18.5.2019 13:12 Tampereen Pyrintö ja Antero Lehto ovat solmineet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen. Seuraikoni Lehdon sopimuksessa on optio kaudesta 2020-21.

Lehto esiintyi Korisliigassa tällä kaudella 22 runkosarjaottelussa, jossa hänen tilastot olivat 10,1 pistettä ja 3 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kaikkiaan Lehdolla on vyöllään 650 runkosarjaottelua, joka oikeuttaa kaikkien aikojen kakkostilaan pelattujen ottelujen määrässä.
– Uskon, että minulla on edelleen annettavaa. Paloa pelaamiseen löytyy, kuten vajaa 20 vuotta sitten A-poikaikäisenä, Lehto kommentoi sopimustaan Pyrinnön nettisivuilla.
Lehto on edustanut kasvattajaseuraansa yhtä kautta lukuun ottamatta. Pyrinnön kapteenina Lehto on toiminut kaudesta 2007. Lehto on ollut voittamassa kasvattajaseurassaan kolmea Suomen mestaruutta ja kahta himmeämpää Korisliiga-mitalia. Lehto valittiin vuoden pelaajaksi kaudella 2013-14 ja hän oli samaisen kauden jälkeen edustamassa Susijengiä Bilbaon MM-kisoissa.
Pyrinnöllä on sopimukset kaudeksi 2019-2020 Lehdon lisäksi Ville Haapojan, Osku Heinosen, Justus Kilpisen ja Lassi Kilpisen kanssa. Joukkuetta valmentavat Sami Toiviainen ja Ilpo Rantanen.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.