12.4.2021 12:05 Karhu Basket ja Salon Vilpas aloittavat finaalisarjan torstaina 15.4. kello 18.00 Kauhajoella. Mestariksi vaaditaan neljä voittoa. Ruutu-palvelu välittää kaikki finaalit kotikatsomoihin.

Koripallon Suomen mestaruus huipentuu Kauhajoen ja Vilppaan finaalisarjaan. Runkosarjan kolmonen Kauhajoki tiputti matkalla finaaleihin BC Nokian ja Tampereen Pyrinnön. Vilppaan jyrän alle jäivät Lahti Basketball ja Helsinki Seagulls.
Kauhajoki on voittanut kaksi edellistä Suomen mestaruutta ja tavoittelee nyt harvinaista triplaa, jossa 2000-luvulla on onnistunut Espoon Honka vuosituhannen alussa. Viime vuosien kestomenestyjä Vilpas puolestaan jahtaa seurahistoriansa ensimmäistä mestaruutta.
Kauhajoki ja Vilpas ovat toisilleen tuttuja finaalivastustajia keväältä 2018, jolloin Karhu Basket vei kirkkaimmat mitalit.
Ruutu välittää kaikki finaalit kotikatsomoihin. Sunnuntaina 18.4. pelattava toinen finaali nähdään vapaalla kanavalla, kun JIM lähettää ottelun omalla kanavallaan.
Helsinki Seagullsin ja Tampereen Pyrinnön pronssiottelu pelataan torstaina 15.4. klo 19.00.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.