Kataja Basket saa vieraakseen puolalaisen Rosa Radomin FIBA Europe Cupin karsinnassa

19.9.2018 17:19 Katajan päävalmentaja Juha Sten linjaa: "Ehdottomasti haluamme päästä lohkovaiheeseen."

Ilari Seppälä ja Tommi Huolila pyrkivät raivaamaan Katajalle reittiä FIBA Europe Cupin lohkovaiheeseen. Kuva: Ville Vuorinen

Kataja Basket aloittaa torstaina FIBA Europe Cup -lohkopaikan metsästyksen kotiparketillaan, kun puolalainen Rosa Radom saapuu Joensuuhun.  

Kaksiosaisen karsinnan toinen osaottelu pelataan keskiviikkona 26. syyskuuta Radomissa. Otteluiden yhteistuloksen voittaja etenee seuraavalle karsintakierrokselle, jossa vastassa odottaa bulgarialainen Rilski Sportist (alustavat ottelupäivät 3. ja 10. lokakuuta).

Kataja Basketin päävalmentaja Juha Sten odottaa jo innolla avausosaa puolalaisjoukkuetta vastaan.

– Hyvillä mielin voi lähteä ensimmäiseen osaan. Terveystilanne on joukkueessa kohtuullinen, alla on melko ehjiä treeniviikkoja, Sten totesi.

Torstaina joensuulaisyleisölle esiintyy ensimmäistä kertaa kotijoukkueen paidassa maajoukkuetehtävistä palannut Topias Palmi. Palmin lisäksi viime vuodesta uusia kotimaisia pelaajia Katajassa ovat Matias Ojala, Joni Herrala sekä Samuli Vanttaja. 

– Pelimme on mennyt koko ajan parempaan suuntaan, Sten mietti.

Lohko on jo arvottu

Jos joensuulaiset onnistuvat kukistamaan myös seuraavalla karsintakierroksella Rilski Sportistin, aukeaa Kataja Basketille paikka FIBA Europe Cupin lohkovaiheessa. Kataja Basket on karsinnat läpäistessään jo arvottu lohkoon G, jossa muut joukkueet ovat Aris Thessaloniki (Kreikka), Medi Bayreuth (Saksa) sekä Levski Lukoil (Bulgaria).

G-lohkoon jo arvottu kolmikko tosin karsii myös paikasta Mestarien liigaan. Tarvittaessa FIBA Europe Cupin lohkopaikkoja täydennetäänkin karsinnan toisella kierroksella pudonneilla joukkueilla. FIBA Europe Cupin lohkovaihe käynnistyy lokakuun 15.–21. päivä.

– Ehdottomasti haluamme päästä lohkovaiheeseen ja vieläpä pärjätä siellä. Se on selvä juttu, niin seura kuin pelaajatkin haluavat päästä kansainvälisille kentille. Tämä on kaikille loistava paikka näyttää osaamistaan, Sten linjaa.

Kataja Basketin torstainen vastustaja on joensuulaisyleisölle uusi tuttavuus. Viime kaudella vuonna 2003 perustettu Rosa Radom sijoittui varsin laadukkaassa Puolan pääsarjassa viidenneksi.

– Vastustaja on fyysinen joukkue, jossa on myös erinomaisia yksilöitä, jotka pystyvät koviinkin ratkaisuihin tarpeen tullen. Joukkueen peliä rytmittää 34-vuotias takamies Obie Trotter, joka pelasi aikanaan ToPossa (Korisliigaa kaudella 2009–10).

– Luvassa on varmasti inhottava vastus, jota vastaan ei voi ottaa yhtään taka-askelia.

Juha Sten aloittaa ensimmäisen kautensa Katajan päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen

Sten on viihtynyt Korisliiga-arjessa

1B-divisioonassa tahkoavan Äänekosken Huiman valmennuksen ja luokanopettajan hommat Korisliiga-joukkueen arkeen vaihtanut Sten on ollut tyytyväinen uuden pestinsä tuomiin haasteisiin.

– Hyvältä on maistunut elämä Joensuussa. Olemme koittaneet tehdä hommia niin hyvin kuin on ollut mahdollista. Olen tykännyt kovasti joukkueen aktiivisesta harjoitusilmeestä, etenkin puolustuspäässä.

Torstai-iltana Sten odottaa joukkueeltaan ennen kaikkea rohkeaa hyökkäämistä.

– Toivon, että uskallamme lähteä juoksemaan kenttää rohkeasti. Yksittäisiä tilanteita ei saa liikaa murehtia, vaan on keskityttävä pikaisesti aina jo seuraavaan suoritukseen. Millään joukkueella ei ole konsepti tässä vaiheessa kautta vielä siinä pisteessä, etteikö virheitä tulisi, 34-vuotias Sten muistuttaa.

Edellisellä kaudellaan Kataja Basket sijoittui Korisliigan runkosarjassa kuudenneksi ja tippui puolivälierissä BC Nokiaan vastaan suoraan otteluvoitoin 3–0.

Katajalle osallistuminen kansainväliseen kilpailuun on jo kaiken kaikkiaan seitsemäs kerta. FIBA Europe Cup puolestaan järjestetään nykymuodossaan nyt neljättä kertaa.

Kataja Basket–Rosa Radom alkaa torstaina klo 18.30 Joensuun LähiTapiola Areenalla.

Asiat

 
19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

8.2.2026 18:55 Korisliiga

Lohkojohtaja Katajan etumatka kapenee – isännät vetivät pidemmän korren Kouvolassa

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.

7.2.2026 19:38 Korisliiga

Bisons tarrasi pudotuspelipaikkaan rajulla otteluvoitolla – ylemmässä lohkossa hait karhua vahvempia

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.

Näytä lisää vastaavia