3.3.2021 20:20 Miesten Korisliigassa käy kova kamppailu niin kärkisijoista kuin viimeisistä playoff-paikoistakin. Illan voittajia olivat Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö.
Katajan Tomi Lommi sivusi omaa piste-ennätystään Katajan tärkeässä voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kataja Basketin ilta Korihaiden vieraana käynnistyi huolestuttavan hitaasti mutta päättyi lopulta roimaan voittoon. Uudenkaupungin isännät taipuivat 69–97.
Pelissä oli vieraiden osalta iso panos, sillä Kataja taistelee viimeisistä pudotuspelipaikoista tiukassa sumpussa neljän muun joukkueen kanssa. Voiton ansiosta mahdollisuus jatkoon on yhä elossa. Korihait puolestaan on sarjan viimeisenä vain neljällä pisteellä eikä näin ollen voi enää nousta pudotuspeliviivalle asti.
– Kolmannella jaksolla nostimme puolustuksen intensiteettiä ja heitimme vapaammat heitot sisään. Siinä oli oikeastaan suurin ero ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä. Tämä oli tärkeä voitto, kommentoi Katajan Tomi Lommi Ruudun haastattelussa.
Kovimmat pistenikkarit ottelussa olivat Katajan Jordan Semple 16:lla ja Korihaiden Trey Zeigler 25:llä.
Tampereen Pyrintö nappasi ottelun alussa ronskin johtoaseman Kauhajokea vastaan, mutta ottelu tasaantui toisella puoliskolla. Isännän roolissa pelannut Kauhajoki ei kuitenkaan saanut vieraitaan kiinni vaan luopui sarjapisteistä luvuin 81–89.
Voittonsa ansiosta Pyrintö otti itselleen Kauhajoen hallitseman kakkospaikan runkosarjassa.
– Olimme hyvin valmistautuneita ja toteutimme niitä asioita, joita halusimmekin. Ennen kaikkea puolustuksemme oli alussa juuri sitä, mitä pitää. Puoliajalla puhuimme siitä, että huippujoukkueet voivat olla joskus häviöllä, mutta ne eivät luovuta. Ja niin kävi, että Kauhajoki tuli sitten kovaa takaisin, ja meillä oli ihan inasen liikaa hyvän olon tunnetta. Mutta lopussa olimme taas vahvoja ja parempia, kommentoi Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen.
Otteln parhaat pistemiehet olivat Pyrinnön Marcus Lewsi 30:llä ja Kauhajoen Jeffrey Garrett Jr 23:lla.
Karhu Basket ja Salon Vilpas aloittavat finaalisarjan torstaina 15.4. kello 18.00 Kauhajoella. Mestariksi vaaditaan neljä voittoa. Ruutu-palvelu välittää kaikki finaalit kotikatsomoihin.
Salon Vilpas selätti vaikeat ennakkoasetelmat ja lähetti ennakkosuosikki Helsinki Seagullsin pronssipeliin.
Kauhajoki eteni miesten Korisliigan välieristä finaaliin ja lähetti Pyrinnön pronssiotteluun. Seagullsin ja Vilppaan sarjassa johto kapeni.
Suomi-koriksen kaikkien aikojen ikoneihin lukeutuvan, Susijengin pelinrakentajana vuosikausia ihastuttaneen turkulaislähtöisen ja Salon Vilpasta Korisliigassa edustavan Teemu Rannikon, 40, muistelmateos ilmestyy syksyllä. Valtteri Mörttisen kirjoittaman kirjan ”Teemu Rannikko – Pelin tekijä” julkaisee Docendo.
Miesten Korisliigassa molemmat välieräsarjat päätyivät kutkuttavaan 3–1-tilanteeseen.
Lahden NMKY:n kasvatti Vesa Mäkäläinen, 34, on päättänyt lopettaa ansiokkaan uransa. Kaksi Suomen mestaruutta voittanut Mäkäläinen oli Susijengin EM-joukkueessa Liettuan kisoissa 2011.
Kauhajoki otti välierissä Tampereen Pyrintöä vastaan 2–1-johdon illan tiukan taisteluvoiton seurauksena.
Helsinki Seagullsin ja Salon Vilppaan kolmas välierävääntö venyi jatkoerään, josta vieraat poistuivat voittonsa ansainneina.
Vahvan kauden joensuulaisessa Kataja Basketissa pelannut 201-senttinen ja 25-vuotias lahtelaiskasvatti Aapeli Alanen siirtyy loppukaudeksi Tshekin pääsarjaan. Susijengissäkin viisi ottelua pelanneen Alasen kevään työnantaja on Tshekin liigan viidennellä sijalla majaileva Basket Brno.
Kauhajoki tasoitti välieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan 1–1:een.
Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.
Miesten Korisliigan toisessa välieräsarjassa Pyrintö isännöi Kauhajokea ja otti ensimmäisen voiton itselleen.
Runkosarjavoittaja Helsinki Seagulls joutui yllättäen taipumaan kotikentällään Salon Vilppaalle miesten Korisliigan ensimmäisessä välieräottelussa.
Korisliigan toisessa välieräsarjassa kohtaavat tämän kauden ehdoton valopilkku Tampereen Pyrintö ja kaksi edellistä mestaruutta voittanut Karhu Basket. Ennakossa äänessä joukkueiden tähtipelaajat Shawn Hopkins ja Bojan Sarcevic.
Sekä Helsinki Seagulls että Salon Vilpas ovat kuuluneet miesten Korisliigan eliittiin jo muutaman vuoden, mutta kummallekaan ei ole tippunut mestaruutta. Nyt he kohtaavat toisensa jo välierissä.
KTP:n kasvatti Michael Pounds, 32, on päättänyt ripustaa koripallokenkänsä naulaan. Päättynyt kausi oli ensiesiintymisensä Korisliigassa 2006–07 tehneelle Poundsille uran 15:s pääsarjassa.
Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas aloittavat välieräsarjansa maanantaina 29.3. Tampereen Pyrintö ja Karhu Basket päivää myöhemmin. Kaikki välierät ovat katsottavissa Ruutu-palvelun kautta.
Kauhajoki ja Tampereen Pyrintö etenivät miesten Korisliigassa välieriin. Kesälomalle lähtevät Kataja Basket ja BC Nokia.
Korisliigan viimeiset käynnissä olevat puolivälieräsarjat kaventuivat kumpikin 3–1-tilanteeseen.
Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas veivät omat puolivälieräsarjansa voitoin 4–0.