Kobrat otti jälleen vierasvoiton viime hetken heitolla – Karhu Basket jatkoi voittoputkeaan

9.2.2019 19:59 Kataja piti kotiparketillaan selvästi KTP:n takanaan.

Kobrien Larry Anderson ratkaisi voiton Nokialla viime hetken haamukolmosella. Kuva: Ville Vuorinen

Lapuan Kobrat otti toisen vierasvoiton putkeen kaatamalla BC Nokian koriluvuin 78–81 (46–29). Kobrille voitto oli jälleen erityisen makea, sillä voittokolmonen lähti Larry Andersonin käsistä juuri ennen päätössummerin rääkäisyä.

Viime keskiviikkona Kobrat voitti Helsingissä Jussi Turjan haamukolmosella. Nyt Andersonin kolmonen oli dramaattisuudessaan samaa laatua.

Tasatilanteessa BC Nokian Niko Mattilan kahden pisteen yritys meni ohi, kun pelikellossa oli vain noin neljä sekuntia. Kobrien Jaron Hopkins nappasi puolustuslevypallon, avasi nopealla syötöllä hyökkäyksen Andersonille, joka heitti kaksi metriä kolmoskaaresta voittoheiton korirenkaan keskelle.

– Lapualle onnittelut hienosta noususta. He pelasivat toisen puoliajan sillä tavalla kun pelättiin, että he parhaimmillaan voivat pelata. Aggressiivisuudella he painostivat meidän menetyksiin ja huonoihin valintoihin. Ensimmäinen puoliaika meni meidän gameplanin mukaan, toinen heidän, BC Nokian käskyttäjä Ville Tuominen kertasi.

Kobrien suorituksen arvoa nostaa myös se, että joukkue oli vielä puoliajalla tappiolla 17 pisteitä. Parhaimmillaan nokialaiset johtivat ottelua 20 pistettä. Kobrat nousi voittotaisteluun hurjalla kolmannella neljänneksellä, 12–30.

Päätösjakso oli erittäin tasainen, joskin BC Nokia oli jatkuvasti vähän vierasjoukkuetta edellä. Panu Peltokangas tasoitti ensin ottelun vapaaheittoviivalta 28 sekuntia ennen loppua. Onnistuneen puolustuksen jälkeen Andersonin sankariheitto sai mahdollisuutensa.

– Pelasimme vähän hermostuneesti. Nokia vei alussa, mutta aggressiivisuuden nostaminen puoliajan jälkeen auttoi meitä, Anderson huokaisi.

– Olimme tosi passiivisia ja huonoja alussa. Tavallaan se, mitä tehtiin toisella puoliajalla, oli gameplan alusta asti. Joka jätkä ottaa ylhäältä, kun Nokialta puuttui heidän ykköstakamies. Ensimmäistä kertaa päävalmentajaurallani suutuin kunnolla ja huusin puoliajalla. Ilmeisesti nuoria poikia pitää potkia vielä lujempaa, että he tekevät töitä koko kentällä, Kobrien käskyttäjä Ville Turja linjasi.

BC Nokian parhaat olivat Sean O’Mara (17/8) ja Aapeli Alanen (16/1/3s).

Kobrien ykköstykit olivat Anderson (20/5), Khalil Small (15/6/4s/3r) ja Peltokangas (14/8).

BC Nokia matkaa keskiviikkona paikallisotteluun Tampereelle. Kobrat saa vieraakseen keskiviikkona Korihait.

Ottelutilasto

Karhu Basket otti jo yhdeksännen peräkkäisen voiton

Kauhajoen Karhu Basket jatkaa edelleen vuotta 2019 voittamattomana. Karhu Basket venytti voittoputkensa jo yhdeksän ottelun mittaiseksi kaatamalla vierailija Tampereen Pyrinnön 86–79 (42–42).

Äärimmäisen tasaväkinen kamppailu ratkesi Karhu Basketin eduksi vahvan päätösneljänneksen ansiosta. Keskiviikkona paikallisottelun Lapualla kuudella miehellä voittanut Karhu Basket käytti nyt kentällä seitsemää miestä, kun Mikael Laihoinen pystyi auttamaan joukkuetta kuuden minuutin verran.

Karhu Basketin koko aloitusviisikko ylsi kaksinumeroisille pisteluvuille. Rene Rougeau (20/6/4s), Marvi Singleton (19/8) ja Cameron Jones (18/6/5s) olivat kauhajokelaisten tuhoisimmat pelaajat.

