5.11.2020 19:00 Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen, jonka mukaisesti Korisliigan kauden 2020-21 sarjamääräyksiä muutetaan putoamisen suhteen vallitsevan epävakaan tilanteen vuoksi.

Kauden 2020-21 päätteeksi Korisliigan alemman jatkosarjan viimeiseksi (6.) sijoittuneen joukkueen tuli sarjamääräysten mukaan pudota I divisioona A:han seuraavaksi kaudeksi. Korisliigan torstaina 29.10. pidetty seurakokous esitti kuitenkin liittohallitukselle, että kauden 2020-21 päätteeksi Korisliigasta ei yksikään joukkue putoaisi urheilullisin perusten I divisioona A:han .
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi keskiviikkona 4.11. pitämässään kokouksessa Korisliigan seurakokouksen esityksen. Tehdyn päätöksen mukaan Korisliigasta ei kauden 2020-21 päätteeksi putoa yksikään joukkue urheilullisin perustein. Muiden sarjojen sarjamääräyksiin ei esitetty eikä liittohallitus tehnyt muutoksia, joten I divisioona A:n finaalien voittajalla on oikeus hakea Korisliigan sarjalisenssiä kaudelle 2021-22.
- Päätöksen mukaan kaudelle 2021-22 Korisliigaan on urheilullisen menestyksen perusteella 13 seuralla mahdollisuus hakea sarjalisenssiä. Ensi kauden sarjajärjestelmän osalta emme ole vielä tehneet lopullista päätöstä, mutta nykyinen järjestelmä (runkosarjan jälkeen ylempi ja alempi loppusarja) on mahdollista pelata myös 13 joukkueella, muistuttaa Koripalloliiton kilpailujohtaja Tom Westerholm.
- Päätöksen taustalla on seurojen elinvoimaisuuden varmistaminen tässä hetkessä. Seurakentällä on ollut kosolti haasteita ratkottavana ja on jatkossakin. Halusimme poistaa yhtälöstä pelon putoamisesta urheilullisin perustein, kommentoi Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo.
Laajamittaisista koronatoimista, viranomaismääräysten pilkuntarkasta noudattamisesta huolimatta Korisliigan yleisökeskiarvo on 34 pelatun ottelun jälkeen 386 katsojaa, kun se normaalioloissa liikkuu 800-1000 katsojan haarukassa vuodesta ja osallistujista riippuen.
- Korisliiga-seurat kertoivat näkemyksiään seurakokouksessa ja kantoivat huolta pienien yleisömäärien lisäksi ottelutapahtumamyynnin laskusta katsojien välttäessä ottelutapahtumassa liikkumista. Monia ottelukohtaisia yritystilaisuuksia on myös peruttu. Nykyisellä suuntauksella yksittäisten seurojen tappiot voivat nousta merkittäviksi, kommentoi Westerholm.
- Jokainen katsoja tekee luonnollisesti omat ratkaisunsa omista lähtökohdistaan, eikä ketään syyllistetä. Olemme kuitenkin seuranneet seurojen toimia läheltä ja voimme vakuuttaa, että liigaseurat noudattavat erittäin tunnollisesti saamiaan viranomaisohjeita ja tekee kaikkensa, jotta koripallosta voi nauttia turvallisesti näissä poikkeusoloissakin, Westerholm päättää.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.