30.10.2019 20:57 Teemu Rannikko ja Vilpas olivat tällä kertaa liikaa Helsinki Seagullsille.

Karhu Basketin sisäpelaaja Evan Yates teki väsymätöntä työtä molemmissa kenttäpäädyissä. Kuva: Ville Vuorinen
Kauhajoen Karhu Basket kaatoi viime kauden loppuotteluvastustajansa Kouvot Kouvolassa 75–87 (34–42). Samalla katkesi Kouvojen viiden voiton putki Korisliigassa.
Karhu Basket oli niskan päällä koko ottelun ajan. Suurimmillaan vierasjoukkue käväisi 17 pisteen johtoasemassa. Hallitseva Suomen mestari ei enää johtoon karattuaan päästänyt Kouvoja kunnon iskuetäisyydelle.
– Tiesimme, että Kouvot haluaa pitää vauhtia. Halusimme keskittyä puolustukseen ja rajoittaa heidän heittonsa yhteen per hyökkäys. Onnistuimme siinä ottelun edetessä hyvin, Karhu Basketin sentteri Evan Yates (16/8) kertasi Elisa Viihteen lähetyksessä.
Yatesin ohella oranssipaidoista onnistuivat Okko Järvi (15/2), Cameron Jones (17/5/4s) ja Samme Givens (15/4/3s).
– Ehdottomasti meille kauden paras peli siinä, miten toteutimme ottelusuunnitelmaa. Sanoinkin tuossa jo pelaajille, että tämä oli askel oikeaan suuntaan, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies kiitteli.
Kouvot repi ensimmäisellä puoliajalla yhdeksän hyökkäyslevypalloa, toisella enää vain kaksi.
– Terotimme kyllä puoliajalla sitä. Jos muutama pitkä levypallo tulee, niin sen kanssa voimme elää. Mutta halusimme, etteivät Kouvojen isot enää pääsee nostelemaan helppoja koreja suoraan levypalloista, Koskimies totesi.
Kouvojen tehokolmikon muodostivat Derrick Barden (28/9), Duke Shelton (14/10/7s) sekä Silas Melson (18/2). Kouvojen energiaa saattoi syödä maanantainen voitokas vierailu Lahdessa. Joka tapauksessa kotijoukkue ei keskiviikkona yltänyt parhaimpaansa.
Kouvojen kausi jatkuu jo perjantaina, kun vieraaksi saapuu Kymenlaakson paikallisotteluun KTP-Basket. Karhu Basket matkaa sunnuntaina Turkuun.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Salohallissa riittää tänään vauhtia 👍
— Vilpas (@salonvilpas) October 30, 2019
Dillard nostaa tilanteeksi 19-16 🏀#Korisliiga pic.twitter.com/rCPSB1t8nr
Salon Vilpas oli vahvempi kahden Korisliigan kärkijoukkueen kohtaamisessa, kun Helsinki Seagulls kaatui Salohallissa 100–88 (53–39).
Vilppaalle voitto oli nyt seitsemäs kahdeksasta ottelusta. Yhtä monta ottelua pelanneelle Seagullsille tappio oli kauden toinen.
Vilpas johti keskiviikkoillan ottelua lähes alusta loppuun asti. Salolaisjoukkueen johto oli ottelussa kertaalleen jo 19 pistettä. Antti Kanervon (17/2) johdolla Seagulls hilautui päätösjaksolla kuitenkin jo kahden pisteen päähän.
Vilpas ei vierailijoiden kiristä liialti säikähtänyt, vaan huiman ottelun pelannut Teemu Rannikko (27/1/7s) marssitti Vilppaan lopulta selvään voittoon. Rannikko kasasi 27 pistettä vain 25 minuutin peliajalla.
– Sata pistettä Seagullsia vastaan on paljon, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen korosti ottelun yhtä ratkaisua.
– Kiva saada myös uusia onnistujia. Tuo meidän nuori takamies, numero 9, vai mikä se on. Hänestä voi vielä tulla jotain, Tuominen hymyili 39-vuotiaan Rannikon tehoillan myötä.
Rannikon ohella Vilppaasta erottui etenkin Tim Coleman (29/5). Seagullsin paras oli Elijah Stewart (24/4).
Vilpas pelaa seuraavan kerran lauantaina Tampereella. Seagulls pelaa jo perjantaina Lapualla.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.