Pyrinnön tehokkaimmat olivat Kevin Johnson Jr. (19/13/4s) ja Jaylon Tate (16/2/7s).

Karhu Basket lähtee hakemaan jo kymmenettä peräkkäistä voittoaan keskiviikkona Salon Vilppaan vieraaksi. Pyrintö saa keskiviikkona vieraita Nokialta.

Ottelutilasto

Kataja oli vakuuttava kotiparketillaan

Joensuun Kataja Basket ei antanut kotkalaisvierailleen mahdollisuuksia, vaan Kataja voitti vakuuttavasti 88–69 (50–36).

Kataja oli vieraitaan selvästi edellä kolme jaksoa neljästä. Ainostaan kolmannella neljänneksellä KTP hallitsi ottelutapahtumia.

KTP menetti ottelussa 19 kertaa Katajan 13 vastaan. Muutoin tilastoista ei suuria eroja joukkueiden välillä löytynyt.

Katajan kaikkia kaikessa oli maajoukkuetakamies Ilari Seppälä (26/3/2s). Myös Topias Palmi (13/3) ja Daniel Mullings (18/7/7r) onnistuivat aloitusviisikosta kiitettävästi.

KTP:n parhaat olivat Donte Thomas (15/6) ja Tyrell Nelson (14/8/3s).

Katajan urakka Korisliigassa jatkuu jo sunnuntaina, kun Joensuuhun saapuu Kouvolan Kouvot. KTP isännöi tiistaina Seagullsia.

Ottelutilasto

 
15.7.2019 09:24 Susijengi

Ilari Seppälä käyttää ulkomaanoptionsa, siirtyy Ranskaan

Alkukesällä sopimuksen Korisliigan Helsinki Seagullsin kanssa tehnyt Susijengin takamies Ilari Seppälä, 26, käyttää sopimuksensa ulkomaanoption ja siirtyy Ranskan Pro B -liigaan Aix-Mauriennen joukkueeseen. Ulkomaanpesti on Lapuan Korikobrien kasvatille uran ensimmäinen.

11.7.2019 10:24 Korisliiga

BJ Raymond palaa Pyrintöön kaksivuotisella sopimuksella

Tampereen Pyrintö saa mieleisen paluumuuttajan, kun seura on solminut kaksivuotisen sopimuksen Benjamin “BJ” Raymondin, 32, kanssa. Viimeksi mies nähtiin Pyrinnön väreissä kaudella 2013-2014, kun Pyrintö edellisen kerran juhli Suomen mestaruutta

9.7.2019 09:03 Korisliiga

Jamuni McNeace Salon Vilppaan haaviin

Salon Vilppaan joukkue syyskuun lopulla käynnistyvään Korisliigaan on valmis. Vilppaan viimeinen palanen on sisäpelaaja Jamuni McNeace.

3.7.2019 09:47 Korisliiga

Karhu Basketille kaksi uutta pelaajasopimusta – Thomas Vehmanen ja Miron Ruina Kauhajoelle

Kaksi perättäistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhu Basket on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta. Thomas Vehmanen on tehnyt seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Miron Ruina solmi puolestaan yksivuotisen sopimuksen, joka sisältää molemminpuolisen option kaudesta 2020-21.

28.6.2019 08:24 Korisliiga

Gonzalvezille jatkosopimus, Nuolivirta uutena Kouvoihin

Viime kaudella SM-hopeaa voittanut Kouvot on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen David Gonzalvezin kanssa. Viime kaudella Korihaita edustanut Mika Nuolivirta on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kouvojen kanssa.

27.6.2019 12:40 Susijengi

Topias Palmi kolmivuotisella sopimuksella Italian Serie A:n Cremonaan

Korisliigan vuoden pelaajana palkittu ja Susijengissä vuosien 2018-19 MM-karsinnoissa maajoukkueläpimurtonsa tehnyt Tampereen Pyrinnön kasvatti Topias Palmi, 24, siirtyy joensuulaisesta Kataja Basketista kolmivuotisella sopimuksella Italian Serie A:n Guerino Vanoli Basket Cremonaan.

