25.7.2018 10:09 Viimeiset neljä vuotta Yhdysvalloissa yliopistokoripalloa pelannut 205-senttinen ja 24-vuotias MaSu-Basketin kasvatti Julius Rajala palaa Suomeen ja debytoi Korisliigassa ensi syksynä kotkalaisen KTP-Basketin paidassa. Sopimuksesta uutisoi Kymen Sanomat.

Julius Rajala debytoi Korisliigassa KTP:n valkovihreissä. Kuva: Francois Perthuis.
Rajala pelasi ensimmäiset kaksi yliopistokauttaan Loyola-Chicagon joukkueessa, mutta siirtyi sitten sarjaporrasta alemmas NCAA-liigan 2-divisioonaan Southern Indianan yliopistoon. Seniorikaudellaan Rajala pelasi 20 minuuttia ottelua kohden 9,0 pisteen ja 4,8 levypallon keskiarvoilla.
- Joukkue vaikuttaa hyvältä ja minulle näyttäisi olevan siinä paikka. Joukkueessa on paljon takamiehiä, ja vieläpä hyviä sellaisia, Rajala perustelee joukkuevalintaansa Kymen Sanomien uutisessa.
Edellisen kerran Suomessa pelatessaan Rajala edusti Helsinki Seagullsia miesten divarissa. Rajala nosteli Gullseille 8,0 pistettä ja kaapi 5,8 levypalloa ottelua kohden.
Nuorisomaajoukkueurallaan Rajala pelasi 52 ottelua 10,0 pisteen keskiarvolla. Kesällä 2015 Rajala kuului Suomen miesten haastajamaajoukkueen kokoonpanoon Etelä-Korean universiadeissa.
KTP:lla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Julius Rajalan, Antto Nikkarisen, Miika Heinosen, Michael Poundsin, Juho Lehtorannan, Joonas Lehtorannan ja Janne Lehtorannan kanssa. Tomi Kamisen valmentamaan joukkueeseen kuuluvat myös Mathias Rosqvist, Aleksi Kylmälä ja Jari Vekkilä.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.