17.11.2022 10:14 HBA-Märskyn riveissä hienoa kautta pelaava Kati Ollilainen, 19, on valinnut yliopistonsa Yhdysvalloissa, kun Helsingin NMKY:n kasvatti on sitoutunut siirtymään Wyomingin yliopistoon syksyllä 2023.
HBA-Märskyn Kati Ollilainen siirtyy vuoden päästä Wyomingin yliopistoon. Kuva: Ville Vuorinen.
Kuluvalla kaudella Ollilainen on pelannut HBA-Märskylle neljä ottelua Korisliigassa, joissa hän tilastoinut keskimäärin 18,8 pistettä, 5,8 levypalloa, 2,8 syöttöä ja 1,8 riistoa ottelua kohden. Kesällä 2022 Ollilainen pelasi alle 20-vuotiaiden A-divisioonan EM-kisoissa sekä neljä harjoitusmaaottelua Susiladiesin riveissä.
– Kati tuo valtavasti koripallokokemusta meidän joukkueeseen. Hänellä on ollut ympärillään uskomattomia seuravalmentajia Suomessa ja hänen vaikutuksensa joukkueeseen alkaa välittömästi, kun hän astuu kampukselle, Wyomingin päävalmentaja Heather Ezell kommentoi yliopiston tiedotteessa.
Wyomingin yliopistohistoriasta löytyy kaksi NCAA:n lopputurnauspaikkaa, joista edellinen on vuodelta 2021.
Ollilaisella on käynnissä Korisliigassa hänen neljäs kautensa, joista jokaisen hän on pelannut HBA-Märskyssä. Kasvattajaseurassaan HNMKY:ssä hänet valittiin 19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaksi kaudella 2018-19.
Suomen nuorten maajoukkueiden vakiokasvoihin kuulunut Ollilainen on pelannut Sudenpennuissa 62 ottelua. Naisten maajoukkuepaidan hän on pukenut ylleen jo seitsemän kertaa.
HBA-Märskyä kuluneella kaudella edustanut Janette Aarnio, 19, on valinnut menevänsä ensi kaudeksi South Floridan yliopistoon. Helsingin NMKY:n kasvatti on ehtinyt pelata jo neljä maaottelua Susiladiesin paidassa.
Tapiolan Hongan kasvatti, tällä kaudella HBA-Märskyssä naisten Korisliigaa pelaava, Henna Sandvik, 18, on sitoutunut Indianan yliopistoon. Susiladiesin EM-karsintajoukkueeseen kuuluva Sandvik aloittaa freshman-kautensa ”Hoosiersissa” syksyllä 2022.
Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.
HBA-Märskyssä kautensa päättänyt, Suomen nuorisomaajoukkueista tuttu Emerita Mashaire, 20, on sitoutunut Cincinnatin yliopistoon, jonne hän siirtyy tulevaksi kaudeksi. Leppävaaran Pyrinnön kasvatti pussitti HBA:lle naisten Korisliigassa 9,1 pistettä per ottelu.
HBA-Märskyä alkaneella kaudella edustava Saga Ukkonen, 19, on sitoutunut aloittamaan yliopistouransa Texas Techin yliopistossa kaudella 2021/22.
Suomen laiturilupauksiin kuuluva Elina Arike, 20, on valinnut yliopistokseen Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa University of Texas at El Pason.
HBA:n ja Susiladiesin huippulupaus Sara Bejedi, 18, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltojen yliopistoparketeille Arizona Staten yliopistoon.
Vimpelin Vedon kasvatti Lotta Vehka-aho, 17, siirtyy vuoden päästä Atlantin taakse NCAA:n yliopistoparketeille Florida Atlantic Universityyn. Vehka-aho pelaa kuluvalla kaudella Naisten Korisliigaan HBA:ssa.
Naisten ja miesten koripallon Suomen Cup huipentuu tammikuun 13.–15. päivä Urhea-hallissa Helsingissä pelattavaan Final Fouriin. Koriksen superviikonloppu pitää sisällään sekä naisten että miesten välierät sekä finaalin.
Toista kautta Naisten Korisliigassa pelaava Carmen Tyson-Thomas on ollut tällä kaudella lähes pitelemätön ja johdattanut EBT:n sarjan kakkospaikalle. Loistavista otteista huolimatta pelaaja toipuu edelleen käden murtumasta ja on joutunut muokkaamaan peliään sen mukaan.
Sarjassa pelattiin viimeiset ottelut ennen joulutaukoa. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, FoA ja EBT. Seuraavan kerran pallo nousee sarjassa ilmaan 8.1.2023.
Yhdysvaltojen yliopistokentillä NCAA:ssa miesten viimeisen viikon suurin onnistuja oli Pittsburghin yliopiston Fede Federiko, joka hurjasteli 22 pistettä, 8 levypalloa ja 3 torjuntaa North Floridaa vastaan. Myös Olivier Nkamhoua ja Mustapha Amzil olivat liekeissä omien yliopistojensa peleissä.
Naisten Korisliigassa pelattiin toiseksi viimeinen kierros ennen joulutaukoa. Voittoihin ylsivät Pyrintö, EBT, Honka, Kouvottaret ja FoA.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa naisten puolella Sara Bejedi ja Florida State voittivat kuudennen peräkkäisen voittonsa. Florida State on nyt voittanut kahdestatoista pelaamastaan ottelustaan yksitoista.
Kaikki joukkueet nähtiin parketeilla keskiviikkona. Voittajiksi ylsivät PeKa, FoA, Honka, HBA sekä ToPo.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisiin miesonnistujiin lukeutui Fede Federiko, joka mätti hurjan 17 pisteen, 14 levypallon, 3 syötön ja 3 torjunnan tupla-tuplan, kun Pittsburgh kaatoi Sacred Heartin.
Naisten Suomen Cupin välieräjoukkueet ovat selvillä. Tiensä jatkoon selvittivät ToPo, PeKa, Pyrintö sekä ViVe. Lopputurnaus pelataan 14-15.1.2023.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa naisten puolella viimeisen viikon aikana Henna Sandvikin edustama Indiana voitti kolme ottelua ja porskuttaa täten voittamattomana kymmenen ottelun jälkeen. Indiana on rankattu valtakunnallisesti neljänneksi parhaaksi joukkueeksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon sisään kaksi suomalaispelaajaa oli hurjassa vireessä. Olivier Nkamhoua keräsi 20 pistettä ja 6 syöttöä Tennesseelle, kun taas Mustapha Amzil repi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan Daytonille.
Korisliigojen ja NOCCOn solmiman markkinointiyhteistyön myötä kuukauden pelaajat ovat jatkossa Kuukauden vahvimpia. Naisten Korisliigan marraskuun vahvin on Espoo Basket Teamin Carmen Tyson-Thomas.