24.6.2019 15:16 Korisliiga

Henri Ventoniemi Korihaiden pelipaitaan

Uudenkaupungin Korihait on solminut vuoden mittaisen sopimuksen sentteri Henri Ventoniemen kanssa. Lisäksi laituri Elias Lahdensuun siirtyy Uuteenkaupunkiin yksivuotisella sopimuksella.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

19.6.2019 09:50 Korisliiga

Finaalien MVP:ksi valittu Cameron Jones jatkaa Karhu Basketissa

Jones oli päättyneellä kaudella yksi Karhu Basketin toisen peräkkäisen Suomen mestaruuden pääarkkitehdeistä. Vuoden mittaisessa jatkosopimuksessa on heinäkuun loppuun asti ulottuva ulkomaanoptio.

11.6.2019 20:59 Korisliiga

Tuomas Hirvonen tarttui Lahti Basketballin haaviin

Korisliigan nousijajoukkue vahvistui takamies Tuomas Hirvosella, joka solmi seuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.

10.6.2019 08:35 Korisliiga

Vuoden tulokkaana palkittu Niemi jatkaa Ura Basketissa

Trey Niemi on tehnyt jatkosopimuksen Korisliigassa pelaavan kaarinalaisseuran kanssa. Lisäksi seura teki sopimukset 17-vuotiaiden Edvard Gullichsenin ja Lauri Hännisen kanssa.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

6.6.2019 12:50 Pääjuttu

Joonas Iisalo suuntaa Bundesliigaan – Ville Tuominen Vilppaan päävalmentajaksi

Kolme edellistä kautta Vilpasta luotsannut Joonas Iisalo siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavan Crailsheimin apuvalmentajaksi Tuomas Iisalon johtavaan valmennustiimiin. Vilppaan päävalmentajaksi tulee Ville Tuominen yhden vuoden mittaisella sopimuksella.

3.6.2019 15:36 Korisliiga

Vesa Mäkäläinen jatkaa Lahti Basketballissa

Viime kaudella I divisioonan A:n voittanut ja paikan Korisliigaan lunastanut Lahti Basketball on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen kapteeni Vesa Mäkäläisen kanssa.

2.6.2019 16:48 Pääjuttu

Bojan Sarcevic ja Karhu Basket jatkosopimukseen

Sopimus on kestoltaan kahden vuoden mittainen. 31-vuotias takamies johdatti Karhu Basketin kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen.

31.5.2019 10:08 Korisliiga

Jussi Laakso Seagullsin päävalmentajaksi – Vesa Vertio täydentää valmennusjohdon

Helsinki Seagulls on nimittänyt uudeksi päävalmentajaksi Jussi Laakson, joka johdatti Karhu Basketin kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen. Vesa Vertio saapuu Seagullsiin Saksan Bundesliigassa pelaavasta Crailsheim Merlinsistä.

29.5.2019 12:00 Korisliiga

Aapeli Alanen vahvistamaan Kataja Basketia – Samuli Vanttajalle jatkosopimus

Alanen löi päättyneellä kaudella itsensä kaikkien tietoisuuteen BC Nokian paidassa, kun hän tilastoi 14,3 pistettä ottelua kohden. Samuli Vanttaja ja Valtteri Mervola puolestaan tekivät jatkosopimukseen joensuulaisseuran kanssa.

29.5.2019 09:51 Korisliiga

Tilastoykkönen Timo Heinonen jatkosopimukseen Seagullsin kanssa

Helsinki Seagulls on tehnyt 1+1-mittaisen jatkosopimuksen 37-vuotiaan Timo Heinosen kanssa. Heinosella on vyöllä kaikkien aikojen eniten Korisliiga-otteluita, joita on pudotuspelit mukaan lukien 825.

28.5.2019 13:01 Korisliiga

Greg Gibson BC Nokian päävalmentajaksi - Shawn Hopkins ja Lassi Nikkarinen näätäpaitaan

Greg Gibsonin sopimus on kestoltaan kolmivuotinen. Uusina pelaajina saapuvat Yhdysvaltojen yliopistoparketeilta BC Nokian oma kasvatti Shawn Hopkins sekä Lassi Nikkarinen. Lisäksi Näädissä jatkavat suomalaisista Daniel Dolenc, Niko Mattila, Teemu Sulonen ja Antti Ahonen.

27.5.2019 15:05 Korisliiga

Karhu Basketin Vesa Ojala: ”Haluamme, että meidän kauttamme noustaan Euroopan kentille”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojalan mielestä kulunut kausi ei ollut helppo, vaikka nyt joukkue juhliikin toista peräkkäistä mestaruutta.

Näytä lisää vastaavia