13.3.2023 09:45 Vilppaan Mikko Koivistosta tuli perjantaina Korisliigan kaikkien aikojen ennätysmies nostaen perättäisten onnistuneiden vapaaheittojensa luvuksi 57. Antto Nikkarinen pelasi puolestaan 500. runkosarjaottelunsa.

Koivisto rikkoi 10 vuotta vanhan ennätyksen. Kuva: Ville Vuorinen
Salon Vilppaan Mikko Koivistosta tuli perjantaina Korisliigan kaikkien aikojen ennätysmies, kun hän pisti Kouvoja vastaan yhdeksän ensimmäistä vapariaan pussiin ja nosti näin perättäisten onnistuneiden vapaaheittojensa luvuksi 57. Onnistuneiden vapareiden putki alkoi viime vuoden pudotuspeleistä.
Koivisto tunnetaan tarkkakätisenä, mitä todistaa sekin, että hän on Korisliigassa yli 600 vaparia heittäneistä pelaajista tarkkuudessa kakkostilalla 85,1 % sihdillä yhdessä Jyri Lehtosen kanssa. Vain Tampereen Pyrinnössä aikanaan pelannut Kenneth Lowe on ollut tarkempi (85,9 %).
57 Mikko Koivisto 2022-23
51 Jeb Ivey 2013
48 Kalevi Pietikäinen 1981-82
48 Hanno Möttölä 2010
47 Jamar Wilson 2021-22
Korisliigaa 15. kauttaan pelaava Antto Nikkarinen sai perjantaina täyteen 500 runkosarjan ottelua. Hän on kautta aikain 18. pelaaja, joka on yltänyt tähän ottelumäärään.
Antto valittiin Korisliigan parhaaksi 2017 ja hän on kahdesti voittanut liigan syöttökuninkuuden. Runkosarjapisteitä on kertynyt uralla 4422 (ka. 8,8) ja syöttömerkintöjä 2235 (ka. 4,4). Yhden ottelun korkeimmat kirjaukset ovat pisteissä 37 ja passeissa 16. Susipaidassa on Nikkarisella 160 edustusta, joista 38 miehissä.
Tällä Pussihukkien kasvatilla ovat liigaseuroina olleet Honka, Kouvot, Bisons, Seagulls, KTP ja Kobrat.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.