Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

25.9.2025 11:31 Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

Bisons Loimaan viime kausi oli monelle positiivinen yllätys. Vasta hiljattain takaisin Korisliigaan noussut joukkue kaivoi tiensä ylempään jatkosarjaan ohi monen varteenotettavan kilpailijan. Pelit kuitenkin päättyivät pudotuspeleissä nopeasti.

Kapteeni Vesa Heinoselle se jätti paljon enemmän nälkää kuin tyytyväisyyttä suoritukseen.

– Ymmärrän sen, että monelle tämä lopputulos varmasti kelpasi isossa kuvassa, mutta omaan korvaan kauden loppu oli mollivoittoinen. Kahta peliä puolivälierissä johdimme melkein parilla kymmenellä mutta annoimme voiton pois ja lähdimme suoraan kolmessa ottelussa laulukuoroon.

Heinonen tarkentaa ajatuksiaan todeten, että ottelusarjan varmasti voitti parempi joukkue – Kataja Basket oli pelannut jo numeroidenkin valossa erinomaisen kauden – mutta summerin soidessa oli vaikea ajatella asioita tästä näkökulmasta.

– Onneksi sain pian käännettyä asian päässäni niin, että huonon maun sijaan suuhun jäi nälän tunne, hän toteaa.

Syksylläkin harjoitusjakson aikana tunteet ovat seilanneet. Yhtäältä Heinonen kokee, että koossa on kokoonpano, jonka on mahdollista pelata aktiivista ja aggressiivista puolustuspeliä ja hyökätä myös laajalla rintamalla fiksusti. Toisaalta taas pelaajia ovat piinanneet viime hetken loukkaantumiset.

– Jos jotakin toivoisin tälle joukkueelle nyt, se on terveyttä. Olemme päässeet todella vähän harjoittelemaan koko porukka koossa, mutta täytyy hyväksyä, että se kuuluu tähän työnkuvaan, Heinonen pohtii.

Lisäksi edessä on Korisliiga-kausi, jossa voimasuhteita on täysin mahdoton ennustaa. Monet asiat ovat menneet uusiksi sekä sarjassa että seuroissa. Heinonen kuitenkin ottaa yhden opin mukaansa menneistä:

– Viime kausi osoitti meille, että tietynlainen tasaisuus runkosarjassa voi kantaa kaltaisemme joukkueen playoffeihin asti. Nyt tältä ryhmältä kaivataan isompaa kasvutarinaa. Uskon, että tämä biisonijoukkue kykenee siihen.

Tähän kasvutarinaan Heinosen on autettava joukkue ympärillään. Hän myöntää, ettei ole bussissa tai pukukopissa puheliaimmasta päästä mutta pyrkii siksi joka tilanteessa johtamaan nimenomaan esimerkillä.

Siihen puolestaan, miten pääkoppaa nollataan vaativan kauden pyörityksessä, kapteenilla on yksi lääke ylitse muiden: lavatanssit.

– Harrastukseni aiheuttaa usein huvittuneisuutta joukkuekavereissa, ja monet kysyvät neljäänkin kertaan, että olenko vakavissani, ennen kuin uskovat. Mutta totta se on, enkä ole hetkeäkään hävennyt vaan kerron aiheesta mielelläni, Heinonen sanoo hymyillen.

Kapteeni kertoo, että häneltä sujuvat kaikki perinteiset lajit foxista salsaan, ja hän kehittyy jatkuvasti. Tanssi on hyvin verrattavissa hänen toiseen harrastukseensa golfiin siinä, että kehittymiselle on vaikea löytää minkäänlaista rajaa, koska ne nojaavat enemmän taitoon kuin luontaiseen fysiikkaan. Tanssin ainutlaatuisiuutta hän perustelee kertoen:

– Tanssiessa pääsee hyvin irti ympäröivästä maailmasta. Erityisesti koronan jälkeen olen kokenut tarvetta sosiaaliselle ympäristölle, jossa hehkuu iloinen energia. Tanssi on ihmiselle myös hyvin primitiivinen asia, sillä kautta historian olemme kokeneet tarvetta liikkua musiikin tahdissa. Tiedän, että siihen kuuluu paljon stereotypioita, mutta pyrin ahkerasti taklaamaan sellaisia myyttejä ja markkinoimaan tätä yleistä hyvinvointia lisäävää harrastusta.

Loimaalaisille korisfaneille Heinosella on jopa suora vinkki tarjolla:

– Käyn usein Pappisten kesälavalla, ja vähän matkaa Turun suuntaan löytyy Auran nuortentalo. Tansseihin voi tulla, vaikkei vielä osaakaan!

Bisons Loimaa 2025-26 pähkinänkuoressa


Korisliiga-kausi 2025-26 pyörähtää käyntiin perjantaina 3. lokakuuta kolmen ottelun voimin! Kaikki joukkueet nähdään parketilla avausviikonlopun aikana 3.-5.10. Ruutu-palvelu välittää kaikki Korisliigan ottelut kotikatsomoihin.

 
2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

Näytä lisää vastaavia