, Valtteri Pihlajamäki, Valtteri Mervola, Tomi Lommi, Joona Tuomala ja Mikael Laihonen.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.