Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

2.5.2022 20:56 Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

Vilppaan Jeremiah Wood hyppyyttää Kauhajoen Rene Rougeauta ja Simeon Carteria. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Miesten Korisliigan finaalisarja pyöräytettiin käyntiin Kauhajoella. Avausottelussa isäntäjoukkue pääsi nopeasti niskan päälle ja piti otteen loppuun asti. Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan lopulta pistein 90–68.

Kauhajoen kärkinimet lattialla olivat sensaatiomaiset vahvistukset Rene Rougeau ja Lee Skinner. Molemmat upottivat 16 pistettä, minkä lisäksi Rougeau keräsi kuusi levypalloa ja neljä riistoa ja Skinner kahdeksan levypalloa ja kolme riistoa.

Myös joukkuetoveri Severi Kaukiainen esiintyi kokonaisuudessaan hyvin tehdessään 14 pistettä ja napatessaan riistoja kaksi, vaikka suomalaistakamies viskoikin ohi kaikki kuusi kaukoheittoyritystään.

– Tämä oli yksi kautemme parhaita puolustuspelejä. Se oli iso avain, että pakotimme vastustajan 23 menetykseen. Valmistaudumme samalla tavalla myös seuraavaan peliin, mutta aina on mahdollista pelata vieläkin vähän kovempaa, kommentoi Kaukiainen.

Vilppaan puolella leijonanosa pisteistä syntyi sentteri Jeremiah Woodin käsien kautta. Hän nosteli 18 pistettä ja keräsi kuusi levypalloa. Avausviisikon ainoa suomalaispelaaja Mikko Koivisto lisäsi pinoon kahdeksan pistettä.

– Kauhajoki teki niitä asioita, joita heiltä odotimme, ja he tekivät niitä juuri niin hyvin kuin on puhuttukin. Meidän pitää nostaa pelikovuuttamme seuraavaan otteluun. Se tarve näkyy tänään hyökkäyslevypallojen ja menetysten tilastoissa, kommentoi Koivisto.

Korisliigan finaalit jatkuvat keskiviikkona 4. toukokuuta Salossa.

Ottelutilastot

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia