Kalle Peltonen liittyy uutena BC Nokian vahvuuteen

17.6.2022 10:05 BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut uuden pelaajasopimuksen, kun 201-senttinen Kalle Peltonen, 23, nähdään tulevana kautena nokialaisjoukkueessa. Peltosen ja BC Nokian sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on joukkueen optio.

Jyväskyläläislähtöinen Peltonen edusti edelliset kaksi kautta Kauhajoen Karhu Basketia, jossa kahden kauden aikana hän tilastoi keskimäärin 3,4 pistettä ja 1,7 levypalloa ottelua kohden. Kahden kauden aikana hänen palkintokaappiinsa kertyi SM-hopea (2021) ja keväältä 2022 Suomen mestaruus.

Pirkanmaalle Peltosen tuo pelaamisen lisäksi opiskelut, kun hän aloittaa syksyllä opiskelun tradenomiksi Tampereen ammattikorkeakoulussa (TAMK).

– Odottavat fiilikset. Kun koulupaikka varmistui, niin Nokia oli mulle ykkösvaihtoehto ja kaikki sujui mutkitta. Vähän jo kädet syyhyää, että pääsisi hommiin, Peltonen kommentoi seuran tiedotteessa.

– Kalle pelasi erittäin hyvässä joukkueessa pari edelliskautta. Hän on erittäin hyvä lisä joukkueeseen ja tuo meille leveyttä kokoonpanoon. Eikä joukkueessa voi koskaan olla liikaa isoja miehiä, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Peltonen on HoNsU-kasvatti, joka pelasi ennen Korisliigaa miesten I divisioona A:ssa Jyväskylä Basketball Academyssä neljä kautta (2016-2020) ja sitä ennen kolme ottelua kaudella 2015-16 kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa, JBA:n edeltäjässä.

Suomen nuorisomaajoukkueissa Peltonen on pelannut seitsemän ottelua, joista jokaisen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueessa.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >

Henkilöt

Asiat

 
16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

13.1.2026 09:56 Korisliiga

Devontae Blanton loppukauden sopimuksella Kouvoihin

Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

Näytä lisää vastaavia