20.6.2021 13:01 Joensuulainen Kataja Basket on vahvistanut kokoonpanoaan 201-senttisellä Christopher McKnightilla. McKnight juhli kauhajokelaisen Karhu Basketin kanssa SM-kultaa keväällä 2019. Sopimus Katajan kanssa on yksivuotinen.
33-vuotiaalla amerikkalaisella on takanaan jo 11 ammattilaiskautta, jotka ovat vieneet häntä Ruotsiin, Ranskaan, Israeliin, Bahrainiin, Portugaliin sekä kaksi ja puoli vuotta sitten myös Suomeen.
– Haimme joukkueeseen pelaajaa, jolla olisi kokemusta Euroopasta ja mielellään myös Korisliigasta. Pelaajaa, joka on luotettava ja valmis tekemään töitä joukkueen eteen. Chris täyttää kaikki nämä toiveet erinomaisesti, päävalmentaja Petri Virtanen avaa seuran tiedotteessa.
Karhu Basketiin McKnight siirtyi helmikuussa 2019 ja oli yksi mestaruuteen rynnistäneen joukkueen avainpelaajista. 24 ottelussa hän väänsi tilastoikseen 14,0 pistettä ja 6,6 levypalloa.
– Chris oli Kauhajoella erittäin pidetty joukkuekaveri. Profiililtaan hän on isokokoinen ja vahva nelospaikan pelaaja, joka pystyy operoimaan lähellä koria sekä heittämään myös kauempaa. Olimme miehen perässä jo viime kesänä ja nyt asiat loksahtivat paikoilleen, Virtanen kommentoi
McKnight pelasi yliopistouransa (2006-10) Akronin yliopistossa. Siellä joukkuekavereitaan olivat paitsi pikkuveli Brett myös syksyllä 2008 Katajassa ammattilaisuransa aloittanut ja tällä viikolla Salon Vilpas Vikingsin kanssa jatkosopimuksen konkari Jeremiah Wood.
Viime syksynä osoitteenaan oli hetken, jo viidettä kertaa urallaan, Ranskan kakkosliiga. Union Poitiers Basket 86:n riveissä pelatussa neljässä ottelussa pisteitä syntyi keskimäärin 10 ja levypalloja näppeihin tarttui 4,0. Loppukauden McKnight vietti Portugalissa, jossa tilastonsa Ovarensen paidassa olivat 18 pelatun ottelun jälkeen 14,6 pistettä ja 6,8 levypalloa.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.