Kalle Peltonen Karhu Basketiin, Joona Hakamaalle jatkosopimus

13.7.2020 09:08 Kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Karhu Basket on solminut sopimuksen Kalle Peltosen kanssa. Joona Hakamaa puolestaan solmi kolmivuotisen jatkosopimuksen kasvattajaseuransa kanssa.

21-vuotias Peltonen on Säynätsalon Riennon kasvatti, joka viime kaudella pelasi I divisioona A:ta JBA:ssa. 21 ottelussa 201-senttinen Peltonen tilastoi päättyneellä kaudella keskiarvoikseen 7,9 pistettä, 5,4 levypalloa ja 2 syöttöä. Yhteensä Peltonen on pelannut divari A:ssa 78 ottelua 6,1 pisteen, 4,2 levypallon ja 1,3 syötön keskiarvoilla.

Nuorten sarjoissa Peltonen on saavuttanut U19-poikien SM-hopeaa HoNsU:ssa (2015-16) ja U16-pronssia (2012-13). 

Peltonen on pelannut seitsemän nuorten maaottelua. Kuva: Koripalloliitto
Peltonen on pelannut seitsemän nuorten maaottelua. Kuva: Koripalloliitto

- Tosi hyvillä fiiliksillä lähden karhupaidassa pantteri jahtiin. Koen, että Kauhajoki on minulle loistava paikka ottaa ensimmäiset askeleet ammattilaisena ja kehittyä pelaajana uudelle tasolle. Karhubasket on osoittanut olevansa viimeisen päälle ammattimainen organisaatio kentällä ja sen ulkopuolella jo usean vuoden ajan Tällaiseen porukkaan on mahtava päästä mukaan, Peltonen sanoo seuran tiedotteessa.

– Kalle kävi harjoittelemassa Kauhajoella muutaman päivän ajan joukkueen suomalaispelaajien mukana ja vakuutuimme lyhyen try-outin aikana hänen kyvystään vastaanottaa uusia asioita, sekä sopeutua tähän joukkueeseen. Kalle kertoi haluavansa uusia haasteita oltuaan JBA:ssa joukkueen runkopelaajia useamman kauden ajan. Saamme Kauhajoelle fiksun ja kehityskelpoisen pelaajaan tuomaan lisää leveyttä isoon päähän, joukkueen päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi.

Joona Hakamaa on pelannut Korisliigassa kahden kauden aikana 28 ottelussa ja voittanut kaksi SM-kultaa. Kaudella 2018-19 Hakamaa pelasi Karhubasketissa U19-vuotiaiden valtakunnallista I divaria. Pisteitä hän teki 26,6 ottelua kohden ja poimi siinä ohessa 8,9 levypalloa. Kaudella 2016-17 hän pelasi U16-vuotiaiden SM-sarjaa Karhubasketissa. Pisteitä tuli 16,2 ottelua kohden ja levypalloja tarttui käteen 5,4 kappaletta.

Tuleva kausi on Joona Hakamaalle kolmas miesten Korisliiga-joukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Tuleva kausi on Joona Hakamaalle kolmas miesten Korisliiga-joukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

- Joonan kehityksen näiden kolmen vuoden aikana nähneenä voin sanoa, että tämä pitkä sopimus on loistava juttu Karhubasketille. Kyseessä on late bloomer –tyyppi, joka on saanut tehdä rauhassa töitä kokeneempien pelaajien varjossa. Nyt kun lukio on suoritettu ja syksyn aikana vielä asepalvelus, niin sen jälkeen seuraavat vuodet tulevat osoittamaan mihin suuntaan ura lähtee toden teolla kehittymään. Häneltä löytyy tarvittavat työkalut tehdä läpimurto Korisliigaan. Näen todella hyviä asioita edessäpäin, Koskimies kommentoi.

Janne Koskimiehen ja Janne Hännisen valmentamalla Karhubasketilla on nyt valmiit pelaajasopimukset ensi kaudeksi Bojan Sarcevicin, Okko Järven, Antti Niskasen, Thomas Vehmasen, Eero Innamaan, Mikael Laihosen, TJ Holyfieldin, Collin Malcolmin, Kalle Peltosen ja Joona Hakamaan kanssa.

Asiat

 
19.6.2026 11:15 Korisliiga

Bojan Sarcevic ja Jalen Jackson jatkavat Korihaissa

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.

18.6.2026 13:45 Korisliiga

Jordan Mason Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.

17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia