Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

6.5.2025 20:27 "Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

Helsinki Seagulls on Korisliigan mestari 2024–25. Kuva: Samira Lee

Miesten Korisliiga saapui tämän kevään osalta päätökseensä, kun Helsinki Seagulls jatkoi rynnistystään ja otti Kauhajoesta ratkaisevan vierasvoiton. Loppunumeroiksi finaalien neljännessä ja viimeiseksi jääneessä pelissä kirjattiin 56–68.

Joukkueet olivat kentällä tasavahvoja taistellessaan irtopalloista – kummallekin merkittiin komeat 51 levypalloa – mutta ero näkyi osumatarkkuuksissa. Tosin kummankin puolustuksen tasosta kertoo paljon se, että molemmilla tarkkuudet jäivät suhteellisen mataliksi: Kauhajoella 24 prosenttia ja Seagullsilla 36.

Kultamitalistien riveissä vedossa olivat muiden muassa Kalib Boone (18 pistettä, kahdeksan levypalloa ja kolme torjuntaa), Rene Rougeau (kymmenen pistettä, 14 levypalloa ja kaksi torjuntaa) ja Henri Kantonen (viisi pistettä, 11 levypalloa ja viisi syöttöä).

Joukkueen pelinjohtaja Lassi Nikkarinen kirjautti kahdeksan pistettä sekä seitsemän syöttöä ja kommentoi Ruudun lähetyksessä voittoa:

– Olemme tulleet kaudella todella hyvin toimeen joukkueena. Meillä on mukavia tyyppejä, jotka haluavat tulla joka päivä hallille tekemään paljon töitä. On ollut suuri kunnia pelata tässä roolissa, joten kiitos valmennukselle kaikesta luottamuksesta. Ympärilläni on ollut paljon kokeneita pelaajia, joiden kanssa on helppo pelata ja joita on helppo ohjata kentällä aina, kun on tarve. Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää.

Hopeamitalit pokanneen Kauhajoen kärkimiehet ottelussa olivat Andre Gustavson (13 pistettä ja kuusi levypalloa) ja Nate Pollard Jr. (kymmenen pistettä, 14 levypalloa ja kolme torjuntaa).

Ottelutilastot

 
9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

Näytä lisää vastaavia